Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Podpowiadamy!

Trawa wiosną i latem rośnie w zatrważającym tempie. Koszenie jej jest więc podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala utrzymać ogród w dobrym stanie. Pojawia się jednak pytanie: jaki sprzęt wybrać? Lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, czy spalinowa?

Kosiarka elektryczna – czym się charakteryzuje?

Kosiarka elektryczna, podobnie jak inne sprzęty wymagające podłączenia do źródła zasilania, znajduje zastosowanie przede wszystkim na niewielkich powierzchniach. Tego typu urządzenia sprawdzają się doskonale podczas koszenia trawy rosnącej na niezróżnicowanym, możliwie jak najbardziej płaskim terenie. Kosiarki elektryczne z reguły mają moc mieszczącą się w przedziale od 800 do 1500 W. Szerokość koszenia to zazwyczaj 30-33 cm. Ogromną zaletą kosiarek elektrycznych jest fakt, iż są to urządzenia bardzo ciche. Do ich niezaprzeczalnych atutów należy zaliczyć również lekkość, łatwość w obsłudze i ekologiczność. Mniejsze rozmiary i stosunkowo niewielka waga pozwalają na dotarcie do niektórych trudnodostępnych miejsc w ogrodzie. Nie są to jednak produkty bez wad – jedną z nich niewątpliwie jest konieczność podłączania kosiarek elektrycznych do prądu, co często ogranicza zakres koszenia. Dla zapewnienia wygodnego funkcjonowania należy zainwestować w odpowiedniej długości przedłużacze. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia bezpieczeństwa. Nowoczesne modele posiadają hamulec elektromechaniczny oraz wyłącznik z blokadą bezpieczeństwa. Są to dwa elementy, które minimalizują ryzyko uszkodzenia ciała użytkownika.

Czy kosiarka spalinowa to dobry wybór?

Urządzenia spalinowe, w tym również kosiarki, stosuje się z reguły na dużo większych powierzchniach. W przypadku strzyżenia trawy przyjmuje się, że sprzęt zasilany silnikiem spalinowym sprawdza się na obszarach, których wielkość przekracza 400 m2. Wynika to z faktu, iż ich silnik ma dużą moc – z reguły jest to wartość mieszcząca się w przedziale od 3,5 do 6 KM. Szerokość koszenia również jest dużo większa niż w przypadku kosiarek elektrycznych – z reguły jest to ponad 50 cm. Wiele osób obawia się jednak o to, że uruchomienie kosiarki spalinowej wymaga bardzo dużej siły fizycznej. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne silniki zapalają się z łatwością, dlatego niemal każdy użytkownik jest w stanie obsłużyć tego rodzaju sprzęt. Ogromną zaletą związaną z wykorzystaniem kosiarek spalinowych jest fakt, iż nie trzeba martwić się o okablowanie. Do wad należy jednak zaliczyć wielkość, wagę oraz duży hałas, który jest emitowany przez urządzenia podczas pracy. Dla bezpieczeństwa stosuje się w nich hamulec silnika oraz wyłącznik zapłonu, czyli elementy, które – podobnie, jak w przypadku kosiarek elektrycznych – mają minimalizować ryzyko wynikające z użytkowania sprzętu tego rodzaju. Urządzenia spalinowe można podzielić na dwie grupy:

  • Kosiarki spalinowe z napędem posiadają napęd na tylne koła, dzięki czemu użytkownik nie musi ich pchać.
  • Kosiarki spalinowe pchane to nieco tańsze propozycje. Koszenie z ich wykorzystaniem odbywa się poprzez bezpośrednie pchanie urządzenia, a co za tym idzie – użycie siły przez osobę obsługującą.

Wybór kosiarki zależy przede wszystkim od wielkości koszonej powierzchni, częstotliwości strzyżenia trawy oraz umiejętności i możliwości kupującego. W niewielkich, przydomowych ogródkach z pewnością sprawdzi się model elektryczny, natomiast na większych i bardziej problematycznych powierzchniach – sprzęt spalinowy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP