Zadbaj o trawnik na wiosnę, czyli wszystko o wertykulacji

zadbaj-o-trawnik-na-wiosne-czyli-wszystko-o-wertykulacji

Piękny i zadbany trawnik to duma każdego właściciela ogródka. Po zimie trawa nie zawsze jednak wygląda tak, jakbyśmy chcieli: jest żółta, przesuszona, słabo rośnie. Jak zadbać o trawnik na wiosnę i przywrócić jej właściwy stan? Najlepiej zacząć od wertykulacji.

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja trawnika ma na celu przede wszystkim usunięcie z niego martwej darni przypominającej filc. Pozwala też zwalczyć płytko ukorzeniony mech i chwasty nie kalecząc przy tym trawnika. Wertykulator nacina darń na głębokość kilku centymetrów i usuwa zwartą pokrywę filcu, która przeszkadza trawie rosnąć. W większości sprzętów można regulować głębokość nacięć, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie działania wertykulatora do stopnia zanieczyszczenia trawnika

Zadbaj o trawnik na wiosnę, czyli wszystko o wertykulacji

wertykulator-elektryczny-faworytKiedy przeprowadzić wertykulację trawnika? Najlepiej robić to co roku wczesną wiosną, tuż po pierwszym koszeniu. Taki zabieg pielęgnacyjny warto zaserwować trawie już na początku sezonu, co pozwoli na zwiększenie skuteczności późniejszego nawożenia i nawadniania, a więc sprawi, że nasza troskliwa opieka nie pójdzie na marne. Usunięcie filcu z powierzchni umożliwi na swobodny przepływ tlenu i światła oraz ułatwi trawie dostęp do potrzebnych składników pokarmowych. Innymi słowy wertykulacja pomoże trawnikowi funkcjonować jak należy i sprawi, że właściciel szybciej dostrzeże poprawę w wyglądzie swojego ogródka.

Jaki wertykulator kupić?

Wertykulacja trawnika jest zabiegiem skutecznym i chętnie wykorzystywanym, więc na rynku dostępnych mnóstwo narzędzi, którymi można ją przeprowadzić. Najbardziej bazowym sprzętem są specjalne grabie wertykulacyjne, ale ich używanie wymaga dużych nakładów siły i ogromnej cierpliwości, dlatego częściej wybiera się wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Te pierwsze są tańsze i wydajniejsze, a na dodatek cichsze i mniej szkodliwe dla środowiska niż te drugie. Jednak na większych terenach to wertykulator spalinowy sprawdzi się najlepiej, bo nie potrzebuje dostępu do prądu, a przy tym ma większą moc. Po wybór odpowiedniego sprzętu udaj się na naszą stronę i zapoznaj się z ofertą.

Aeracja a wertykulacja

napowietrzanie-trawnikaObok wertykulacji często wymienia się aerację, która również pomaga przywrócić trawnik w ogródku do pożądanego stanu. Podczas, gdy wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni przez noże, aeracja to nakłuwanie jej za pomocą kolców. Ten pierwszy zabieg ma odmłodzić trawnik, natomiast ten drugi zapewnić trawie lepszy dostęp do powietrza. Wertykulację przeprowadza się raz lub dwa razy do roku, aerację zaś można powtarzać znacznie częściej.

Po zimie wertykulacja trawnika będzie świetnym zabiegiem kosmetycznym dla Twojego ogródka – dobrze jest go powtórzyć wczesną jesienią, by przygotować trawę na zimę. Warto zainwestować w wertykulator, by w tym sezonie, i w kilku kolejnych, móc cieszyć oczy soczystą zielenią trawnika przed swoim domem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP