Nawóz zielony, czyli jak użyźnić ziemię w ogrodzie?

nawoz-zielony-uzyznia-glebe-w-ogrodzie

Nawóz zielony jest doskonałą alternatywą dla substancji chemicznych stosowanych do użyźniania gleby. Jak należy go przygotować i jakie są korzyści z jego stosowania? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest nawóz zielony?

Ten rodzaj nawozu to po prostu masa roślinna, która jest specjalnie uprawiana, a następnie zakopywana po to, aby użyźnić ziemię. Sposób ten jest szczególnie ceniony przez ogrodników za bycie jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów na podniesienie jakości gleby i wzbogacenia jej o substancje mineralne.

Dlaczego warto go stosować?

Po rozłożeniu się nawóz zielony dostarcza glebie próchnicy, która jest bogata w związki odżywcze, a także poprawia strukturę ziemi. Ten rodzaj nawozu zwiększa również właściwości aeracyjne, czyli zapewnia jej ochronę przed wysuszeniem i odpowiednią cyrkulację powietrza. Poza tym, regularne używanie tych nawozów zapobiega erozji gleby, przy jednoczesnym zwiększeniu jej aktywności mikroorganicznej. Warto również wiedzieć, że ten rodzaj nawozu utrudnia rozwój chwastów, przez co pożądane w ogrodzie rośliny mogą rosnąć bez konkurencji.

Z czego przygotowuje się ten nawóz?

nawóz zielony do ogroduDo tego typu mieszanki konieczne jest posadzenie roślin cechujących się wysoką odpornością na ataki szkodników czy organizmów chorobotwórczych. Dobrze, gdyby te rośliny miały również w znacznym stopniu rozwinięty system korzeniowy, sięgający głębokich warstw ziemi. Najlepiej jest wybrać te gatunki, które stosunkowo szybko rosną i późno wchodzą w okres kwitnienia. Doskonale tę rolę wypełnią na przykład zboża: owies, żyto, wyka, a także łubin, koniczyna czy gorczyca. Warto sprawdzić, w jakie substancje mineralne jest bogaty dany typ roślin, aby dopasować odpowiedni rodzaj do potrzeb gleby w swoim ogrodzie.

Nawóz zielony sposobem na użyźnienie gleby w ogrodzie

Zazwyczaj rośliny hodowane na nawóz zielony wysiewa się po zebraniu głównego plonu – najczęściej ma to miejsce pod koniec sierpnia i na początku września. Ważne jest to, aby mogły urosnąć i rozwinąć system korzeniowy jeszcze przed nadejściem zimnych dni. Gdy osiągną one pożądane rozmiary, można je przekopać płytko z glebą tak, aby większość zielonych części została przykryta. Warto pamiętać o późniejszym zapewnieniu odpowiedniej ilości wody tym roślinom, gdyż w przeciwnym razie uschną zamiast ulegnąć rozkładowi.

Przygotowanie roślin na zielony nawóz wymaga czasu, ale nie jest to trudne zadanie. Z pewnością dzięki temu naturalnemu użyźniaczowi gleby, ziemia będzie bogatsza w substancje mineralne, a w efekcie czego rośliny zaczną lepiej i zdrowiej rosnąć.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP