Pielęgnacja trawnika i oczka wodnego w czerwcu

Ogród czerwiec

Czerwiec to czas pierwszych letnich temperatur, kwitnących kwiatów i otaczających z każdej strony pogodnych kolorów. To miesiąc radości i pozytywnego nastawienia do życia. W tej sprzyjającej dobremu nastrojowi aurze nie można jednak zapomnieć o obowiązkach w ogrodzie – czerwiec bowiem wiąże się z potrzebą szczególnej dbałości o trawnik oraz oczko wodne.

Podlewanie trawnikaZe względu na wysokie temperatury panujące w tym miesiącu trawa rośnie bardzo szybko – w związku z tym należy pamiętać o jej odpowiednim nawadnianiu. Jeśli nie pada przez dłuższy czas, powierzchnia ziemi może stać się spieczona, co sprawi, że ciężko będzie przebić się wodzie by wniknąć do gleby. Jeżeli powierzchnia staje się sucha i twarda, warto rozbić nieco glebę przed nawadnianiem, aby ułatwić wodzie penetrację. Podlewanie powinno być obfite i systematyczne – na jeden metr kwadratowy w przypadku trawnika na terenie piaszczystym potrzebnych jest nawet 5 litrów wody dziennie. Zbyt mała ilość wody może prowadzić do tworzenia się płytkich korzeni trawy, co czyni ją jeszcze bardziej narażoną na suszę i sprzyja porostowi mchu. Kiedy trudno o regularne i intensywne nawadnianie, warto pomyśleć o automatycznych systemach nawadniających.

Trawnik w czerwcu należy przynajmniej raz w tygodniu kosić i nawozić specjalnym nawozem. Warto przy tym pamiętać, by podnieść wysoko ostrza kosiarki i pozostawić ścinki na trawie – składają się one w większości z wody i zadziałają jako naturalna ściółka ochronna. Ciepłe temperatury to okres wzrostu nie tylko trawy, ale również wszelkiej maści chwastów, które należy systematyczne usuwać.

Czerwiec to także okres szczególnej dbałości o oczko wodne. Trzeba pamiętać, by kontynuować nawożenie roślin znajdujących się w wodzie i regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, w tym wymarłe listowie, które można poznać po brązowym lub żółtym kolorze. Warto również dobrze przyjrzeć się roślinom rosnącym w oczku wodnym i usunąć te obumierające – zmniejszy to ilość zanieczyszczeń w wodzie, da więcej miejsca dla nowego wzrostu i poprawi wygląd zbiornika. Wiosną nie można zapominać o rybach – powinny być dobrze karmione, lecz nie wolno przesadzać. Odpowiednia ilość karmy to taka, jaką będą jadły przez około 5 minut. Karmienie powinno odbywać raz, do trzech razy dziennie, w zależności od obfitości pojedynczego karmienia.

Oczko wodne czerwiecCzynnikiem mającym wpływ na życie w stawie latem będzie odpowiednie napowietrzanie. W czerwcu podczas wysokich temperatur powinno być zmaksymalizowane. Ciepła woda zatrzymuje mniej tlenu, a ryby pływające w wysokiej temperaturze będą potrzebowały go więcej. Warto zatem upewnić się, że napowietrzanie jest w pełni sprawne i działa przez 24 godziny na dobę. W razie problemów można je uzupełnić za pomocą pompki lub dodatkowej pompy. Warto pamiętać również o czyszczeniu filtra, a w razie upałów – o sprawdzaniu poziomu wody, która szybko wyparowuje i w razie potrzeby ją uzupełniać.

Kolejny krok to relaks i odprężenie. Po odpowiednim zadbaniu o trawnik oraz oczko wodne pozostaje usiąść z bliskimi i cieszyć się pięknym efektem pracy. Zadowolenie rodziny i podziw sąsiadów będzie najlepszy wynagrodzeniem trudów włożonych w pielęgnację.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP