Jak zadbać o taras na wiosnę?

Szczęśliwi posiadacze tarasu prawdopodobnie nie mogą się już doczekać, aż każdego ranka będą tam pić kawę, a wieczorami relaksować się z książką. Aby czas spędzony w tym miejscu był jeszcze przyjemniejszy, konieczne jest to, by przygotować taras na przyjście słonecznych i ciepłych dni. Jak to zrobić?

Wiosenne porządki na tarasie

Wiosenne porządki na tarasie należy rozpocząć rzecz jasna od usunięcia wszystkich śmieci, jakie nagromadziły się tam po zimie. Po wyrzuceniu pozostałości po spadających liściach oraz odpadów, które przywiał wiatr można przejść do mycia powierzchni tarasu. Najlepiej zrobić to za pomocą wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Takie połączenie nie zawsze będzie jednak wystarczające – do czyszczenia bardzo zaniedbanej powierzchni należy wykorzystać preparaty dedykowane do konkretnego rodzaju (drewna/kamienia/betonu/ceramiki). Aby umilić, a jednocześnie przyspieszyć pracę, warto skorzystać z myjki ciśnieniowej – profesjonalnego sprzętu o wielu zastosowaniach.

Jak dbać o taras drewniany?

Taras drewniany prezentuje się przepięknie, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na niego. Warto mieć jednak na uwadze, że jego pielęgnacja jest dość skomplikowana. Wraz z przyjściem pierwszych ciepłych dni warto sprawdzić wszystkie połączenia i dokręcić poluzowane wkręty tam, gdzie to konieczne. Aby powierzchnia prezentowała się nienagannie i była bezpieczna, dobrym rozwiązaniem będzie wypełnienie ubytków w drewnie. Po zabiegach wstępnych należy przejść do mycia właściwego – roztwór najlepiej nanosić na powierzchnię za pomocą myjki lub konewki, czyszcząc deski szczotką. Najlepsze efekty przynosi wykonywanie ruchów wzdłuż długości desek. Po umyciu taras należy spłukać, a następnie pozostawić do pełnego wysuszenia. To jednak nie wszystko. Bardzo często zdarza się, że drewno traci swój pierwotny kolor. W takiej sytuacji należy je pokryć cienką warstwą oleju przy użyciu miękkiego pędzla. Po kilku-kilkunastu godzinach schnięcia taras będzie wyglądał idealnie. Olejowanie należy wykonywać dwa razy do roku – na początku i na końcu sezonu.

Jak wyczyścić taras betonowy?

Powierzchnie betonowe są z reguły porowate, dlatego nietrudno o to, aby na ich powierzchni pojawiły się zabrudzenia. Te najlepiej usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej i dedykowanego preparatu. Raz na 3-5 lat warto pokryć nawierzchnię impregnatem do kostki betonowej, który zminimalizuje ryzyko tworzenia się nieodwracalnych zabrudzeń.

Dbanie o taras z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są trwałe i odporne na mróz, dlatego wymagają zdecydowanie najmniejszego nakładu pracy. Raz na kilka lat należy pokryć je środkiem przeznaczonym do impregnowania ceramiki znajdującej się na zewnątrz. Preparat ten zmniejsza wnikanie brudu w powierzchnię i chroni płytki przed wilgocią. Wszelkie ubytki w fugach należy oczyścić, a następnie uzupełnić. Jeśli na powierzchni tarasu pojawiły się pęknięcia, uszkodzone płytki powinno się wymienić na nowe.

Wiosenne porządki na tarasie wymagają pracy i odrobiny cierpliwości, ale efekty są tego warte! Wypoczynek na czystym i wypielęgnowanym tarasie jest zdecydowanie przyjemniejszy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP