Poradnik: jak przygotować ogród do wiosny?

Gdy mamy do czynienia z pierwszymi promieniami słońca ogrzewającymi zmarznięte twarze to znak, że wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią do życia będzie się budzić otaczająca nas natura. Pierwsze wiosenne oznaki można dostrzec w niejednym ogrodzie, jest to więc odpowiedni moment, by ubrać się ciepło, chwycić za motykę i przygotować ogród do sezonu wiosenno-letniego.

Chociaż mogłoby się wydawać, że do prawdziwego szaleństwa w ogrodzie zostało jeszcze trochę czasu, to jednak prace wykonane w okresie wczesnowiosennym będą miały ogromny wpływ na wygląd ogrodu w pełni sezonu. Należy pamiętać, że okazały ogród to nie tylko sadzenie i pielęgnacja roślin, ale także szereg prac pozornie niewidocznych.

Koniec z zimowymi zabezpieczeniami

prace w ogrodzie

Początek marca to dobry moment, by zdjąć osłony z agrowłókniny czy słomy, które przez całą zimę chroniły rośliny przed niskimi temperaturami. Jednak wskazanie konkretnej daty jest trudnym zadaniem, ponieważ wszystko zależy od warunków pogodowych. Istotne jest, aby zabezpieczenia zostały usunięte po odejściu przymrozków, ale przed pojawieniem się młodych pędów. Należy więc śledzić prognozy pogody, a w przypadku nawrotu niskich temperatur, nie chować materiałów, lecz trzymać je w pogotowiu, by móc osłonić rośliny na czas przymrozków. Aby dać roślinom czas na przystosowanie się do nowych warunków, zimowe okrycia warto usuwać w pochmurny dzień, aby uniknąć uszkodzeń delikatnych gatunków intensywnymi promieniami słonecznymi.

Wiosenne nawożenie

Na przełomie marca i kwietnia należy wykonać pierwsze nawożenie, które wspomaga wzrost roślin oraz uczyni je bardziej odpornymi. Nawóz należy rozłożyć wokół kwiatów i przekopać glebę w najwyższej warstwie. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, takie jak kompost, lub sztuczne nawozy wieloskładnikowe, które dzięki odpowiednio dobranym proporcjom nie zatrują roślin, lecz zagwarantują ich prawidłowy rozwój.

Przycinanie drzew i krzewów

wiosenne drzewkaPrzed nadejściem lata warto też zadbać o drzewa i krzewy, zarówno owocowe, jak i ozdobne. Podstawową czynnością wykonywaną na przełomie lutego i marca jest przycinanie, które ma kluczowe znaczenia dla późniejszego rozwoju. W przypadku drzew należy usunąć wyrastające z pnia jednoroczne pędy, które nie będą owocować oraz przerzedzić nieco korony. Dzięki większej ilości światła przedostającej się do wnętrza, owoce będą dorodniejsze i dużo smaczniejsze. Podobne operacje należy wykonać na krzewach owocowych. Natomiast w przypadku krzewów ozdobnych, należy przyciąć wszystkie pędy oraz usunąć te stare i chore. Warto pamiętać, że krzewy ozdobne są dużo wrażliwsze na zmiany temperatury, dlatego z ich podcinaniem lepiej wstrzymać się do drugiej połowy marca.

Sadzenie pierwszych roślin

sadzenie roslin

Jeśli przedwiośnie jest wyjątkowo ciepłe i pogodne, można pokusić się o sadzenie pierwszych roślin. Muszą to być jednak odmiany odporne na niskie temperatury, którym nie grozi przemarznięcie, takie jak fiołki, astry czy irysy. Gatunki bardziej wrażliwe na przemiany termiczne można okryć agrowłókniną lub posadzić w doniczkach i postawić na oknie.

Na każdym etapie przygotowań ogrodu do sezonu niezbędne okażą się również urządzania ogrodnicze, takie jak: pilarki, myjki ciśnieniowe, opryskiwacze, glebogryzarki czy wertykulatory.

Kiedy temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz, warto zaopiekować się swoim ogrodem, nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla relaksu. Lekka, niewymagająca praca i przebywanie pośród zielonych roślin pozwoli na się wyciszyć i odstresować. Jeśli latem ogród ma się pięknie prezentować, przedwiosenne prace są wręcz konieczne, aby rośliny mogły się odpowiednio przystosować.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP