Sierpień w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

prace-w-sierpniu-w-ogrodzie

Sezon letni to wyjątkowy czas w ogrodzie. Wszystko w pełni kwitnie, rośliny mienią się feerią barw i na każdym kroku przykuwają wzrok. Jednak, żeby ogród był piękny i zadbany trzeba poświęcić mu nieco czasu. Sierpień to miesiąc, w którym szczególnej pielęgnacji wymagają rabaty, krzewy oraz trawnik, dla którego promienie słoneczne nie mają litości. W tym miesiącu warto też zasiać warzywa, które będą gotowe do zbioru jesienią.

Pielęgnacja ogrodu warzywnego i sadu w sierpniu

zbiory-warzyw-w-ogrodzieSierpień to idealny miesiąc, aby sadzić rzodkiewkę, roszponkę, koperek i sałatę. Już jesienią będzie można komponować z nich smaczne sałatki. W sierpniu czas także na zbiory – dojrzałe są już pomidory, ogórki, cebula, czosnek, papryka, kalafior, brokuły, marchew, fasola szparagowa, cukinia, bakłażan i kabaczek. Ponadto lato to czas zbioru świeżych ziół. Letnie prace w sadzie opierają się na przycinaniu drzew owocowych – czereśni, wiśni, grusz, jabłoni, śliwy oraz brzoskwiń. Gotowe do zbioru są również porzeczki, maliny i agrest. Jeżeli chodzi o rabaty to należy pamiętać o wycinaniu przekwitłych kwiatostanów. Sierpień to także czas sadzenia kwiatów cebulowych, między innymi tulipanów, lilii i hiacyntów. W tym okresie należy przesadzać i rozmnażać drzewa iglaste – po takich zabiegach nie zapomnij ich obficie podlewać i zasilać odpowiednim nawozem. Sierpień to doskonały miesiąc na ścięcie pędów lawendy, bowiem dzięki temu w kolejnym sezonie na ich miejscu pojawią się nowe piękne fioletowe kwiaty. Końcówka sierpnia to też dobry czas na sadzenie i przesadzanie piwonii.

Sierpniowy ogród domowy

Kwiaty pielęgnowane w domu, na balkonie lub tarasie wymagają usunięcia zeschłych kwiatów i liści oraz podcięcia ich nadmiaru, dzięki czemu w kolejnym sezonie będą zdrowo rosły i obficie kwitły. Warto także zrobić sadzonki pelargonii, która jest bardzo wytrzymałym kwiatem. Należy też pamiętać, że w czasie upałów ziemia w doniczkach z kwiatami jest bardzo zbita na skutek częstego podlewania. Aby to zmienić przy pomocy widełek lub grabek ostrożnie spulchnij wierzchnią warstwę ziemi. Pamiętaj, że w sierpniu nie zasila się już kwiatów doniczkowych, ponieważ niedługo i tak przejdą w stan spoczynku. Warto natomiast przetrzeć liście roślin z kurzu miękką ściereczką, aby zapewnić im większy dostęp do tlenu.

Pielęgnacja trawnika w sierpniu

pielegnacja-trawnika-w-sierpniuW tym miesiącu trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji. Trawa zmęczona grzaniem promieni słonecznych staje się sucha i wypalona. Aby temu zapobiec należy pamiętać o jej codziennym podlewaniu, jednak pamiętaj, by robić to tylko wczesnym rankiem lub wieczorem. Trawę w sierpniu trzeba strzyc, jednak niezbyt często (wystarczy raz w tygodniu) i na większą wysokość niż na początku sezonu, bowiem dłuższe źdźbła chronią glebę przed wysuszeniem. Raz w miesiącu warto zasilić trawę nawozem. Jeżeli jednak jeszcze nie masz trawnika to jest to idealny czas na jego założenie. Przed zasianiem odpowiednio wcześniej wybranej trawy przekop i zagrab glebę.

Niezbędny sprzęt ogrodowy do letnich prac w ogrodzie

Dbanie o ogród w sierpniu często wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Do podlewania roślin najlepsze będą konewki, zaś do podlewania trawy sprawdzą się węże ogrodowe, pistolety zraszające, prysznice ogrodowe oraz zraszacze pulsacyjne, rotacyjne, wahadłowe i obrotowe. Do podcinania krzewów, drzew i kwiatów doskonale nadadzą się nożyce, piły i sekatory. Trawę można potraktować kosiarką elektryczną, spalinową lub ręczną. Niezbędne okażą się także grabie i widły. Warto zaopatrzyć swoją szopkę w te sprzęty. Będą one przydatne przez cały rok, a w szczególności w okresie wiosenno – letnim, gdy wykonuje się najwięcej prac ogrodowych.

Zadbany ogród będzie cieszył Twoje oko i da poczucie satysfakcji. O ten wymagający teren należy dbać przez cały rok, ale sierpień to idealny moment na sadzenie i zbieranie warzyw, przesadzanie drzew owocowych i iglastych oraz sianie trawy. Pielęgnacja trawnika jest szczególnie ważna w tym miesiącu, ponieważ jest on najbardziej narażony na uszkodzenia.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP