Nowalijki zimą, czyli mini ogródek na parapecie

hodowanie-nowalijek-w-domu

Rodzime nowalijki, rośliny z polskich upraw, pokazują się w sklepach dopiero w marcu. Zalicza się do nich rzodkiewkę, pomidora, sałatę, szczypiorek, natkę pietruszki, rzeżuchę, młodą marchewkę i inne. Produkty dostępne obecnie w sprzedaży pochodzą z krajów afrykańskich, takich jak Maroko czy Egipt. W związku z ich długą podróżą są często zabezpieczane ogromną ilością pestycydów, mających pomóc w zachowaniu świeżości transportowanych warzyw.

Własna uprawa nowalijek zimą

nowalijki zimąPestycydy i azotany są szkodliwe dla ludzkiego organizmu, bowiem przyjmowane w dużej ilości mogę wywołać opłakane skutki, dlatego chcąc ich uniknąć i jednocześnie cieszyć się smakiem doskonałych warzyw, stwórz własną uprawę na swoim parapecie. Jeżeli decydujesz się na wysianie roślin z nasion, nie kupuj ich w sklepie ogrodniczym, ponieważ są to wersje przeznaczone do uprawy na zewnątrz i zawierają wiele składników konserwujących. Zamiast tego zaopatrz się w ziarenka w spożywczaku lub na straganie ze zdrową żywnością. Wybierając miejsce pod uprawę kieruj się takimi czynnikami jak nasłonecznienie i temperatura. Dobrze jest postawić doniczki przy oknie od południowej strony, wówczas będziesz mieć pewność, że w dzień Twoje rośliny będą miały zapewniony odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Równie ważna jest w tym przypadku wysokość słupka rtęci na termometrze, jeżeli umieścisz swój mały warzywnik nad bardzo gorącym kaloryferem, nawet częste podlewanie nie zapobiegnie wysuszeniu młodych pędów. Ważnym elementem w uprawie tak delikatnych roślin jest także odpowiednia ilość wody. Po zasianiu nasion należy pilnować, żeby w doniczce była spora wilgotność, bowiem ułatwi to korzeniom szybki wzrost, a następnie wypuszczenie łodyg i liści.

Jakie rośliny uprawiać w mini ogródku?

  • rzodkiewka

Oczywiście gatunek uprawianych roślin zależy głównie od osobistych preferencji smakowych, jednak warto przybliżyć sposób uprawy najpopularniejszych roślin. Wiele osób ceni smak rzodkiewki, a oprócz takich walorów, ma ona również właściwości bakteriobójcze oraz wysoką zawartość witamin. Pojemnik, w którym będą rosnąć te warzywa powinien być głęboki na co najmniej 10 cm, ponieważ najważniejsza część rzodkiewki rośnie pod ziemią, zatem powinna mieć ona miejsce na rozrost. Nasiona wysiewa się w odległości 5 cm od siebie. Przez pierwsze dni należy je mocno podlewać. Po upływie miesiąca korzenie są w pełni rozwinięte i gotowe do zbioru.

  • szczypiorek

Któż nie przepada za twarożkiem z dodatkiem świeżego szczypiorku? Chcąc zapewnić sobie jego ciągły dostęp, w niewielkim, płytkim pojemniku zasadź cebulę z widocznym pędem. Obficie podlej wodą i czekaj, po tygodniu powinieneś cieszyć się zielonymi liśćmi o niepowtarzalnym smaku. Ścinaj je nożyczkami lub delikatnie nożem.

  • natka pietruszki

Natka pietruszki stanowi doskonały dodatek do zup i sałatek. Ponadto zawiera bardzo duża dawkę witaminy C i A oraz kwas foliowy odpowiedzialny za przyswajanie żelaza. Jej uprawa jest bardzo prosta i podobna do pozyskiwania szczypiorku. Wystarczy, że w naczyniu z ziemią umieścić korzeń pietruszki, najlepiej z widoczną zawiązką liści. Po kilku dniach roślina wypuści kolejne zielone pędy. Do zbioru możesz przystąpić po dziesięciu dniach od rozpoczęcia uprawy.

Domowe nowalijki to nie tylko doskonały sposób na zapewnienie sobie stałego dostępu do świeżych warzyw, ale także wspaniałe źródło składników odżywczych bez szkodliwych azotanów i pestycydów. Ponadto w okresie zimowym rośliny z własnego parapetu pomogą Ci zachować w serwowanych posiłkach różnorodność i odpowiednią dawkę witamin dla całej rodziny. Uprawa tego typu warzyw nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalnych warunków, ani ogromnej przestrzeni, zatem nie zastanawiaj się dłużej i stwórz swój parapetowy mini ogródek. Smacznego!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP