Aeracja trawnika na wiosnę

Aeracja trawnika

Wiosenne porządki na dobre wkraczają do ogrodów. Aby przygotować działkę na sezon ogrodowy należy zatroszczyć się o kilka rzeczy. Przede wszystkim powinno się zadbać o trawnik, który jest istotnym elementem każdego ogródka. Ważnym zabiegiem, który wpłynie na zdrowszy wygląd trawnika jest aeracja.

Aeracja trawnikaGłównym zadaniem aeracji trawnika jest napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Sam proces polega na nakłuwaniu gleby na głębokość od 3 do 10 centymetrów. Z kolei gęstość otworów waha się w granicach 120-130 otworów na m2, w przypadku luźniejszych podłoży oraz 180-200 nakłuć na m2 przy podłożach cięższych. Zabieg ten jest szczególnie zalecany tym trawnikom, które narażone są na intensywne użytkowanie. Przed rozpoczęciem prac, należy zadbać o to, by gleba była wilgotna, ale nie mokra. Dopiero po podlaniu trawnika i jego skoszeniu można przystąpić do przeprowadzenia aeracji. Wpływa ona na elastyczność trawnika, pomaga w szybszej regeneracji murawy po zimie oraz pobudza trawę do wzrostu. Po takim zabiegu poprawi się również wnikanie w glebę wody i nawozów.

Wyróżnia się dwie rodzaje aeracji. W zależności od rodzaju podłoża i stanu trawnika stosuje się aerację wgłębną i aerację powierzchniową. Pierwsza z nich dotyczy napowietrzenia głębokiego (tworzenie otworów o głębokości nie mniejszej niż 8 cm). Ten typ aeracji stosuje się najczęściej, kiedy podłoże jest mocno zagęszczone. Ujawnia się to poprzez słabe wnikanie wody w glebę, żółknięcie trawnika czy pojawienie się w tych miejscach mchu. Drugi typ aeracji, zwany powierzchniowym, skupia się na napowietrzaniu płytkim, poprzez wycinanie otworów na głębokości około 3 cm. Ta aeracja poprawia przepuszczalność ziemi tuż przy powierzchni i wykonuje się ją wtedy, gdy podłoże nie jest jeszcze mocno zagęszczone. Dzięki płytkiej aeracji poprawia się przepuszczalność wierzchniej warstwy gleby, a także korzenie trwa zostają pobudzone do rozwoju.

AeratorAby zabieg aeracji przebiegał szybko i bez większego wysiłku wystarczy wykorzystać do pracy specjalistyczny sprzętaerator. To maszyna prosta w obsłudze, która wielkością przypomina kosiarkę. Za jego pomocą szybko i skutecznie spulchni się glebę.

Innym ciekawym sprzętem, który może wesprzeć aerację jest wertykulator. Ten rodzaj maszyny ma na celu nacinanie darni. Dzięki niemu można usunąć resztki martwej darni, która zaczyna przypominać filc. Główną zaletą wertykulacji jest pomoc w zwalczaniu chwastów, mchu i porostów. Zatem co różni aerator od weltykulator? Przede wszystkim sposób pracy, bowiem weltykulator powierzchniowo nacina darń, natomiast aerator nakłuwa ziemię.

Aeracja w połączeniu z wertykulacją jest obowiązkowym zabiegiem podczas wiosennych prac ogrodowych. Dzięki tym czynnościom trawnik w ogrodzie będzie zadbany, zdrowy i świeży. Regularne dbanie o trawę pozytywnie wpłynie na jej ogólną kondycję. Warto zaplanować przeprowadzenie aeracji już dziś, aby cieszyć się pięknie kwitnącym trawnikiem w okresie od wiosny do jesieni.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP