Barszcz Sosnowskiego – roślina, która może zabić

Wydaje się niemożliwe, by w Polsce mogły istnieć rośliny poważnie zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Opowieści tego typu kojarzą się raczej z odległymi zakątkami świata – niestety, nic bardziej mylnego. Flora w naszym kraju potrafi być piękna i niebezpieczna, szczególnie przez wzgląd na roślinę o nazwie Barszcz Sosnowskiego.

barszcz

Sprowadzona z Kaukazu w latach 50. XX w., początkowo miała stanowić pokarm dla bydła. W tym celu rozpoczęto jej uprawę na dużą skalę, czego dość szybko zaniechano. Niestety ślady tego procesu są widoczne na naszych ziemiach do dziś i to w coraz bardziej rozpowszechnionej formie. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo odporną rośliną, która rozsiewa się samoczynnie. Dlatego zasiedla wiele środowisk, a jej parzące i wywołujące alergię właściwości przyczyniają się do zmniejszenia bioróżnorodności w miejscach występowania rośliny. Jest groźna dla fauny i flory, ale również dla człowieka. Poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, a następnie ze słońcem, przyczynia się do powstania poparzeń II i III stopnia, które w najgorszym wypadku mogą spowodować śmierć.

Dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie chwasta. Charakteryzuje się dużymi blaszkowatymi liśćmi o ostrym zakończeniu. W czerwcu i lipcu góruje nad łąkowymi roślinami, ponieważ osiąga do 4 m wysokości, jednak wiosną rozpoznanie go jest nieco trudniejsze. Można wówczas zwrócić uwagę na łodygę, która ma na dole fioletowe plamy. Z kolei latem – mimo dużego rozmiaru – roślinę można pomylić z łopianem. Dlatego najlepiej nauczyć się rozróżniać kwiaty, które będą tworzyć jedynie uwypuklenie, a nie kulę jak w przypadku zioła. Gdy okaże się, że napotkany przez nas chwast jest choć trochę podobny do powyższego opisu, należy upewnić się czy może to być Barszcz Sosnowskiego, a następnie zadzwonić po straż miejską lub jeśli w miejscowości jej nie ma, zgłosić sprawę na policję. Służby powinny przyjechać we wskazane miejsce i zabezpieczyć teren tak, by nikt się do niego nie zbliżał. Niestety całkiem możliwe, że sosnowski kwiatna tym zakończy się cała interwencja. Ze względu na występowanie wielu nasion i wysoką odporność, roślinę bardzo trudno zniszczyć. Jest to długotrwały proces, wymagający regularnego, wieloletniego powtarzania i często jednoczesnego zastosowania wielu metod niszczenia chwasta. Walka z Barszczem Sosnowskiego jest bardzo kosztowna i niechętnie dofinansowywana.

Metody niszczenia chwasta opierają się głównie na stosowaniu środków chemicznych. Zwykle opryskuje się rośliny i teren wokół nich, by zapobiec ewentualnemu wzrastaniu rozprzestrzenionych nasion, jednak czasem jest to niemożliwe. Przy zbiornikach wodnych i innych strefach uniemożliwiających zwalczanie chwastów opisaną metodą, stosuje się wstrzykiwanie substancji niszczących bezpośrednio w łodygę.

Nie należy próbować samodzielnie niszczyć Barszczu Sosnowskiego. Warto pamiętać o przypadkach, które miały śmiertelne skutki i zachować szczególną ostrożność podczas rodzinnych wycieczek na łono natury, chroniąc przede wszystkim najbardziej podatne na groźne właściwości rośliny, dzieci.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP