Koszenie trawnika po zimie – wybierz odpowiedni sprzęt

jaka-kosiaka-wybrac

Kwiecień to czas pierwszych prac pielęgnacyjnych w Twoim ogrodzie. Najlepiej rozpocząć je od gruntownych porządków na działce, a następnie przejść do pierwszego w sezonie koszenia trawy. Kiedy jest na to odpowiedni czas? W zależności od regionu Polski będzie inny, dlatego chcąc rozpocząć we właściwym czasie zwracaj uwagę na pogodę i jej prognozy. Idealny moment to ten, w którym temperatura w nocy nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

Koszenie trawnika po zimie – wybierz odpowiedni sprzęt

jaka-kosiarke-wybracNa rynku ogrodniczym znajdziesz obecnie bardzo wiele sprzętów, które pomogą Ci szybko i sprawnie przeprowadzić niezbędne prace na Twojej posesji. Wybór odpowiedniej kosiarki w dużej mierze zależy od tego, jak rozległa jest powierzchnia wymagająca koszenia oraz jaki efekt na trawniku pragniesz uzyskać. Najpopularniejszymi modelami są te z silnikami spalinowymi, które sprawdzają się doskonale na większych obszarach, ponieważ swoją energię czerpią z wlewanej benzyny. Nie istnieje zatem ryzyko, że w połowie pracy akumulator padnie, bowiem gdy kosiarce zabraknie paliwa, wystarczy dolać go bezpośrednio z kanistra. Należy jednak pamiętać, że są to sprzęty mocno eksploatowane, w związku z czym potrzebują cyklicznych przeglądów, wymiany oleju itd. Jeżeli Twoja działka jest niewielka i spokojnie 40 minut ciągłej pracy sprzętu wystarczy Ci na wykoszenie całej powierzchni, śmiało wybierz kosiarkę akumulatorową. Natomiast jeśli masz naprawdę niewielki teren wokół domu, który w najszerszym punkcie ma nie więcej niż 30 m, możesz wybrać model elektryczny – nie martwisz się wówczas ładowaniem baterii, ponieważ sprzęt pobiera tyle energii, ile w danym momencie potrzebuje. Modelami dla najbardziej wymagających użytkowników oraz dla tych, którzy chcą połączyć proces koszenia z aktywnością fizyczną są produkty ręczne. Do ich bezdyskusyjnych zalet należy ekologiczność, brak uciążliwego hałasu oraz dokładność cięcia – tego typu sprzęt jest w stanie przyciąć źdźbła na długość 3 cm. Poleca się je do powierzchni nie przekraczających 100 m².

Dodatkowe funkcje kosiarek

kosiarka-spalinowa-z-napedemWybierając model kosiarki do swojego ogrodu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oraz rozwiązania techniczne, jakie występują w danym sprzęcie. Jednym z udogodnień jest mulczowanie trawy. To proces polegający na rozdrobnieniu skoszonej źdźbeł i wyrzuceniu ich bezpośrednio na glebę – taki zabieg pozwala na regularne nawożenie podłoża, ponieważ zmielone źdźbła stanowią doskonały nawóz dla Twojego trawnika. Takie działanie wiąże się jednak z wydłużonym efektem końcowym, dlatego należy zdawać sobie sprawę, że idealny zielony dywan osiągnie się dopiero po całkowitym rozłożeniu organicznej materii. Dla wszystkich, którzy pragną uzyskać taki wygląd od razu, lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka z koszem, do którego zbierana jest skoszona trawa. Po skończonej pracy można ją z powodzeniem umieścić w kompostowniku lub warzywniku. Niestety ta metoda wiąże się z noszeniem, często bardzo ciężkiego zbiornika, dlatego warto przemyśleć czy masz ochotę i energię, aby dźwigać dodatkowe kilogramy. Ciekawym, innowacyjnym rozwiązaniem, które nieśmiało wkracza na polski rynek są kosiarki samojezdne, które działają podobnie do samodzielnych odkurzaczy domowych – wystarczy włączyć niewielkie urządzenie i umieścić je na trawniku, a samo wyznaczy sobie trasę i proces koszenia.

Dla kogo traktorki?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy zakup traktorka do koszenia trawy to dobry pomysł. Myślą o nim zwłaszcza osoby posiadające duże, rozległe ogrody. Dla kogo zatem polecane są takie modele kosiarek? Szczególnie dla osób, których posesja nie jest bogato obsadzona, bowiem taki sprzęt nie sprawdzi się w przypadku niewielkich, ciasnych fragmentów na trawniku – w takim przypadku lepsze będą niewielkie urządzenia. Natomiast jeżeli Twoja działka przypomina trochę boisko do gry w piłkę nożną, śmiało wybierz kosiarkę traktorkową – pomoże Ci ona szybko i sprawnie uporać się z długim, nużącym koszeniem.

Nadeszła wiosna i nie ma rady – trzeba rozpocząć sezon koszenia. W zależności od tego, jaką powierzchnię ma Twój trawnik i jaki efekt chcesz na nim uzyskać, wybierz jeden z przedstawionych wyżej modeli kosiarek. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz szeroki wybór produktów i fachową poradę, na który sprzęt się zdecydować – zajrzyj na stronę firmy Krysiak, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP