Ostre cięcie, czyli kilka wskazówek jak dbać o trawnik i żywopłot

Przydomowy ogródek jest doskonałym miejscem na spokojny wypoczynek, organizację rodzinnych spotkań czy grilla ze znajomymi – jednak, aby ta przestrzeń zachowała estetyczny wygląd trzeba o nią systematycznie dbać. W poniższym artykule przedstawiamy porady, jak prawidłowo przycinać trawnik i żywopłot, tak aby zachwyciły one wszystkich gości.

Zalety cięcia trawy i żywopłotu

kosiarka elektryczna gtk 1600Ładny, zadbany ogród to marzenie wielu osób, jednak do osiągnięcia tego stanu niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja – szczególne znaczenie dla jego ogólnego wyglądu ma kompozycja traw i krzewów. Aby uzyskać ten efekt niezbędne jest systematyczne przycinanie żywopłotu oraz koszenie trawnika – dzięki temu pobudzamy rośliny do wzrostu i nadajemy im ładny kształt. Co więcej, zabieg ten sprawia, że rośliny są zdrowsze oraz rosną gęściej. Dzięki częstemu i regularnemu koszeniu możemy zapobiec zakwitaniu źdźbeł trawy, które prowadzi do powstawania tzw. “łysin”.

Kiedy ciąć żywopłot i trawę?

Przy koszeniu trawy i przycinaniu żywopłotu niezbędna jest systematyczność – regularne wykonywanie tych zabiegów pozwoli bowiem utrzymać rośliny w odpowiedniej formie oraz przedłuży ich żywotność. W związku z tym warto jest przeprowadzać je co sezon – w przypadku żywopłotu optymalnym czasem na pierwsze strzyżenie jest marzec – kwiecień, na drugie natomiast koniec sierpnia. Nie można jednak wykonywać ich jesienią – poprzez cięcie stymulujemy wzrost roślin, a ożywione w tym okresie mogą ulec przemrożeniu.

Sezon wiosenno-letni jest także idealnym czasem na koszenie trawy. Trawnik po założeniu przycinamy pierwszy raz, gdy jego źdźbła osiągną wysokość 8-10 centymetrów, a młody żywopłot, gdy będzie mieć 20-30 centymetrów. Początkowo trawę skracamy o około 1-1,5 centymetra – z upływem czasu długość tę możemy zmienić wedle uznania (zalecane jest jednak, aby jego wysokość wynosiła 3,5 cm).

Jakie narzędzia są pomocne?

nożyce do żywopłotu FAN NEC600RPielęgnacja ogrodu wymaga włożenia sporo wysiłku, niemniej jednak dzięki odpowiednim narzędziom ogrodniczym proces ten jest zdecydowanie łatwiejszy i bardziej efektywny. Pierwszym z “must have” ogrodnika są profesjonalne nożyce do żywopłotu, które umożliwiają jego strzyżenie – wyróżniamy ich trzy rodzaje: akumulatorowe, elektryczne oraz spalinowe. Pierwsze polecane są w szczególności do małych żywopłotów, drugie mają uniwersalne zastosowanie, jednak w przeciwieństwie do akumulatorowych nie rozładowują się, ostatnie natomiast doskonale sprawdzą się, jeśli Twoim ogrodzie posiadasz duży żywopłot. Warto dodać, że rozwiązania z zastosowaniem akumulatorów możemy znaleźć również w innych maszynach, na przykład w przycinarkach do trawy – pomocnych przy skracaniu brzegów trawnika.

Aby utrzymać go w dobrym stanie należy również zaopatrzyć się w kosiarkę elektryczną, ręczną lub spalinową oraz podkaszarkę. Pierwsze urządzenie pozwala w szybki sposób pozbyć się nadmiernego przyrostu trawy drugie jest przydatne, gdy mamy do czynienia z małym, trudno dostępnym fragmentem działki.
Pielęgnacja ogrodu to nie lada wyzwanie dla ogrodnika, jednak przy użyciu odpowiedniego sprzętu to zadanie staje się dużo prostsze. Przy wykorzystaniu dostępnych technologii rośliny w ogrodzie będą rosły równo i zdrowo.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP