Wycieczka po najpiękniejszych ogrodach botanicznych w Polsce

Przebywanie we własnym ogrodzie jest jedną z wielu przyjemności dla sympatyków zieleni. Jednak, aby nacieszyć oczy niezwykłymi roślinami warto wybrać się do ogrodów, których drzwi są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób – mowa o ogrodach botanicznych, których w Polsce nie brakuje.

Ogród botaniczny pełni kilka funkcji. Jest miejscem uprawy roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i ośrodkiem hodowli flory poszczególnych gatunków. Dodatkowo, to obszar zagospodarowany szczególnie dla poszerzania wiedzy na temat roślinności i gatunków chronionych. Oprócz walorów edukacyjnych, niepowtarzalna atmosfera i otaczające piękno będą wspaniałym miejscem na wycieczkę z rodziną.

Pasjonaci ogrodnictwa znajdą wiele pięknych ogrodów botanicznych w Polsce. W kraju nad Wisłą istnieje 34 obszarów uznanych za ogrody botaniczne. W ich skład wchodzą ogrody roślin leczniczych, arboreta i palmiarnie.

Pierwsze ogrody pojawiły się w Polsce już w I połowie XVIII wieku i były to królewskie ogrody, w których rosły różne odmiany roślin i drzew. Pierwszy z nich został założony przy Szkole Lekarskiej w Grodnie, który został założony na polecenie króla Stanisława Augusta otrzymując nazwę Królewskiego Ogrodu Botanicznego. Już dwa lata po jego stworzeniu ogród posiadał w swoich zasobach około 1200 gatunków specyficznych i egzotycznych roślin, przez co wyróżniał się pięknym widokiem.

Obecnie, jednym z najstarszych i najbardziej okazałych ogrodów jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który został założony w 1783 roku i funkcjonuje do dziś. Początkowo ogród ten służył jedynie celom naukowym i miał pomóc w poszerzaniu wiedzy studentom botaniki. Jego miejsce nie było przypadkowe, ponieważ powstał na miejscu ogrodu Czartoryskich. Obecnie miłośnicy przyrody mają co oglądać. Bogata ekspozycja roślinności wzbudzi zachwyt w każdym sympatyku zieleni. Dział botaniki gromadzi w swych zbiorach tysiące unikatowych roślin na ogromnej powierzchni i został on zapisany do rejestru zabytków jako cenne źródło wiedzy na temat przyrody.

Także we Wrocławiu można znaleźć interesujące miejsce. Jest nim ogród, w którym można podziwiać jedną z najstarszych kolekcji botanicznych w Polsce. Od 1811 roku funkcjonuje jako Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – jest on przystanią wypoczynku i jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Wrocławia. Jego obszar obejmuje 7,4 ha, na którym znajduje się ponad 7 tysięcy gatunków roślin. Wielość i bujność roślinności pozwala na określenie wrocławskiego Botanika jako jednego z piękniejszych w Polsce.

Jednym z młodszych ogrodów, ale również zasługujących na uwagę jest Ogród Botaniczny w Lublinie, który powstał w 1965. Zbiór roślinności zawiera ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, przeszło 3000 roślin zielnych oraz około 1600 gatunków roślin szklarniowych, a to wszystko w otoczeniu ponad stuletnich drzew. Ten bogaty wachlarz roślinny i okazały staw na środku ogrodu sprawia, że jest to idealne miejsce do wypoczynku.

Ogrody botaniczne od wielu lat przyciągają nie tylko miłośników roślinności, ale także uczniów i rodziny z dziećmi. Wycieczka do ogrodu botanicznego może być wspaniałą rozrywką dla każdego. Podczas jej trwania można się wiele nauczyć na temat roślinności z różnych stref klimatycznych i miło spędzić czas. Być może wyprawa w takie miejsce będzie inspiracją dla tych, którzy są dopiero stoją przed zadaniem aranżacji własnej roślinności w ogrodzie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP