Lecznicze rośliny w ogrodzie

Rośliny lecznicze to nierzadko ekologiczne i zbawienne dla zdrowia zioła, dzięki którym można zapobiec rozwojowi czy też pojawieniu się pewnych chorób i schorzeń. Warto pamiętać, że występują one w przyrodzie naturalnie i każdy, kto posiada ogródek, może pozwolić sobie na ich zasadzenie i hodowanie. 

Mało kto wie, że pokrzywa zwyczajna, czyli roślina powszechnie uważana za chwast, ma wiele właściwości leczniczych i była używana w ziołolecznictwie ludowym. Zawiera w sobie wiele odżywczych substancji, niezbędnych dla organizmu człowieka. W swoim składzie posiada witaminę A, B2, żelazo, wapń i potas. Picie herbaty z pokrzywy kojąco wpływa na żołądek. Oprócz tego zioło to wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne oraz moczopędne. Poleca się stosowanie pokrzywy w celu zatamowania krwotoku wewnętrznego, np. w układzie pokarmowym. Pomocna jest również w przypadku chorych nerek lub anemii, ponieważ podnosi poziom hemoglobiny we krwi. Znana jest także z tego, że nadaje się na problemy związane ze wzrostem włosów. Wskazuje wtedy właściwości odbudowujące ich mieszki.

Dziurawiec to bez wątpienia zioło, z którego właściwości również należy korzystać. Pozytywnie działa na stany nerwowe, zmęczenie oraz stres. Można także stosować go na skórę, ponieważ dziurawiec doskonale sprawdzi się w dezynfekcji, zwalcza też bakterie gronkowca. Usprawnia trawienie i pobudza przemianę materii, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z częstymi zaparciami, ale również tym, które dbają o linię.

Następną roślina leczniczą, którą warto hodować w swoim ogrodzie jest skrzyp polny. Powszechnie uznaje się go za niechcianego gościa na rabatach, jednak znając jego właściwości, można zrobić z niego użytek. Przede wszystkim posiada dużo minerałów, których należy regularnie dostarczać do organizmu. Warto podkreślić, że pozytywnie wpływa na gojenie się ran. W swoim składzie zwiera krzem, odpowiedzialny za walkę z wirusami i organizmami chorobotwórczymi, wpływa też na regenerację, np. złamanych kości. Skrzyp można pić, ale również robić z niego okłady zewnętrzne. Mogą go stosować osoby mające problemy ze skórą i łamliwością paznokci, z tego powodu często kupuje się go jako lek w formie tabletek.

Rozmaryn lekarski to roślina, która przede wszystkim przydaje się w walce z grypą i przeziębieniem. W swoim składzie zawiera między innymi kwas rozmarynowy, falwonidy i rozmarycynę, które mają właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe oraz pobudzające. Sprawdzi się także podczas problemów z migreną czy sporadycznymi bólami głowy. Warto zaznaczyć, że rozmaryn to naturalny przeciwutleniacz, działa zatem odmładzająco i wspiera walkę ze zmarszczkami. Stosuje się go również w postaci kremu na bóle reumatyczne i redukcję cellulitu. Rozgrzewa ciało i łagodzi ból, przez co wspomaga krążenie krwi i zwalcza niskie ciśnienie.

Babka zwyczajna to roślina kojarząca się głównie z chwastem rosnącym blisko chodników lub na murawie. Jej liście to źródło cennych witamin, kwasów organicznych i soli mineralnych. Dlatego też poleca się picie naparów z suszu babki zwyczajnej. Przy okazji pomoże to w przypadku kłopotów z wykrztuszaniem się w czasie choroby, bólach i zapaleniach gardła, hamując wydzielanie się śluzu. Może także poprawić odporność i wzmocnić organizm. Okłady z jej liści stosowane są na trudno gojące się rany, ponieważ regeneruje zniszczone tkanki. Jest również naturalną antytoksyną.

Rośliny lecznicze to pomoc oferowana przez naturę, po którą naprawdę warto sięgać. Dlatego też sadząc zieleń w ogrodzie, warto mieć na uwadze również rośliny o właściwościach prozdrowotnych.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP