Ogród pełen barw

Ogród kwiatowy to niewątpliwie ozdoba każdego domu. Aby prezentował się jeszcze lepiej, zamiast sadzenia pojedynczych roślin, warto zainteresować się tworzeniem kompozycji, które sprawią, że ogród nie będzie monotonny, za to ciekawy i w pełni harmonijny. 

Koło barwNarzędziem wykorzystywanym podczas kreowania ogrodu jest koło barw, przedstawiające zbiór kolorów podstawowych i pochodnych – dzięki takiej palecie można wyobrazić sobie połączenie poszczególnych rodzajów roślin w ogrodzie.

Przed rozpoczęciem zabawy kolorami w aranżowaniu zielonej przestrzeni, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym ogród będzie wyglądał spójnie. Kwiaty najlepiej jest sadzić zestawiając ze sobą różne odcienie jednego koloru, dwie barwy sąsiadujące lub przeciwstawne, a także tworząc trójkolorowe kompozycje.

Pierwsza z wymienionych metod dotyczy łączenia barw, które różnią się między sobą intensywnością, czyli na przykład roślin o różnych odcieniach czerwieni czy różu. Wykorzystanie kolejnej zasady, czyli łączenie na podstawie kolorów sąsiadujących na kole barw, polega na zestawieniu ze sobą kolorów podobnych do siebie. Kolory przeciwstawne to z kolei te znajdujące się naprzeciwko siebie na kole barw, czyli fiolet-żółty, zielony-róż oraz pomarańcz-niebieski – połączenia takie określane są jako „ostre” i kontrastujące.

Kolorowy ogródPodczas projektowana ogrodu powinno się także zwrócić uwagę na emocje i nastroje, jakie wywołują poszczególne barwy. Kolor biały, na przykład, to kolor świeżości i elegancji, ale również chłodu. Zaletą roślin o takim zabarwieniu jest to, że dobrze będą się prezentować w połączeniu z każdym innym kolorem. Najpopularniejszymi białymi kwiatami są z pewnością konwalie, narcyzy, hortensja bukietowa czy stokrotka. Żółte rośliny z kolei, czyli forsycja, krokusy, słoneczniki i nasturcje, charakteryzują się odczuciem ciepła, co posiada swoje zalety przede wszystkim w pochmurne dni.

Kolor czerwony to chyba najczęściej spotykana barwa w ogrodach i na balkonach – maki, pelargonia, begonia czy goździki to wyraziste rośliny, które warto uzupełnić takimi kolorami jak biały, niebieski lub różowy. Jeżeli ogród ma być przede wszystkim miejscem relaksu i wyciszenia, warto zasadzić w nim rośliny w kolorze niebieskim, gdyż na swoich obserwatorów zadziałają uspokajająco i odprężająco. Niezapominajki, szafirki, krokusy czy przylaszczki – najlepiej wyglądają w połączeniu z kolorem białym i żółtym.

SzarotkaChcąc stworzyć doskonałe tło dla innych, barwnych roślin, warto w ogrodzie posadzić szarotki, mikołajki, lawendę bądź też szałwię, czyli rośliny szare, które do kompozycji wprowadzają elegancję i spokój.

Jak widać, skomponowanie kompozycji kwiatowej w ogrodzie wcale nie musi być prostą czynnością. Wiele osób, aby uzyskać naprawdę imponujący efekt, zleca nawet aranżację zielonej przestrzeni specjalistom od kreowania architektury krajobrazu. Ogród jest wizytówką właścicieli domu, więc jeśli tylko pozwala na to czas oraz fundusze, warto dokładnie zaplanować jego wygląd, dbając jednocześnie o spójność kolorystyczną roślin, które będą w nim rosnąć i cieszyć oko właścicieli.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP