Ogród zimowy- przepis na lato przez cały rok

Zimowa oranżeria to szansa na cieszenie się zielenią roślin przez cały rok. Założenie przydomowej oazy to idealny pomysł na relaks, gdy za oknem deszcz i szarość. Ogród zimowy to najczęściej przeszklona przybudówka wypełniona roślinnością, która zwiększa powierzchnię naszego domu. Jego funkcjonalność będzie zależna od jakiej strony domu będzie ulokowany. Jednak przy tworzeniu takiej przestrzeni musimy pamiętać o spełnieniu odpowiednich wymogów budowlanych, a także o starannym doborze roślin, aby nasze nowe pomieszczenie prezentowało się ciekawie i estetycznie.

conservatory blogJak wiadomo lokalizacja ogrodu zimowego jest mocno uzależniona od położenia oraz wielkości naszej posesji. Jednak musimy pamiętać, że to z jakiej strony domu znajdzie się oranżeria wpływa na jej funkcjonalność.
Strona południowa – najmocniej nasłoneczniona, łatwo się ogrzewa, a także sprzyja wzrostowi roślin. Latem zalecane jest jej zacienie, aby nie przypalała liści roślin za sprawą bardzo wysokiej temperatury.
Strona północna – idealna na zaaranżowanie gabinetu czy jadalni. Latem dość chłodna, nie wymaga specjalnego zacienienia. Światło słoneczne znajdziemy tu rano i wieczorem. Zimą ogrzewanie z tej strony ogrodu jest jednak koniecznością.
Strona wschodnia – Rano wpada tu przyjemne światło, a popołudniu delikatne i chłodne, sprzyjające relaksowi.
Strona zachodnia – Panujące tu oświetlenie jest zbliżone do strony wschodniej. Jednak popołudniowe słońce jest mocniejsze, co wpływa na wyższą temperaturę w pomieszczeniu.

Rozwiązania budowlane

Chcąc wybudować ogród zimowy możemy bazować na rozwiązaniach konstrukcyjnych z PVC, drewna, aluminium oraz stali. Wybierając konstrukcję z aluminium należy pamiętać, że może ona mocno się zmienić pod wpływem temperatury. Podstawą przy zakładaniu przydomowej oranżerii jest oparcie konstrukcji na solidnym fundamencie. W tym przypadku możemy wykorzystać istniejącą już płytę tarasową lub wybudować nowy fundament. Musi mieć on odpowiednie rozmiary oraz zaizolowanie termiczne. Istotnym elementem przy konstruowaniu są przeszklenia, które powinny znaleźć się z kilku stron aby zapewnić dostęp promieni słonecznych w ogrodzie zimowym o każdej porze dnia oraz roku. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przeszklonego dachu lub części kopuły.

ogrod zimowy blogPolecane rośliny do oranżerii

Dobierając rośliny warto zwrócić uwagę na styl całej kompozycji oraz na położenie ogrodu względem stron nasłonecznienia. Tak więc w przypadku ogrodów położonych od strony południowej, gdzie temperatura będzie osiągała wysokie wartości można sadzić różnorodne palmy, cytrusy, gardenie, oleandry czy storczyki. Dobrze odnajdą się tu również paprocie, bluszcze i męczennice. Pozwoli nam to uzyskać egzotyczny charakter ogrodu. Dla fanów stylu Dalekiego Wschodu idealnym rozwiązaniem będą takie rośliny jak bambusy, figowce, kamelia japońska i azalie. Dla podkreślenia klimatu warto zakupić rattanowe meble, bambusowe maty czy stworzyć miniaturowe oczka wodne. A co w przypadku, gdy nasz ogród zimowy jest ulokowany od strony północnej i nie dociera tu wiele światła słonecznego? W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się rośliny cieniolubne jak aglaonema czy zamiokulkas zamiolistny.

Najczęściej popełniane błędy

Do fundamentalnych błędów podczas zakładania ogrodu zimowego możemy zaliczyć brak izolacji, nieodpowiednią wymianę powietrza, wybudowanie ogrodu w pobliżu wysokich drzew, gdzie całej konstrukcji grozi uszkodzenie w przypadku złamania konaru. Problemem jest również brak kratek odwadniających, ułatwiających odprowadzenie skapującej z roślin wody.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP