Opublikowano 29 wrz 2017

Przeczytasz w 3 min

Jesienne zakładanie trawnika

krysiak

krysiak

grass 1869960 960 720.jpeg

Jeżeli zamierzasz, stworzyć ogród lub po prostu wprowadzić trochę zieleni do swojego otoczenia, wcale nie musisz martwić się faktem, że jest już jesień! W czasie tej pory roku również można założyć piękny trawnik. W poniższym artykule radzimy, jak zrobić to dobrze i czego lepiej unikać.

Zalety zakładania trawnika jesienią

Tego typu działanie ma sporo plusów. Przede wszystkim istotny jest fakt, że nagrzana przez letnie słońce ziemia jest ciepła i stanowi idealne podłoże dla kiełkujących roślin. Poza tym jesienią utrzymuje się stała temperatura, nie spadająca poniżej 6-8 stopni (to minimum, jakie muszą mieć wzrastające rośliny), nie ma obaw, iż będzie ona zbyt wysoka i wysuszy glebę. Trawniki wysiane w tym czasie utworzą system korzeniowy przed zimą, będą również lepiej przygotowane na upalne lato. Poza tym o tej porze roku powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wody, także dzięki skraplaniu się jej, co pozytywnie wpływa na rozwój młodych roślin.

Odpowiednie przygotowanie gleby

przygotowywanie gleby pod zasiew trawnikaBardzo istotnym aspektem jest jakość ziemi – powinna ona mieć pH na poziomie 5,5-7. Na zbyt podmokłym terenie pojawią się mchy, z kolei na zbyt suchym – rośliny zmarnieją. Na początek trzeba oczyścić glebę z chwastów, kamieni oraz liści. Następnym etapem jest spulchnienie ziemi – można to zrobić ręcznie, używając łopaty, jednak zajmie to dużo czasu. Dużo lepiej jest użyć do tego celu glebogryzarki. Ważne jest także, aby po tych pracach podlać teren – taki zabieg spowoduje ustabilizowanie się podłoża. Tak przygotowana gleba będzie odpowiednia przygotowana do siewu.

Dwa sposoby na jesienne założenie trawnika

Trawnik zakłada się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu wysiew nasion- to sposób tańszy, ale wymagający precyzji i cierpliwości. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą siewnika. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek trawy, ponieważ proces kiełkowania i wzrostu może być różny w przypadku każdego z nich. Po wysianiu powinno się przykryć nasiona cienką warstwą gleby. Drugą opcją jest kupienie gotowej darni w rolce – taka trawa jest już dobrze ukorzeniona i wystarczy jej kilkanaście dni, aby zaczęła się zrastać z gruntem.

Jak dbać o młody trawnik?

jak dbać o młody trawnikPielęgnację młodego trawnika trzeba dostosować do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy utrzymuje się dość wysoka temperatura, a jednocześnie nie pada deszcz, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeżeli pojawią się puste miejsca, trzeba jak najszybciej zasiać w nich ziarenka, aby uniknąć wyrośnięcia chwastów i nieestetycznego wyglądu trawnika. Młodą trawę można skosić, gdy osiągnie ona wysokość 8-10 cm.

Częste błędy

Ogrodnikom, zwłaszcza tym niedoświadczonym, czasem także zdarzają się błędy. Czego lepiej unikać podczas jesiennego zakładania trawnika? Po pierwsze – nieprawidłowego przygotowania podłoża – trawa ma swoje wymagania i na zbyt kwaśnej, mocno ubitej glebie po prostu nie wyrośnie. Niektórzy nie zwracają także uwagi na rodzaj nasion, siejąc wszędzie ten sam – to błąd, bowiem w zależności od warunków, takich jak stopień zacienienia czy częstotliwość deptania, należy wybrać odpowiedni gatunek trawy. Brak precyzji również jest błędem – nierównomierny siew czy niewłaściwe przykrycie nasion mogą prowadzić do powstawania pustych pól.

Jak widać, zakładanie trawnika jesienią jest bardzo dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać o tym, aby najpierw odpowiednio przygotować glebę i dobrać właściwą mieszankę nasion. Nie można również zapomnieć o właściwej pielęgnacji młodego trawnika – te wszystkie zabiegi sprawią, że będziesz mógł cieszyć się piękną i zieloną trawą, bez obaw o puste place.

    Porównaj