Rabata kwiatowa w ogrodzie – zrób to sam!

rabata-kwiatowa-w-ogrodzie-zrob-to-sam

Wiosna to doskonały czas na porządki i prace w ogrodzie oraz działania, które jeśli wykonasz w najbliższych dniach, zaprocentują latem, gdy rośliny w pełni rozkwitną. Jeżeli zatem planowałeś założenie rabaty kwiatowej na swojej działce, teraz jest na to doskonały czas. Stosując się do poniższych porad wykonasz nasadzenia samodzielnie bez pomocy specjalnej firmy – wystarczy jedynie odpowiedni sprzęt i dobre chęci.

Rabata kwiatowa w ogrodzie – zrób to sam!

tworzenie-rabaty-kwiatowej-zrob-to-samPodejmując decyzję o stworzeniu nowych nasadzeń w ogrodzie, warto przygotować szczegółowy plan swojego działania. Bez obaw, nie potrzeba do tego specjalistycznych umiejętności matematycznych – wystarczy jedynie kartka papieru, ołówek i miarka. Pierwszym krokiem jest narysowanie prowizorycznego schematu działki, do którego wystarczą proste figury geometryczne. Następnie należy nanieść na taką ,,mapkę” kształt i rozmiar przyszłej rabaty kwiatowej w odpowiedniej skali. W ten sposób zobaczysz, czy w ogrodzie nie będzie za ciasno i czy taka forma będzie pasowała do całości.

Miejsce na rabatę kwiatową

Na etapie planowania warto zastanowić się nad umiejscowieniem rabaty kwiatowej. Jej położenie nie powinno być przypadkowe – powinna się znajdować tam, gdzie chcesz wprowadzić kolor i ożywić przestrzeń. Może to być na tle domu, w pobliżu ścieżki czy tarasu. Ważne, aby wybrane miejsce nie było mocno zacienione i osłonięte przez wysokie drzewa, bowiem większość gatunków roślin kwitnących nie poradzi sobie w tak trudnych warunkach.

Rozmiar i kształt rabaty kwiatowej

Wielkość rabaty dopasowujemy do rozmiarów i charakteru ogrodu ale nie oznacza to, że nie może być ona duża. Wielkość nasadzenia uzależniona jest przede wszystkim od czasu, który będziesz mógł poświęcić na jej późniejszą pielęgnację. Nic tak nie szpeci ogrodu jak duża, zaniedbana rabata w centralnym jego punkcie. Kształt jest zależny od upodobań i miejsca, w którym rabata kwiatowa powstanie. Może to być tradycyjny prostokąt – jeśli dłuższy bok będzie trzy razy większy od drugiego, w ten sposób unikniesz nadmiernego ściśnięcia kwiatów. Figura nie musi być geometryczna czy foremna, równie dobrze może to być półksiężyc czy falisty ,,wężyk”, jeżeli na przykład chcesz usytuować nasadzenie wzdłuż ścieżki. Pamiętaj jednak, aby rabata kwiatowa nie była zbyt wąska, wówczas rośliny nie będą miały wystarczająco dużo miejsca na ukorzenienie.

Wybór roślin i kompozycja rabaty kwiatowej

kompozycja-rabaty-kwiatowejRabaty mogą się składać z kilku lub z wielu gatunków i odmian roślin. Zależy to od powierzchni, jaką dysponujesz oraz efektu, który zamierzasz osiągnąć. Przy dokonywaniu wyboru w sklepie ogrodniczym należy dokładnie sprawdzać lub zaczerpnąć informacji od sprzedawcy, jakie wymagania mają konkretne gatunki. Jeżeli Twoja rabata znajduje się w półcieniu, nie wybieraj kwiatów, które potrzebują dużego nasłonecznienia. Analogicznie, jeżeli na Twojej działce jest sucho, nie kupuj wrzosów i gatunków bagnistych, bowiem szybko wyschną i nie pomoże im nawet regularne podlewanie. Oprócz warunków, panujących w ogrodzie, warto zastanowić się nad kompozycją rabaty. Dobrze przemyśl zestawienie roślin, aby uniknąć wrażenia chaosu. Przy niewielkim nasadzeniu lepiej wybrać po kilka sztuk roślin trzech różnych gatunków i skomponować z nich wybrany kształt, w ten sposób unikniesz bałaganu, a zarazem uzyskasz elegancki i wyważony efekt. Kiedy już zakupisz kwiaty, czas przygotować glebę na umieszczenie w niej sadzonek. W tym celu należy obowiązkowo usunąć wszelkie chwasty, ziemię głęboko przekopać oraz wymieszać z nawozem organicznym kompostem lub obornikiem, a w razie ich braku – z dodatkiem nawozu wieloskładnikowego.

Rabata kwiatowa może stanowić piękną ozdobę ogrodu, dlatego jeżeli odpowiednio zaplanujesz jej kształt i wielkość, a także wybierzesz właściwe miejsce, uzyskasz wymarzone nasadzenie, pełne kolorowych kwiatów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP