Jakie kwiaty cebulowe warto posadzić wiosną

Wraz ze zbliżającą się wiosną nadchodzi najbardziej pracowity okres w ogrodzie. Każdy ogrodnik wie, że po pożegnaniu zimowego chłodu, należy przystąpić do wiosennych porządków. Symbolem nadchodzącej tej pory roku są pierwsze kwiaty – szczególnie krokusy, tulipany, narcyzy.

KrokusIch obecnością w ogrodzie mogą się cieszyć tylko ci, którzy wczesną jesienią pamiętali o zasadzeniu cebulek. Jeśli kolorowe krokusy nie przyozdobią teraz ogrodu, warto już teraz pomyśleć o tych kwiatach, które będą kwitły latem. Wiosenny okres jest zatem dobrym momentem na sadzenie kwiatów cebulowych, które pięknie zakwitną w miesiącach letnich.

Przed decyzją o wyborze i sadzeniu roślin trzeba przygotować podłoże. Marzec i kwiecień to odpowiednia pora, aby zająć się glebą. Początkowo należy usunąć ściółkę, która pełniła funkcję zimowej kołdry, a następnie przekopać (w tym celu najlepsza będzie glebogryzarka – przeczytaj o przygotowaniu gleby na wiosnę) i wzbogacić glebę, najlepiej naturalnymi nawozami.

Cebulki kwiatówKiedy podłoże będzie odpowiednio nawodnione i przygotowane, czas skupić się na rabacie kwiatowej. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na stan cebulek, które nie powinny być uszkodzone, miękkie, z plamami lub przebarwieniami. Unikać należy również cebul zwiędniętych lub tych pozbawionych łusek okrywających. Najlepiej nabywać je ze sprawdzonych źródeł. Sadzenie roślin jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Marzec i kwiecień to miesiące szczególne, ponieważ w nocy nadal można zaobserwować niskie temperatury, a nawet przymrozki. W takich warunkach sprawdzi się sadzenie lilii czy nagietka, które cechują się wysoką odpornością na niskie temperatury.

LiliePozostałe rośliny warto zasadzić w doniczkach lub skrzynkach, tak by w razie spadku temperatury można było schować je do ciepłego pomieszczenia. Kontrolować spadki temperatury należy szczególnie w przypadku astrów letnich, żeniszki, nasturcji i portulaki wielkokwiatowej.

W tym okresie warto też skupić się na kwiatach ubiegłorocznych, które mogą wymagać przeniesienia na inne stanowisko, np. dzwonki, bratki, stokrotki i niezapominajki. Odpowiednią porą do wsadzenia cebulek w glebę jest druga połowa kwietnia i początek maja.

Początek marca to doskonały moment na przemyślenie wyglądu leniej rabaty kwiatowej w ogrodzie i dokonanie zakupu odpowiednich nasion i cebulek. Dzięki wytężonej pracy w okresie wiosennym, latem ogród będzie piękną ozdobą dla domu. Kolorowe i pachnące kwiaty będą świetnie prezentowały się w letnim słońcu, dzięki czemu umilą chwile spędzone w ogrodzie wszystkim domownikom i gościom.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP