Konserwacja kosiarki spalinowej

O wszystkie sprzęty i narzędzia, które wykorzystywane są do pielęgnacji ogródka należy dbać. Poświęcenia naszej uwagi wymaga również kosiarka spalinowa, którą należy odpowiednio przygotować do zimowego postoju. Dzięki temu wiosną, będziemy mogli zacząć kolejny sezon bez niemiłych niespodzianek.

Konserwacja kosiarki spalinowej jest raczej mało skomplikowaną czynnością, ale za to niezbędną do długowiecznej, niezawodnej pracy tego urządzenia.

Pierwszym krokiem jest opróżnienie zbiornika z paliwem. Niewykorzystane paliwo, które pozostanie w kosiarce na zimę może zrobić się lepkie i stać się przyczyną pojawienia się rdzy w zbiorniku, ponadto obecność paliwa w gaźniku niekorzystnie wpływa na membrany i części gumowe gaźnika. Uruchomić kosiarkę i poczekać chwilę, aż się rozgrzeje. Następnie kosiarkę trzeba wyłączyć, poczekać aż ostygnie i wtedy odlać paliwo do czystej puszki, butelki lub innego szczelnie zamykanego pojemnika. Po odlaniu paliwa kosiarkę należy jeszcze raz włączyć i pozwolić jej pracować do momentu aż spali resztki paliwa, które pozostały w przewodach doprowadzających. Jeśli kosiarka nie będzie się chciała włączyć, oznacza to, że można przejść do kolejnego kroku, jakim jest odłączenie świecy zapłonowej. Jej odłączenie jest ważne przed kontynuowaniem dalszych prac, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu kosiarki, co mogłoby doprowadzić do poważnych obrażeń.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie ostrza kosiarki, co ułatwi wymianę oleju i czyszczenie spodu kosiarki. W tym celu należy odkręcić śrubę, która przytrzymuje ostrze. Przy tej czynności warto mieć założone grube rękawice, aby nie pokaleczyć dłoni. Wyjęte już ostrze można przy okazji naostrzyć.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami kosiarki z silnikiem 4-suwowym, należy wymienić w niej olej (tyczy to się kosiarek z silnikiem 4-suwowym, ponieważ w kosach z silnikiem 2-suwowym olej mieszany jest z paliwem). Aby spuścić olej należy przygotować sobie naczynie, do którego on spłynie. Następnie kosiarkę należy przechylić do tyłu, filtrem powietrza , gaźnikiem i tłumikiem do góry, tak aby nie wlała się do nich resztka paliwa lub olej. Po odpowiednim ustawieniu urządzenia trzeba wykręcić korek miski oleju, pochylić kosiarkę i poczekać aż olej zacznie spływać do naczynia. Gdy tak się stanie, należy ponownie zakręcić korek.

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie spodu kosiarki. Do tego celu można użyć szpachelki i szczotki drucianej, by zeskrobać resztki trawy i błota przyklejonego do kosiarki. Zapobiega to korozji i pozwala na przywrócenie prawidłowej dynamiki urządzenia. Po oczyszczeniu spodu kosiarki można zamontować ostrze i nalać świeżego oleju.

Aby kosiarka była odpowiednio zakonserwowana i nie zawiodła nas po kilku miesiącach nieużywania warto wymienić filtr powietrza, ponieważ kiedy jest on brudny, spalanie paliwa jest mniej efektywne, przez to, że zablokowany jest dostęp, niezbędnego w tym procesie, powietrza. Jeżeli kosiarka ma filtr papierowy, należy wymienić go na nowy, a jeżeli jest to zwilżony olejem filtr gąbkowy, należy go wyjąć, wypłukać w wodzie z detergentem, wysuszyć, a następnie nasączyć delikatnie nowym olejem. Konserwując kosiarkę warto także wyczyścić z brudu i odpadków żeberka korpusu silnika.

Ostatnim krokiem jest wymiana świecy zapłonowej, którą należy wykręcić przy użyciu klucza nasadowego. Nawet jeżeli stara świeca jest w dobrym stanie, warto kupić nową, z którą łatwiej będzie rozpocząć koszenie trawnika w nowym sezonie.

 Pełna oferta kosiarek spalinowych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP