5 sposobów na mały ogród przed domem

sposoby-na-ogrod-przed-domem

Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym będzie miło posiedzieć w lato i odpocząć od upałów, a zimą nacieszyć oko widokiem za oknem? Niestety martwisz się, że masz za małą powierzchnię przed domem, aby zaaranżować ładną i funkcjonalną przestrzeń? Spokojnie, każdą przestrzeń można zagospodarować, nawet bardzo ograniczoną. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych sposobów.

Mały ogród z tarasem

ogrod-z-tarasemKilka lat temu dużą popularnością cieszyły się projekty domów wraz z tarasem, często w formie bliźniaków. Obszar przeznaczony na ogród był uwzględniony, choć zajmował niewielką powierzchnię na działce. Jeżeli posiadasz taras i przyległy skrawek ziemi możesz z łatwością potraktować go jako przedłużenie i wykorzystać do celów rekreacyjnych. Wystarczy, że ułożysz pas kostki, a na reszcie terenu zasiejesz trawę – w ten sposób uzyskasz wielozadaniową przestrzeń, która będzie doskonała, np. do grillowania ze znajomymi czy ustawienia hamaku.

Zieleń z placem zabaw

Jesteś szczęśliwym rodzicem? Swoim dzieciom sprawisz wiele radości, jeśli podczas aranżacji ogrodu weźmiesz pod uwagę ustawienie kilku zabawek na przydomowym trawniku. Na taki projekt nie potrzebujesz wiele miejsca i nakładów pracy. Atrakcje dla najmłodszych takie jak, np. trampolina czy huśtawka najlepiej umieszczać na zwykłej trawie, wówczas są stabilne, a zabawa bezpieczna.

Wymarzona rabata

rabata-w-malym-ogrodzieWiele osób nie wyobraża sobie przydomowego terenu bez kwiatów. Na szczęście nawet w małym ogrodzie można przygotować miejsce na niewielką rabatę kwiatową. Przed jej planowaniem warto zastanowić się nad wyborem gatunków roślin tak, aby przygotować odpowiednich rozmiarów przestrzeń i grunt pod ich uprawę. Jako dodatki możesz wprowadzić kamienną ścieżkę lub wygodną huśtawkę ustawioną w takim miejscu, aby móc podziwiać ulubione kwiaty.

Oczko wodne

Zawsze marzyłeś o prywatnym zbiorniku wodnym na swojej działce? Nie porzucaj tego planu tylko dlatego, że masz mały ogród. Na niewielkiej przestrzeni można zaaranżować efektowne oczko wodne. Jeśli obsadzisz je roślinami płożącymi lub ułożysz skalniak – stworzysz elegancką, nowoczesną przestrzeń. Dodatkową atrakcją może być wpuszczenie do oczka kolorowych rybek, choć wymaga to już poważniejszych prac, jak choćby instalacja filtra czy instalacji napowietrzającej.

Przyjemna altanka

Altanka w ogrodzie to doskonałe miejsce na letni odpoczynek. Zacienione kanapy przynoszą ulgę od wakacyjnych upałów. Jeżeli chcesz mieć kącik do poczytania książki, popołudniowej drzemki czy spędzenia czasu z najbliższymi na świeżym powietrzu, ale nie na pełnym słońcu – pomyśl o zaprojektowaniu altany. Możesz urozmaicić przestrzeń wokół niej, zasadzając piękne, kwitnące byliny lub rośliny o pięknym zapachu, np. lawendę czy maciejkę.

Niewielka przestrzeń wokół domu nie oznacza, że Twój ogród musi być nieatrakcyjny czy nieestetyczny, a wręcz przeciwnie – małe ogrody są często łatwiejsze do zaaranżowania od rozległych terenów. Dodatkowo łatwiej pielęgnować mniejszy obszar. Jeżeli planujesz aranżację swojego małego ogrodu, koniecznie zaopatrz się w potrzebne narzędzia, aby praca przebiegała sprawnie i przyniosła pożądane efekty.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP