Zimowy ogród pełen uroku

Oświetlenie ogrodu

Zima to czas kiedy z krajobrazu za oknem znikają kolorowe kwiaty, z drzew spadają liście, a na zielonej dotychczas trawie pojawia się warstwa białego puchu. Dla wielu ogrody bez bujnych, wielobarwnych roślin tracą swój wyjątkowy czar i magiczną atmosferę i wtapiają się w szarą i ponurą zimową codzienność. Wbrew pozorom nie musi tak być, a ogród może tętnić życiem również zimą.

DereńWśród wielu roślin ogrodowych dostępnych na rynku można znaleźć takie, które piękny wygląd zachowują przez cały rok, także kiedy temperatura na dworze znacząco spada i pojawia się śnieg. Zimowe ozdoby do ogrodu można wybierać z szerokiego wachlarza niezastąpionych o tej porze roku iglaków czy roślin zimozielonych, z których można zrobić wyjątkowy żywopłot. Będą one też idealne do wykonania, coraz bardziej popularnych topiar, czyli rzeźb przybierających najróżniejsze kształty i formy, które nadadzą niepowtarzalny charakter każdemu ogrodowi. Z pewnością pięknie będą też wyglądały krzewy, których kolorowe owoce w szarym krajobrazie prezentują się naprawdę niezwykle. Czerwone jagódki ostrokrzewu, niebieskie, zdobiące pędy mahonii czy drobne purpurowe perełki kalikarpy rozweselą każdy ogród. Równie niepowtarzalne będą rośliny o kolorowych pędach, z których najpopularniejszy jest dereń, czy różne gatunki wiotkich i delikatnych traw ozdobnych. Uroku każdej ogrodowej rabatce nadadzą też rośliny kitnące. Za ich pomocą można tworzyć tęczowe kompozycje, które będą cieszyć oko kiedy dopadnie nas zimowa chandra.

Żeby podziwiać zimą tętniący życiem ogród o zasadzeniu odpowiednich roślin trzeba jednak pomyśleć z wyprzedzeniem. Ci, którzy nie zasadzili zimowych roślin odpowiednio wcześnie, powinni skorzystać z pomysłu kupna roślin doniczkowych, odpornych na niskie temperatury, które bez trudu przetrwają nierzadko ekstremalne warunki atmosferyczne. W takim wypadku nie tylko rośliny dodadzą ogrodowi estetyki. Równie efektowne mogą być pojemniki w jakich są one zasadzone. Donice ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów – od metalu, przez kamień, aż po drewno, mogą mieć różne kształty i rozmaite zdobienia, przez co dobranie ich do ogólnego wyglądu ogrodu, na pewno nie przysporzy wiele problemów. Należy pamiętać o tym, by donice lub rośliny w nich umieszczone były odpowiednio osłonięte od mrozu.

Poza roślinami w ogrodzie można stworzyć też niepowtarzalne kompozycje z różnokształtnych i różnobarwnych kamieni. Wyglądają one pięknie w zielonym towarzystwie. Najbardziej odpowiednie do tego celu będą niskie rośliny iglaste. Kamień jest też bardzo dobrym surowcem na zimowe rzeźby ogrodowe. Będą one bowiem bardziej odporne na mroźną aurę niż te wykonane z drewna czy tworzywa sztucznego, a poza tym będą znacznie dostojnie prezentowały się na tle ośnieżonego krajobrazu.

Oświetlenie ogroduBajkową atmosferę w ogrodzie pomogą stworzyć też różnego rodzaju lampy, kinkiety czy lampiony ogrodowe. Do zimowego oświetlenia można też wykorzystać lampki LED, odporne na działanie warunków zewnętrznych. Odpowiednie oświetlenie doda magii nawet najskromniej przystrojonemu ogrodowi, który, otulony ciepłym, jasnym światłem będzie przypominał baśniową krainę.

Sposobów na wyjątkowe udekorowanie ogrodu na zimę jest bardzo wiele. Zimową porą nie musi on być szary. Odrobina fantazji i twórczej inwencji oraz nieco czasu wystarczy, by wykorzystując szeroki wachlarz możliwości tchnąć w ogród nowe życie i cieszyć się jego pięknem przez całą zimę, siedząc w domu przy kominku z kubkiem gorącej herbaty.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP