Sezon spotkań przy grillu

Wakacyjna aura sprzyja spędzaniu czasu w ogrodzie, bądź na tarasie. Najprzyjemniejszą formą wypoczynku na łonie natury z rodziną, czy przyjaciółmi jest grillowanie. Kupno grilla wydawać się może rzeczą prostą, wybór sprzętu jest jednak tak duży, że warto zastanowić się nad rodzajem grilla, na jaki się zdecydujemy.

Czym należy się kierować przy zakupie grilla?

Jeśli chodzi o wybór samego grilla, możliwości są niemal nieograniczone. Możemy bowiem kupić najtańszy i najprostszy sprzęt już za cenę kilkudziesięciu złotych lub wybrać modele z najwyższej półki, których ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych.

Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim takimi czynnikami jak wielkość stanowiska na grill w naszym ogrodzie, czy grill ma być on mobilny czy stacjonarny. Ważna jest również wielkość rusztu, gdyż uzależniona od tego jest ilość przygotowywanych na nim smakołyków.

Najlepszym wyborem do ogrodu jest oczywiście grill węglowy. Zapewnia on wspaniały smak potrawy i aromat tradycyjnego grilla.

Mobilne grille węglowe, często są dość lekkie lub wyposażone w specjalne kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie. Warto zaopatrzyć się w grill z pokrywą, gdyż ogranicza to dymienie i ułatwia przygotowanie potraw. Przy wyborze grilla mobilnego decydująca jest wielkość rusztu, wykonanie i możliwości, jakie oferuje dany sprzęt (czy jest wyposażony w wbudowaną półkę na sprzęt grillowy itp.).

My skupimy się jednak na szczególnym rodzaju grilla, który może być integralną częścią i ozdobą naszego ogrodu – mamy tu na myśli grill murowany (stacjonarny). Grill murowany może być opalany zarówno węglem jak i drewnem. Koszt takiej inwestycji może być dość wysoki, jednak będzie on służył przez długie lata, warto więc się na takie rozwiązanie zdecydować.

Grill murowany można zbudować na płycie tarasu, albo w głębi ogrodu na płycie fundamentowej. Jego budowa trwa zazwyczaj kilka dni, bowiem spoiwo musi bardzo dobrze wyschnąć. Możemy kupić gotowy, betonowy grill, za cenę ok. 700 złotych w marketach budowlanych. Jeśli zostanie dobrze założony i przewieziony, powinien służyć bardzo długo. Innym rozwiązaniem jest zlecenie budowy grilla firmie, która z pewnością wykona to zadanie fachowo i otrzymamy gwarancję użytkowania. Jeśli jednak mamy w rodzinie majsterkowiczów i entuzjastów samodzielnego konstruowania różnych sprzętów, możemy poprosić ich o wymurowanie grilla. Wiele osób samodzielnie buduje taki sprzęt w swoich ogrodach i nie ma co do niego żadnych zastrzeżeń.

Grille murowane najlepiej czyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej – pozwoli nam to zachować grill schludnie wyglądający przez wiele sezonów.

A gdzie w ogrodzie najlepiej grill umiejscowić?

Jeśli zdecydujemy się na ustronną, oddalonej od domu część ogrodu, wtedy zyskamy piknikową atmosferę, jednak problemem może okazać się noszenie zastawy, żywności i innych potrzebnych przedmiotów. Jeśli więc wolimy wygodę, grill umieszczamy bliżej wejścia do domu. Musimy jednak pamiętać o sąsiadach, więc grillujmy tak, by nie zakłócać ich spokoju i wypoczynku. Warto wybrać miejsce oddalone od drzewek owocowych, by substancje wykorzystywane do oprysków nie miały styczności z miejscem grillowania.

Grill jest ważną częścią ogrodu, dobrze wybrany może stać się ozdobą naszego ogrodu i sprawi, że letnie miesiące upłyną pod znakiem pysznych, nietypowych posiłków. Zapraszajmy więc gości i biesiadujmy, zanim znów chłód nie odwiedzi naszych stron!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP