Jesienne zakładanie trawnika

jesienne-zakladanie-trawnika

Jeżeli zamierzasz, stworzyć ogród lub po prostu wprowadzić trochę zieleni do swojego otoczenia, wcale nie musisz martwić się faktem, że jest już jesień! W czasie tej pory roku również można założyć piękny trawnik. W poniższym artykule radzimy, jak zrobić to dobrze i czego lepiej unikać.

Zalety zakładania trawnika jesienią

Tego typu działanie ma sporo plusów. Przede wszystkim istotny jest fakt, że nagrzana przez letnie słońce ziemia jest ciepła i stanowi idealne podłoże dla kiełkujących roślin. Poza tym jesienią utrzymuje się stała temperatura, nie spadająca poniżej 6-8 stopni (to minimum, jakie muszą mieć wzrastające rośliny), nie ma obaw, iż będzie ona zbyt wysoka i wysuszy glebę. Trawniki wysiane w tym czasie utworzą system korzeniowy przed zimą, będą również lepiej przygotowane na upalne lato. Poza tym o tej porze roku powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wody, także dzięki skraplaniu się jej, co pozytywnie wpływa na rozwój młodych roślin.

Odpowiednie przygotowanie gleby

przygotowywanie gleby pod zasiew trawnikaBardzo istotnym aspektem jest jakość ziemi – powinna ona mieć pH na poziomie 5,5-7. Na zbyt podmokłym terenie pojawią się mchy, z kolei na zbyt suchym – rośliny zmarnieją. Na początek trzeba oczyścić glebę z chwastów, kamieni oraz liści. Następnym etapem jest spulchnienie ziemi – można to zrobić ręcznie, używając łopaty, jednak zajmie to dużo czasu. Dużo lepiej jest użyć do tego celu glebogryzarki. Ważne jest także, aby po tych pracach podlać teren – taki zabieg spowoduje ustabilizowanie się podłoża. Tak przygotowana gleba będzie odpowiednia przygotowana do siewu.

Dwa sposoby na jesienne założenie trawnika

Trawnik zakłada się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu wysiew nasion- to sposób tańszy, ale wymagający precyzji i cierpliwości. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą siewnika. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek trawy, ponieważ proces kiełkowania i wzrostu może być różny w przypadku każdego z nich. Po wysianiu powinno się przykryć nasiona cienką warstwą gleby. Drugą opcją jest kupienie gotowej darni w rolce – taka trawa jest już dobrze ukorzeniona i wystarczy jej kilkanaście dni, aby zaczęła się zrastać z gruntem.

Jak dbać o młody trawnik?

jak dbać o młody trawnikPielęgnację młodego trawnika trzeba dostosować do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy utrzymuje się dość wysoka temperatura, a jednocześnie nie pada deszcz, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Jeżeli pojawią się puste miejsca, trzeba jak najszybciej zasiać w nich ziarenka, aby uniknąć wyrośnięcia chwastów i nieestetycznego wyglądu trawnika. Młodą trawę można skosić, gdy osiągnie ona wysokość 8-10 cm.

Częste błędy

Ogrodnikom, zwłaszcza tym niedoświadczonym, czasem także zdarzają się błędy. Czego lepiej unikać podczas jesiennego zakładania trawnika? Po pierwsze – nieprawidłowego przygotowania podłoża – trawa ma swoje wymagania i na zbyt kwaśnej, mocno ubitej glebie po prostu nie wyrośnie. Niektórzy nie zwracają także uwagi na rodzaj nasion, siejąc wszędzie ten sam – to błąd, bowiem w zależności od warunków, takich jak stopień zacienienia czy częstotliwość deptania, należy wybrać odpowiedni gatunek trawy. Brak precyzji również jest błędem – nierównomierny siew czy niewłaściwe przykrycie nasion mogą prowadzić do powstawania pustych pól.

Jak widać, zakładanie trawnika jesienią jest bardzo dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać o tym, aby najpierw odpowiednio przygotować glebę i dobrać właściwą mieszankę nasion. Nie można również zapomnieć o właściwej pielęgnacji młodego trawnika – te wszystkie zabiegi sprawią, że będziesz mógł cieszyć się piękną i zieloną trawą, bez obaw o puste place.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP