Maj miesiącem sadzenia kwiatów

Maj to miesiąc, w którym kwitną kasztany, maturzyści piszą egzamin dojrzałości, a ogrodnicy mają pełne ręce pracy. Dlaczego? Zimnych Ogrodników mamy już za sobą, a to oznacza, że przymrozki już nie wrócą. Nadszedł doskonały czas na sadzenie kwiatów bez obaw, że zła pogoda zaszkodzi ich wzrostowi.

Od czego zacząć?

Na początek trzeba przemyśleć, jakie kwiaty posadzić. To ważna kwestia, bowiem nie wszystkie rośliny tolerują swoje towarzystwo. Należy także pogłębić swoją wiedzę na temat wymagań gruntowych poszczególnych odmian. Miejsce wybrane pod uprawę nie może być przypadkowe, nie jest dobrym pomysłem sadzenie kwiatów “tam, gdzie będą ładnie wyglądały”. Trzeba wybrać obszar, na którym jest wystarczająca ilość światła i przestrzeni. Ważny jest także fakt, czy jest to roślina sezonowa, czy wieloletnia oraz to, jak będzie ona wyglądała za kilka lat. Trzeba mieć na uwadze, że po czasie się rozrośnie i zajmie więcej miejsca. Kilka dni wcześniej dobrze jest roślinę zahartować, czyli wystawiać ją na zewnątrz na dzień i zabierać do domu na noc.

sadzenie kwiatów majBezpośrednio przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować ziemię, zgodnie z wymaganiami danego gatunku, przede wszystkim usunąć z niej chwasty i kamienie. Następnie trzeba wykopać dół, który powinien być mniej więcej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Miejsce to dobrze jest wypełnić częściowo tym rodzajem ziemi, który preferuje dany gatunek. W tak przygotowane wgłębienie delikatnie wsadza się roślinę, następnie przysypuje gruntem i podlewa. Jeśli sadzonka trochę osiądzie, dobrze jest ją nieco podsypać ziemią. Kwiaty należy obserwować i podlewać zgodnie z zaleceniami. Gdy zauważy się, że coś jest nie tak, na przykład pęd więdnie lub nie rozwija się tak, jak powinien, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nie dopadły go szkodniki. W razie potrzeby dobrze jest przesadzić kwiaty w inne miejsce.

Jakie kwiaty sadzić w maju?

sadzonkiPrzy wybieraniu okazów w sklepie ogrodniczym, dobrze zwrócić uwagę na to, czy rośliny nie mają poszarpanych i przebarwionych liści, a ich gałązki nie są połamane. Sadzonka powinna mieć także właściwy swemu gatunkowi kształt i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Większość roślin sadzi się dwa razy w ciągu roku, wiosną lub jesienią. Wówczas panują bowiem najlepsze warunki, które sprzyjają aklimatyzacji roślin w glebie. Nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Na początku maja sadzi się między innymi bratki, aksamitki, słoneczniki, nagietki, a także lwie paszcze. W połowie tego miesiąca w ziemi można umieścić również fuksje, begonie, petunie, a także niecierpki. Pod koniec maja warto uzupełnić swój ogród o rośliny, takie jak dzwonki ogrodowe, dalie, zawilce wieńcowe czy goździki brunatne.

Każdy, kto ma ogród i jeszcze nie rozpoczął w nim prac, powinien się teraz zmobilizować do działania. Maj to bowiem doskonały czas na to, by posadzić kwiaty, które będą cieszyć oko przez całe lato.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP