Planujesz zmiany w ogrodzie? Zrób to sam!

planowanie-zmian-w-ogrodzie-na-wiosne

Długie zimowe wieczory to dobry moment, aby przemyśleć zmiany, jakie chcesz wprowadzić w swoim ogrodzie na wiosnę. Jeżeli marzą Ci się większe przedsięwzięcia, odpowiednio się do nich przygotuj. Postaraj się je zaplanować i zastanowić się, jakie sprzęty pomogą Ci w osiągnięciu celu.

Nowe miejsca w ogrodzie

Zakładanie oczka wodnego wydaje Ci się działaniem przewyższającym Twoje możliwości? Praktyka pokazuje, że wcale nie musi tak być. Stworzenie w ogrodzie małego zbiornika wodnego, przy wykorzystaniu odpowiednich sprzętów i wcześniejszym sporządzeniu szczegółowego planu stanie się łatwe i przyjemne. Już teraz wybierz miejsce, gdzie chciałbyś umiejscowić akwen. Zwróć uwagę na położenie pod kątem nasłonecznienia oraz sąsiedztwa drzew. Zbyt duża ilość promieni słonecznych sprzyja rozwojowi glonów, natomiast za mała ograniczy rozwój roślin posadzonych wokół. Spadające liście to dla wody prawdziwe zagrożenie – ich obecność zanieczyszcza i sprzyja pojawianiu się owadów oraz drobnoustrojów, żerujących podczas procesu gnicia. Na etapie projektowania, oprócz wielkości, ważne jest również zabezpieczenie powstającego zbiornika. Istnieją dwie możliwości wyłożenia jego powierzchni, za pomocą foli PCV lub wylania betonowej formy. Drugi sposób polecany jest do większych przedsięwzięć, wykazuje także dłuższą żywotność. W sąsiedztwie oczka warto zaplanować nasadzenia, które nie tylko podniosą jego walory estetyczne, ale dodatkowo usztywnią teren, zapobiegając jego osuwaniu. Istotny jest dobór odpowiednich gatunków roślin, ponieważ w okresie zimowym tego typu urozmaicenia w ogrodzie prezentują się dość ponuro. Chcąc uniknąć takiego efektu obsadź całość krzewami zimozielonymi – w ten sposób zachowasz piękny wygląd zbiornika nawet w zimowe miesiące.

Trawnik jak z bajki

zakładanie trawnikaTwoim noworocznym postanowieniem było założenie pięknego, zielonego trawnika? Doskonale! Czas najwyższy zaplanować prace. Swoje działania powinieneś zacząć od użycia glebogryzarki – spulchnisz w ten sposób ziemię i przygotujesz ją na zasianie trawy. Następnie usuń korzenie chwastów wieloletnich – jeśli zrobisz to na tym etapie, będzie Ci łatwiej pielęgnować trawę w przyszłości. Dobrze przyjrzyj się podłożu – jeżeli jest zbyt zbite, rozluźnij je, np. piaskiem, a zbyt rzadkie warto zagęścić gliną. Na koniec pozostanie już tylko zasianie wybranej mieszanki.

Inspiracje

tworzenie rabatZimową porą warto także prześledzić ogrodnicze trendy na nadchodzący sezon. Specjaliści w branży podpowiadają, iż niezwykle modne w nadchodzącym sezonie będą dalie, a zwłaszcza skomponowane z nich rabaty kwiatowe. Fascynacja naturą nie opuszcza ogrodników – w okresie wiosenno-letnim postaw zatem na rośliny, które przyciągają do swoich kwiatostanów rozmaite owady. Natomiast w warzywniku posadź zioła i lawendę – wyjątkowy zapach gwarantowany. Oprócz charakterystycznych nasadzeń trendowe stają się także ogrodowe innowacje, jak na przykład podświetlane donice, wolnostojące promienniki i lampy typu UFO. Wszystkie te rozwiązania sprawią, że przebywanie i relaks w ogrodzie będzie dla Ciebie i Twoich bliskich o wiele przyjemniejszy.

Zima to czas snucia planów i rozważań na temat zmian w ogrodzie. Zaraz po niej nadchodzi wiosna, która jest zdecydowanie najbardziej pracowitą porą roku. Jeżeli dobrze zaplanujesz swoje działania teraz, będzie Ci łatwiej zrealizować wszystkie założenia, kiedy już zrobi się cieplej. Podczas swoich prac nie zapominaj o odpowiednich urządzeniach ogrodniczych, które znacznie ułatwią i usprawnią Twoje poczynania.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP