Właściwe podlewanie kluczem do pięknego ogrodu

Słoneczne, ciepłe lato to czas, który spędzamy w ogrodach, również dokonując prac pielęgnacyjnych. Wśród natłoku prac ogrodniczych należy pamiętać o kwestii absolutnie koniecznej do utrzymania pięknej trawy i innej roślinności — o podlewaniu.

Niezależnie od tego, jak duży i w jaki sposób zaaranżowany jest ogród, roślinność – zaówno niska jak i ta wyższa potrzebuje wody, by móc ukazać się w pełnej okazałości. Oto kilka naszych porad, jak efektywnie, a także możliwie oszczędnie podlać swój ogród, by był piękny i zadbany. Przedstawimy dwa sposoby podlewania — ręczny, klasyczny oraz zautomatyzowany, z wykorzystaniem systemów podlewających.

Najbardziej popularnym, aczkolwiek niepozbawionym wad jest ręczny sposób podlewania. Zakłada on wykorzystanie wszelkiego rodzaju węży ogrodowych, wraz z końcówkami odpowiednimi do typu podlewania, takimi jak pistolety i lance o dużym zasięgu oraz półautomatyczne zraszacze — wahadłowe i dookolne. Ta metoda pozwala na efektywne podlewanie roślin w ogrodzie w sposób niedrogi i elastyczny. Częstość i obfitość podlewań możemy dopasowywać sami, zależnie od potrzeb roślin a także od warunków pogodowych. Bardziej korzystne dla roślin (w tym trawnika) jest, w tej metodzie, podlewanie rzadziej, a bardziej obficie. Dzięki temu gleba zostaje nasiąknięta niczym gąbka wodą (do 10 cm wgłąb), a rośliny na niej rosnące są w stanie „dozować” odpowiednią ilość wody. Niestety, ręczne podlewanie jest czynnością dość czasochłonną.

Zaawansowane systemy nawadniające, wykorzystujące elektronicznie sterowane komputery oraz ukryte lub widoczne zraszacze są bardzo dobrą metodą na dbanie o właściwe nawadnianie naszego ogrodu, jednakże ich największą wadą jest cena instalacji oraz konieczność serwisowania — systemy te bywają awaryjne, a koszty napraw są wysokie. Jednakże, wygoda w ich użytkowaniu jest niepowtarzalna. Podlewanie odbywa się bez naszego udziału, a dzięki pełnej automatyzacji rośliny pozostają cały czas właściwie nawadnianie. Systemy te podlewają często, jednak z niższą intensywnością, co wpływa korzystnie na rośliny, którym woda dostarczana jest na bieżąco. Zaawansowane systemy mają również możliwość mierzenia wilgotności gleby i włączanie podlewania tylko gdy jest to konieczne. Dodatkowym atutem jest również to, że systemy te podlewają ogród również pod naszą nieobecność, co w sezonie letnim (urlopowym) często bywa problemem.

Niezależnie od techniki nawadniania ogrodu, należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach efektywnego i zdrowego podlewania roślinności.

Przede wszystkim, podlewanie powinno odbywać się w godzinach, gdy słońce nie jest zbyt intensywne. Należy bezwzględnie unikać podlewania w godzinach południowych (od ok. 10 do 16). Podlewając w tym czasie narażamy nie tylko glebę, która otrzyma zbyt mało wody, poprzez jej intensywne parowanie, lecz możemy narazić na zniszczenia nasze trawniki i rośliny. Kropla wody na nich może działać jak soczewka i doprowadzić do oparzenia lub nawet przypalenia delikatnej warstwy liścia. Podlewać należy wczesny rankiem, lub późnym popołudniem i wieczorem.

Na jakość nawadniania ma również bardzo duży wpływ wysokość trawnika. Należy pamiętać by przy dłuższych okresach upałów kosić go wyżej niż zazwyczaj — pomoże to w ochronie gleby przed nadmierną ekspozycją na słońce. Jednak podczas okresów o temperaturze nieprzekraczającej 25°C trawnik kosimy krótko, by zapobiec intensywnemu parowaniu wody z powierzchni trawy.

Ostatnią już polecaną przez nas metodą podnoszącą jakość naszego podlewania, jest ściółkowanie, czyli przykrywanie gleby warstwą materiałów, mających na celu zmniejszenie naturalnego parowania gleby. Dzięki temu, gleba pozostaje w odpowiednim nawilżeniu przez dłuższy czas, a także nie jest narażona na zbyt mocne działanie promieni słonecznych. Popularne materiały do ściółkowania to kora, słoma, a także ostatnio bardzo modne kamyczki (białe lub kolorowe).

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP