Zamiatarka czy odśnieżarka – co wybrać?

zamiatarka-czy-odsniezarka

Kilkanaście stopni na minusie i konieczność odśnieżania posesji – tak wygląda zimowy koszmar wszystkich mieszkańców domków jednorodzinnych. Ale pozbywanie się śniegu z podjazdu wcale nie musi być taką gehenną – wystarczy dobrze się do tego zadania przygotować i łopatę zamienić na profesjonalny sprzęt. No właśnie, co będzie lepsze – odśnieżarka czy zamiatarka?

Czym różnią się zamiatarka i odśnieżarka

Wielu, zwłaszcza początkujących, ogrodników nie widzi większej różnicy między zamiatarką a odśnieżarką – przecież i jedna, i druga pomaga w usuwaniu śniegu. To prawda, jednak decydując się na zakup zamiatarki, warto pamiętać, że jest to sprzęt, który nie został stworzony z myślą o użytkowaniu wyłącznie zimą, bowiem wspomaga ona też prace w ogródku przy usuwaniu jesiennych liści, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Natomiast odśnieżarka została zaprojektowana tak, aby jak najskuteczniej usuwać jedynie śnieg – kruszy jego złogi i zagarnia do środka za pomocą specjalnych podajników ślimakowych. We wnętrzu opady są dalej transportowane do dyszy, z której są następnie wyrzucane na odległość nawet kilku metrów. Inaczej działają zamiatarki, które przy pomocy dużych szczotek wykonanych z wytrzymałego tworzywa, zagarniają opady do wewnątrz i kumulują je w specjalnym pojemniku.

Jaką zamiatarkę wybrać?

zamiatarkaPrzy szukaniu odpowiedzi na pytanie, jaką zamiatarkę wybrać ważnym czynnikiem jest powierzchnia działki, na której sprzęt ten będzie używany. Jeśli jest ona dość duża, rozsądniejszy byłby wybór sprzętu zasilanego spalinowo, gdyż popychanie zamiatarki ręcznej na rozległym terenie może być po prostu męczące. Taki sprzęt znacznie lepiej sprawdzi się na niewielkich podjazdach, gdzie przestrzeń, z której trzeba pozbyć się opadów jest ograniczona. Zamiatarki ręczne działają też znacznie ciszej niż spalinowe, a także ich używanie nie wpływa negatywnie na stan środowiska. Kupując zamiatarkę, warto też upewnić się, czy jest ona wyposażona w odpowiednio duży zbiornik na odpady, który pomieści duże ilości śniegu, gdyż nie ma nic bardziej uciążliwego niż przerywanie odśnieżania co kilka metrów, aby opróżnić kosz. Równie ważne jest odpowiednie ustawienie szczotek w urządzeniu – powinny one być zaprojektowane tak, aby dosięgały do wszystkich zakamarków terenu.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

odsniezarkaNa rynku dostępne są trzy typy odśnieżarek: ręczne, spalinowe oraz elektryczne. Te ostatnie ze względu na konieczność podłączenia ich do gniazdka, sprawdzą się tylko na niewielkiej powierzchni. Z kolei sprzęty spalinowe stworzone zostały głównie z myślą o usuwaniu śniegu z dużego terenu, na przykład z drogi dojazdowej do posesji. Wybierając odśnieżarkę, należy też zwrócić uwagę na cechy, takie jak odległość wyrzutu śniegu oraz moc silnika, bowiem w przypadku naprawdę dużych i zlodowaciałych zasp poradzą sobie tylko odśnieżarki zasilane porządnym silnikiem. W przypadku odśnieżarek bardzo ważne są też szerokość i wysokość robocza – pierwsza z nich określa szerokość rozstawienia podajników, a druga wskazuje z jak grubą warstwą śniegu może poradzić sobie sprzęt. Obie te cechy wpływają na szybkość i efektywność odśnieżania. Decydując się na zakup odśnieżarki, należy dokonać wyboru między urządzeniem jedno- i dwustopniowym. Sprzęt jednostopniowy sprawdzi się na równym i płaskim podłożu przy niezbyt wysokiej warstwie śniegu wynoszącej do 15 centymetrów. Natomiast odśnieżarka dwustopniowa posiada większy i mocniejszy silnik, dlatego poradzi sobie z odśnieżeniem zarówno płaskiego, jak i silnie pofałdowanego terenu.

Wybór między zamiatarką a odśnieżarką na pewno zaważy na komforcie dbania o teren posesji zimą, dlatego ta decyzja powinna być przemyślana. Oba te sprzęty są dedykowane nieco innym potrzebom, dlatego właśnie indywidualne oczekiwania każdego użytkownika powinny wpłynąć na to, czy wybierze zamiatarkę czy odśnieżarkę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP