Letnie przycinanie drzew owocowych – jak to zrobić?

przycinanie-drzew-owocowych

Lato to najlepsza pora, żeby w ręce wziąć sekator i pozbyć się wszystkich słabszych pędów drzew. Jednak to w tym okresie są one najbardziej narażone na upały i jednocześnie wtedy przebiega ich największy rozwój. Przycinanie drzew owocowych to coś, na ogrodnicy decydują się zimą niż latem. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego te upalne dni są równie ważne w pielęgnacji roślin.

Po co przycinać drzewa owocowe latem?

Dla większości drzew podstawowym terminem, jeśli chodzi o cięcie pędów jest przełom wiosny i zimy. Letni jest tym uzupełniającym, który często jest pomijany ze względu na strach przed zaburzeniem ich naturalnego rozwoju. Jednak jest to zabieg, który przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim to właśnie latem można pozbyć się wyrosłych po cięciu zimowo-wiosennym pędów, które oplatają korony drzew, nie pozwalając na odpowiednie owocowanie. U jabłoni są one na tyle uciążliwe, że utrudniają dojrzewanie jabłkom, przez co mogą być one pozbawione charakterystycznego rumieńca i zostać zupełnie zielone. Pędy te potocznie zwane są wilkami. U śliwy natomiast pozbycie się ich może sprawić, że na skróconych gałęziach wystąpią owoce już na przyszły rok, co powoduje, że zwiększa się ilość pędów owoconośnych.

Przycinanie drzew owocowych – jak się do tego zabrać?

przycinanie-drzew-owocowychKażde drzewo owocowe wymaga szczególnego traktowania, dlatego inaczej należy dokonywać cięcia jabłoni, a w inny śliwy czy gruszki. U jabłoni powinno się przycinać te pionowe pędy, których długość wynosi co najmniej 40 cm. Wszystkie inne, rosnące skośnie czy poziomo należy zostawić, bo mogą na nich zawiązać się pąki kwiatowe i zaowocować w późniejszym terminie. Inna zasada natomiast mówi o tym, że wilki powinno usuwać się ze środka i szczytu korony drzewa – te z zewnątrz są mniej niebezpieczne dla owoców jabłoni. U śliw i grusz silne pędy powinny być wycinane u samej nasady, skracając je zazwyczaj na długość 12-15 cm. Robimy to sekatorem lub palcami. Latem obcinamy też te pędy, które są chore lub krzyżują się ze sobą.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

W lipcu i sierpniu jabłonie powinny mieć powycinane wilki przy samym konarze. Należy jednak uważać: jeśli zostaną wycięte za wcześnie, wyrosną nowe, a jeśli za późno – jabłka nie będą rumiane. Na cięcie najlepiej wybrać dzień pogodny i suchy, w terminie na 3-4 tygodnie przed zbiorem owoców. Po samym zabiegu należy użyć maści ogrodniczej, żeby zapobiec ewentualnym infekcjom.

Przycinanie drzew owocowych latem wcale nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. Boimy się zniszczeń, pozbawiając rośliny szansy na rozwój, jednak niepotrzebnie. Dzięki podcinaniu drzew owocowych latem możemy wiele zyskać – między innymi więcej owoców na przyszły rok.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP