Cięcie i formowanie żywopłotu – instrukcja krok po kroku

ciecie-i-formowanie-zywoplotu

Jednym z kluczowych aspektów zadbanego ogrodu jest bez wątpienia prawidłowo przycięty żywopłot. Nie każdy jednak wie, kiedy i jak zacząć cięcie i formowanie żywopłotu, a także jakich narzędzi użyć, aby nie zniszczyć roślin oraz jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dobra technika cięcia oraz zaopatrzenie się w skuteczny sprzęt gwarantuje efekt zachwycająco pięknej, przydomowej oazy.

Jak przycinać żywopłot?

ciecie-i-formowanie-zywoplotuNie każdy wie, iż świeżo posadzony, młody żywopłot od razu należy przyciąć. Ten zabieg należy dokonać na wysokości ok. 20 cm, co umożliwi prawidłowy rozrost, a dodatkowo zapewni zagęszczanie się krzewu. Następnie należy pozostawić drzewka aż do następnej wiosny i dopiero wtedy przyciąć na wysokość ok. 40 cm. W okresie intensywnego wzrostu żywopłot należy przycinać kilka razy w roku. Gdy zostanie już osiągnięta pożądana wysokość, wtedy (w zależności od tempa wzrostu) trzeba ograniczyć pielęgnację do 1 lub 2 zabiegów w celu utrzymania tego rozmiaru. Należy pamiętać również o odpowiednich porach przycinki. Pierwsza musi nastąpić wczesną wiosną jeszcze przed wypuszczeniem młodych pędów, a ostatnia na początku sierpnia.

Formowanie żywopłotu

Chcąc zapewnić optymalny dostęp światła do wszystkich części roślin, prawidłowa forma żywopłotu powinna być szersza na dole, a węższa u góry. Tylko dzięki temu pozostaje pewność, że krzew będzie odpowiednio gęsty, a jego kolor jednolity. Istnieje jednak kilka sposobów formowania. Do najbardziej popularnych należą jednak żywopłoty o przekroju:

  • trójkąta – zalecany dla krzewów powyżej 1 m wysokości, posadzonym w równym rządku oraz mających luźną strukturę, tak jak np. buk. Ostry czubek zapewnia odporność na działanie czynników, które mogłyby zniekształcić bryłę.
  • trapezu – najlepsze rozwiązanie dla żywopłotów wysokich, ale o gęstym rozgałęzienia, jak np. cis.
  • prostokąta – będzie odpowiedni dla nisko przycinanych roślin, które dobrze radzą sobie ze słabym dostępem do oświetlenia.

Jakie narzędzia wybrać?

Aby odpowiednio wybrać sprzęt do pielęgnacji żywopłotów należy znać rodzaj krzewu oraz ocenić z jak dużą powierzchnią mamy do czynienia. Do podcinania niskich, nieznacznie rozległych krzaczków w zupełności wystarczą nożyce ręczne oraz sekator ogrodowy. Jeśli jednak mamy do czynienia z wysokim żywopłotem, który zajmuje znaczący obszar, lepiej zaopatrzyć się w bardziej wydajne narzędzia. Tutaj pomocne okażą się nożyce elektryczne lub spalinowe. Ponadto dla większej wygody proponujemy sekator akumulatorowy, który nie jest tak ciężki jak spalinowy oraz nie wymaga poprowadzenia przewodu, jak elektryczny.

Aby utrzymywać zadbany żywopłot przez cały rok należy stosować się do porad ogrodniczych, zachowywać odpowiednie pory przycinania oraz doboru kształtu dla konkretnych gatunków roślin. Odpowiedni sprzęt również może znacznie pomóc, więc trzeba dokładnie przemyśleć, na jaką skalę i do jakiego rodzaju pielęgnacji będzie potrzebny. Warto odpowiednio rozplanować przycinkę, aby później móc cieszyć się prywatnością i pięknem otaczającej zieleni.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP