Rodzaje gleby w ogrodach. Jak ulepszyć ogrodową glebę?

Poznanie rodzaju gleby, jaki występuje w ogrodzie, jest podstawą do wybrania gatunków roślin. To rodzaj gleby decyduje o tym, które rośliny ogrodnik może uprawiać  bez problemu, a które nie będą potrafiły się zaadoptować. Warto określić rodzaj gleby oraz poznać techniki jej ulepszania.

Rodzaj gleby zależy od kilku czynników, przede wszystkim od jej składu (ilość związków mineralnych) oraz stopnia zwietrzenia. Określając rodzaj gleby można postępować według wytycznych zawartych w tabeli Schlichtinga i Blume‚a. Badanie można przeprowadzić bez większych problemów. Wystarczy wziąć grudkę wilgotnej ziemi do ręki i zagniatać ją oraz rozcierać między dłońmi. Wyniki można odczytać z poniższej tabeli:

Sposób oznaczenia Rodzaj gleby
Z gleby nie można uformować wałka grubości 0,5 ołówka Silnie piaszczysta
Z gleby nie można uformować wałka grubości ołówka Piaszczysta
Z gleby można uformować wałek średniej grubości i skrzypi między palcami Gliniasta
Z gleby można uformować wałek, a po przełamaniu wałka gleba ma lśniącą powierzchnię Ilasta
Gleba jest miękka jak masło Silnie ilasta
Jak ulepszyć glebę w ogrodzie?

Gdy ogrodnik zna już specyfikę i rodzaj gleby, może ją ulepszyć. Istotne mogą się okazać proste zabiegi poprawiające jakość gleby. Każda roślina ma określone warunki, w których najlepiej się ją uprawia. Jednym z tych warunków jest dobór odpowiedniej gleby.

Gleba ilasta po suszyGatunki kwiatów z reguły nie przyjmują się na glebach ilastych, ponieważ nie przepuszczają one wody, a po dużych deszczach zamulają się. Susza również niekorzystnie wpływa na taką glebę, ponieważ po niej robi się ona twarda jak skorupa. Dobrze jest dodać do gleby ilastej gruboziarnisty piasek w ilości ok. 1 wiadra na m².

Zupełnie odwrotnie zachowuje się gleba piaszczysta, która jest zbyt przepuszczalna dla wody i uboga w składniki odżywcze. Zmienić to może dodanie kompostu bądź torfu, które podwyższą jej walory.

Glebę o małej zawartości próchnicy można ulepszyć dodając ziemi darniowej. Każdą glebę w ogrodzie można również poprawić dodając ziemię liściastą, powstałą w wyniku rozkładu liści (najlepsze są bukowe). Ponadto piasek zawsze dodaje się w celu zwiększenia przepuszczalności, natomiast torf sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, dlatego wskazane jest jego dodanie przy rozmnażaniu roślin.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP