Pierwsze koszenia trawnika wiosną – jak i kiedy wykonać?

pierwsze koszenie trawnika

Aby trawnik był intensywnie zielony i gęsty nie wystarczy go tylko co jakiś czas podkaszać i podlewać. Istotne jest rozważne planowanie każdego działania, aby nie zniszczyć zielonej murawy. Dzisiaj podpowiemy jak najlepiej wykonać pierwsze koszenie trawnika. Kiedy najlepiej to zrobić i jak się do tego przygotować? Jaki sprzęt będzie odpowiedni? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania! 

Pierwsze koszenie trawnika wiosną – kiedy? 

pierwsze koszenie trawnikaPierwsze koszenie po zimie jest niezwykle istotne dla zapewnienia trawnikowi właściwej kondycji, a żeby był bujny i gęsty trzeba jednak wiedzieć, kiedy się za nie zabrać. Termin pierwszego skracania źdźbeł jest zależny od wegetacji trawnika i warunków atmosferycznych. W miejscach, gdzie wegetacja zaczyna się wcześnie można przeprowadzać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne już od początku kwietnia, ale na przykład na Suwalszczyźnie termin ten przypada nawet pod koniec kwietnia. Warunkiem przeprowadzania pierwszego koszenia jest to, że musisz mieć pewność, że w nocy temperatura nie zejdzie poniżej 0 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie lepiej poczekać na bardziej ciepłe noce. 

W jaki sposób kosić? 

Kiedy źdźbła po zimie są przebarwione na żółto i zaatakowane pleśnią, trzeba je przyciąć bardzo nisko. Do pierwszego koszenia po zimie należy użyć możliwie jak najniższych ustawień kosiarki. Trawa szybko odrośnie, a im niżej zostanie przycięta, tym będzie bardziej bujna i gęsta w późniejszym czasie. Należy pamiętać, by przeprowadzać koszenie na suchym trawniku, a podlewać go dopiero po wykonanym przycinaniu. Bardzo ważne jest także to, by ostrza kosiarki były odpowiednio naostrzone, ponieważ w przeciwnym razie trawa nie będzie ścinana a rozrywana. 

Jaką kosiarkę wybrać? 

jaką kosiarkę wybraćDecydując się na zakup nowej kosiarki warto zastanowić się nad tym, jaki model wybrać. Od naszych preferencji oraz wielkości trawnika zależy, czy lepiej nada się sprzęt zasilany spalinowo, akumulatorowo lub elektrycznie. Spalinowe kosiarki lepiej sprawdzą się na trawnikach o dużych powierzchniach, z kolei elektryczne, które są ograniczone kablem, będą dobrym pomysłem na małej działce. Warto zwrócić też uwagę, czy dany sprzęt ma kosz na trawę czy też wyrzucana jest ona na bokach. Z kolei dla osób ceniących sobie komfort użytkowania urządzenia, polecane są modele akumulatorowe, których zasięg nie jest ograniczony chociażby przez długość przewodu elektrycznego. Są one szczególnie polecane dla małych ogrodów z trudno dostępnymi miejscami, ponieważ manewrowanie tym urządzeniem jest niezwykle łatwe. Należy bezwzględnie pamiętać, aby używany sprzęt posiadał odpowiednio naostrzone noże do cięcia i nie był w żaden sposób uszkodzony. Dobra kosiarka to klucz do osiągnięcia pięknego trawnika. 

Pierwsze koszenie trawnika po zimie jest niezwykle ważne, aby przywrócić jej świetność i intensywnie zieloną barwę. Dobrym pomysłem jest inwestycja w odpowiedni sprzęt, a jeśli nie wiesz jaką kosiarkę zakupić, możesz skontaktować się z ekspertami z zaufanego sklepu ogrodniczego. Na pewno pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie, dzięki któremu przeprowadzisz udane pierwsze i kolejne koszenia Twojego trawnika.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP