Jak samodzielnie wyhodować drzewko bonsai?

bonsai 4

Bonsai to nic innego jak wyhodowane z pasją i zaangażowaniem miniaturowe drzewko. Tradycja ta przywędrowała ze wschodniej Azji i cieszy się dziś dużą popularnością. Z pewnością znajdą się osoby, które marzą o stworzeniu tego unikalnego dzieła sztuki. Podpowiadamy w jaki sposób pielęgnować bonsai, bowiem wymaga ono wiele wysiłku i precyzji wykonania.

bonsai 2Na drzewka bonsai wybiera się bardzo często gatunki roślin rosnące na zewnątrz. Część z nich pochodzić może z ciepłych stref klimatycznych, dlatego przy ich wyborze należy zawsze zapoznać się z wymaganiami rośliny, tak by zapewnić jej jak najbardziej naturalne warunki rozwoju. Do odmian, które z pewnością przeznaczone są do hodowli wewnątrz należą: bambus, fuksja, cytryna zwyczajna oraz gardenia jaśminowata. Na zewnątrz z powodzeniem można uprawiać, popularne w Polsce, gatunki drzew liściastych i iglastych, takie jak buk pospolity, olsza czarna czy świerk. Bonsai sadzi się najczęściej w płaskich donicach, należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków do rozwoju systemu korzeniowego. Opiekując się drzewkiem trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan jego gleby, dostęp do światła oraz odpowiednią temperaturę. Wszystkie te czynniki zależne są od preferencji wybranego przez nas gatunku, jednak warto co jakiś czas użyźnić glebę składnikami odżywczymi. Mogą być one dodawane wraz z wodą podczas podlewania, istotna jest jednak dawka używanego specyfiku, która powinna być niższa od tej zamieszczonej na etykiecie i dostosowana do konkretnego rodzaju rośliny.

bonsai 3Najważniejszą czynnością jest podlewanie. Wiele gatunków bonsai jest wrażliwych na przesuszenie. Warto zadbać o to, by podłoże w doniczce nigdy nie wysychało, nadmiar wody musi być jednak usuwany, by nie dopuścić do rozwoju procesów gnilnych. Dobrym rozwiązaniem jest także spryskiwanie liści wodą z mikro- i makroelementami oraz związkami mającymi właściwości absorpcyjne, zapobiegające wysychaniu. Zakazane jest używanie do podlewania świeżej wody, przed użyciem powinna odstać 24 godziny w temperaturze pokojowej. Można także wykorzystać deszczówkę, kiedy jest się pewnym, że pozbawiona jest zanieczyszczeń.

bonsai 1Sztuka hodowania bonsai wiąże się także z nadawaniem mu osobliwego kształtu, wydobywającego piękno jego budowy. Wygląd musi ze sobą harmonizować, dlatego nie wolno odrywać gałązek i liści ręcznie. Wszystkie zabiegi winny być wykonywane przy pomocy specjalistycznych narzędzi, przeznaczonych do bonsai. Po skończonym zabiegu trzeba je zdezynfekować. Ponadto warto posmarować miejsce cięcia specjalną maścią lub węglem drzewnym, zapobiegającym wdawaniu się infekcji. Można także wykorzystać specjalny drut do kształtowania pnia bonsai. Zarówno formowania, jak i nawożenia drzewka należy unikać szczególnie w czasie, kiedy roślina aklimatyzuje się do nowych warunków lub jest świeżo po przesadzeniu.

bonsai 5Z hodowlą drzewek bonsai związanych jest szereg zagrożeń, związanych z nieprawidłową pielęgnacją. Do najczęstszych należy wysuszenie lub przelanie, dlatego trzeba zadbać o dostarczanie roślinie odpowiedniej ilości wody. Niezwykle ważne jest mycie listków w celu pozbycia się larw szkodników oraz bakterii i grzybów. Najczęstszymi chorobami atakującymi bonsai są chloroza, pleśń, rdza oraz mączniak. Problemów tych można uniknąć stosując raz lub 2 razy w miesiącu opryski.

Kilkuletni trud włożony w opiekę nad bonsai z pewnością przyniesie satysfakcjonujące rezultaty, pod warunkiem, że w jego pielęgnację oprócz wiedzy i zaangażowania włożymy energię oraz serce. Prawdziwe drzewka kształtowane są z pasją i w zgodzie z harmonią.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP