Dokarmianie ptaków zimą

Zima to ciężki okres dla ptaków – dni są krótkie, pojawia się śnieg, mróz, a dostęp do pożywienia i wody jest utrudniony. Dokarmianie to dla wielu z nich jedyna szansa na przetrwanie. Z pomocy ludzi w czasie zimy najczęściej korzystają sikory, wróble, mazurki czy kawki. Należy jednak pamiętać o tym, że dokarmianie ptaków powinno się odbywać według żelaznych zasad.

Podstawową wytyczną jest systematyczność. Lepiej nie rozpoczynać dokarmiania, jeżeli nie będzie się ono odbywało regularnie. Ptaki szybko przywiązują się do miejsca, z którego czerpią pokarm. Karmnik, w którym gromadzi się ptactwo powinien być nie tylko ochroną przed mrozem, wiatrem i śniegiem, ale również przed innymi zwierzętami np. kotami. Ważne jest, aby umieścić go ma odpowiedniej wysokości – ok. 1,5 m nad ziemią. Karmnik należy regularnie oczyszczać z resztek jedzenia i ptasich odchodów. Dzięki temu rozwój bakterii zostanie powstrzymany.

Przygotowanie karmnika nie jest trudne. Przy użyciu odpowiednich narzędzi (m.in. pilarki) można zbudować z desek mały domek, który przysłuży się ptakom. Ważne jest, by daszek karmnika był spadzisty. Jeżeli karmnik nie będzie umieszczony na otwartej przestrzeni, gdzie zostanie narażony na wpływ wiatru i śniegu, nie musi mieć ścian, wystarczą listwy zapobiegające wypadaniu karmy.

Można również zbudować budkę dla ptaków, która umożliwi im przetrwanie zimy, a wiosną może stać się miejscem do złożenia jaj i opieki nad potomstwem. Budka powinna mieć zabudowane ściany, a spadzisty daszek powinnen wystawać poza powierzchnię ścian, by zasłaniał otwór wlotowy. Wejście do budki powinno być okrągłe, dobrze, gdy nie jest wyszlifowane, a ma chropowatą powierzchnię, by ptaki nie ześlizgiwały się wchodząc do budki. Otwór powinien znajdować się na wysokości ok. 30 cm. Uwaga! Nie przytwierdzamy patyczka pod otworem wlotowym – jest tylko ułatwieniem dla drapieżników.

Pokarm dla ptaków powinien być przygotowywany według ścisłych reguł. W wielu sklepach (np. zoologicznych lub z żywnością dla zwierząt) można znaleźć gotową karmę, jednak samodzielnie przyrządzenie odpowiedniej mieszanki nie jest ani czasochłonne, ani trudne. Pożywienie dla ptaków powinno obfitować w ziarna słonecznika, owsa, pszenicy czy kukurydzy. Można również dodać rodzynki, suszone owoce moreli, jagód albo porzeczek, a nawet gotowane warzywa np. buraki lub marchew. Okruchy świeżego chleba mogą być tylko uzupełnieniem ptasiej karmy, nie powinno być ich zbyt wiele, ponieważ kwaśnieją w przewodzie pokarmowym ptaków. Dietę skrzydlatych można uzupełnić niesłonym tłuszczem zwierzęcym (np. słonina). Tak przygotowaną mieszankę warto rozdrobnić, aby ułatwić ptakom jej przełykanie. Należy jednak pamiętać, że karmik nie powinien być miejscem, w którym umieszcza się zepsute produkty tj. spleśniały chleb, owoce czy warzywa. Zjedzone mogą powodować choroby, a nawet śmierć ptaków. Zimą ograniczony jest również dostęp do wody, zatem warto w karmniku ustawić mały pojemnik z ciepłą wodą. Dokarmianie należy definitywnie zakończyć wiosną, aby nie przyzwyczajać ptaków do łatwego zdobywania pokarmu i aby nie zaburzyć ich naturalnego instynktu poszukiwawczego.

Dokarmianie ptaków nie wymaga dużego wysiłku ze strony ludzi, a ptakom może uratować życie. Watro zaangażować w to dzieci, które nie tylko bliżej poznają świat ptaków, ale również utrwalą w sobie pozytywne zachowania. Dokarmianie skrzydlatych jest bowiem ważnym elementem ochrony przyrody.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP