Iglaki w ogrodzie – wszystko o zimowej pielęgnacji

iglaki-w-ogrodzie

Gdy wszystkim drzewom i krzewom jesienią opadają liście, iglaki w ogrodzie cieszą nas swoim pięknym wyglądem cały czas. Musimy jednak pamiętać, że w okresie zimowym wymagają one szczególnej pielęgnacji. O czym należy pamiętać? Dzisiaj podpowiemy, co jest najważniejsze!

Zimowanie iglaków

Przez cały rok powinniśmy pielęgnować iglaki w ogrodzie – nawet zimą. Jeśli wskazany sezon okaże się szczególnie suchy i bezdeszczowy powinniśmy systematycznie podlewać rosnące w ogrodzie rośliny iglaste, z tego względu, że większym zagrożeniem jest dla nich susza, a nie nadchodzące mrozy. Koniecznie trzeba także przygotować specjalistyczne osłony, do czego najlepiej sprawdzi się biała agrowłóknina. Pomoże nam ona zabezpieczyć gałęzie przed łamaniem się chociażby wskutek osiadania na nich dużej ilości śniegu, a także będzie stanowiła odpowiednią ochronę w szczególnie słoneczne dni, których w czasie trwania zimy w ostatnich latach pojawia się coraz więcej. Innym sposobem zabezpieczenia iglaków przed trudnymi warunkami atmosferycznymi jest ich podwiązywanie, aby te na przykład pod warstwą śniegu lub w wyniku działania silnego wiatru nie zostały uszkodzone. Wesprzeć mogą nas także specjalne kapturki, które nie tylko chronią przed pogodą, lecz także przed utratą wody.

Czy podlewać iglaki zimą?

iglaki-w-ogrodzieJak już wspominaliśmy, największym zagrożeniem dla iglaków zimą jest brak odpowiedniego nawodnienia, co może doprowadzić do suszy fizjologicznej. Jest to stan, kiedy nasze rośliny tracą wodę wskutek transpiracji, a ze względu na zamarzniętą glebę nie są one w stanie znaleźć źródła nawodnienia. Skutki opisanego procesu szczególnie możemy zauważyć wiosną: drzewa i krzewy brązowieją, a także zaczynają tracić igły – często nie są w stanie im skutecznie pomóc żadne specjalistyczne środki odżywcze. Wskazane objawy pojawiają się dopiero wiosną, ponieważ wtedy uruchamiają się procesy fizjologiczne związane chociażby ze wzrostem roślin. Podlewać iglaki w ogrodzie powinnyśmy sporadycznie, niewielkim strumieniem. Koniecznie należy pamiętać, żeby wybierać do tego dni, kiedy na dworze nie panuje mróz.

Zapewnij iglakom właściwą opiekę

Niezwykle pomocne będzie ściółkowanie miejsca, gdzie iglaki rosną, co między innymi pomoże zachować odpowiedni odczyn gleby. W przypadku wystąpienia opadów śniegu, podkreślmy, że nie należy usuwać jego nadmiaru, chyba że grozi on złamaniem się gałęzi drzewka. Wbrew pozorom to właśnie śnieg chroni korzenie tych drzew przed przemarznięciem. W przypadku szczególnie wrażliwych roślin rozważmy instalację specjalnych ekranów, które są dobrym zabezpieczeniem w przypadku wystąpienia silnego wiatru.

Wielu osobom wydaje się, że skoro drzewa i krzewy iglaste są zielone przez cały rok nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ są odporne na działanie nawet najcięższych warunków atmosferycznych. Nic bardziej mylnego – pamiętajmy, że cały nasz ogród potrzebuje odpowiedniej opieki niemalże cały czas.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP