Przesuszony trawnik – jak przywrócić mu dawny wygląd?

przesuszony-trawnik

Utrzymujące się upały mogą spowodować szkody w trawniku, takie jak puste place nieporośnięte trawą, przebarwienia czy przesuszone miejsca. Aby temu zapobiec trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jakich? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Powody usychania trawnika

Jeśli chcesz się cieszyć pięknym zielonym i gęstym trawnikiem w ogrodzie, musisz na początek dowiedzieć się, co wpływa na osłabienie jego kondycji. Można rozróżnić kilka podstawowych problemów:

  • nieporośnięte trawą miejsca: główną przyczyną występowania tego problemu są szkody wynikające z nadmiernych i długotrwałych upałów, wilgoć stojąca spowodowana zbyt częstym podlewaniem, rozrost grzybów, niedobory wody lub składników odżywczych, zbyt krótkie przycinanie trawnika (w lecie nie wolno przycinać krócej niż na 5 cm), szkody spowodowane przez krety czy zachwaszczenie.
  • przebarwienia (żółte i brązowe), nieregularny wzrost lub jego brak w pewnych miejscach są oczywistym sygnałem niedoboru składników odżywczych. Mogą być też spowodowane zbyt małą ilością wody lub zakwaszeniem gleby (na całej powierzchni). Z kolei białe, żółte, jasnozielone, brązowawe lub czerwonawe przebarwienia wskazują często na choroby grzybicze.
  • suchy trawnik: przyczyną występowania tego zjawiska są niedobory wody czy też podlewanie w pełnym słońcu (krople wody skupiają promienie słoneczne).

Jak przywrócić trawnikowi zdrowy wygląd?

przesuszony-trawnikAby przywrócić trawnikowi jego dawny, zdrowy wygląd, konieczne jest przeprowadzenie konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, uzależnionych od rodzaju problemu. W przypadku miejsc nieporośniętych trawą trzeba najpierw rozluźnić glebę przy pomocy glebogryzarki, a następnie wysiać wysokiej jakości trawę. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu (najlepiej wczesnym rankiem i wieczorem), a także nawożeniu. Z kolei jeśli chcesz się pozbyć przebarwień, warto zastosować wertykulację, która napowietrzy i rozluźni glebę, zapewniając roślinom dostęp do świeżego powietrza i składników odżywczych. W przypadku tego problemu nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawożenie trawnika – jeśli nie chcesz stosować środków chemicznych, zdecyduj się na mulczowanie. Podczas tego zabiegu ostrze kosiarki tnie i rozdrabnia trawę, która staje się ekologicznym nawozem, poprawiając jakość gleby. Natomiast w sytuacji, gdy powierzchnia trawnika jest przesuszona, warto zoptymalizować proces polewania – dobrze jest je wykonywać szczególnie w godzinach wieczornych, a w pobliżu drzew zapewnić większą ilość wody.

Trawa nie wzrasta mimo zabiegów? 

Jeżeli mimo zabiegów trawa nie chce wzrastać, to konieczne jest usunięcie starej darni i  założenie trawnika na nowo. W tym celu trzeba rozluźnić glebę na wysokość szpadla, a następnie usunąć chwasty, korzenie czy kamienie i tak przygotowane podłoże pozostawić na kilka tygodni. Po tym czasie można przejść do wysiewu nasion – zalecana gęstość to ok. 15-20 g/m². Kolejno należy wbić wysianą trawę w glebę, a następnie przez okres 3-4 tygodni regularnie podlewać. Na samym początku wzrostu nie wolno przycinać trawnika (pierwsze koszenie przeprowadza się, gdy źdźbła osiągną wysokość 10 cm.

Piękny, intensywnie zielony trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak efekt, który można uzyskać jest wart każdego wysiłku. Uschniętą trawę czasami da się uratować, wymaga to natomiast pokładów cierpliwości i pracy. Kompleksowa pielęgnacja trawnika sprawi, że będziemy mogli cieszyć się wspaniałą wizytówką naszego domu oraz idealnym miejscem do odpoczynku i regeneracji na świeżym powietrzu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP