5 roślin, które skutecznie odstraszą muchy i muszki

lawenda

Wraz z nadejściem okresu wiosenno-letniego w wielu domach i na tarasach zaczną pojawiać się uciążliwe muchy i muszki. Walka z nimi jest nie tylko monotonna, ale często również bezskuteczna. Doskwierające nam insekty psują atmosferę rodzinnego grilla, przeszkadzają w beztroskiej zabawie dzieci w ogrodzie oraz uniemożliwiają spokojne zjedzenie obiadu przy otwartym oknie.

ziolaWarto wiedzieć również o tym, iż konsekwencje pojawienia się tego typu owadów wiążą się nie tylko z uporczywym bzyczeniem, ale przede wszystkim z realnym niebezpieczeństwem dla zdrowia naszego i naszych najbliższych. Niepozorna mucha domowa może roznosić wiele groźnych bakterii, które są przyczyną licznych chorób. Możemy nabawić się czerwonki, czyli choroby zakaźnej jelit, zatruć się pałeczkami salmonelli albo tyfusem.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo jest w naturalny sposób uchronić swoich najbliższych przed tego typu niebezpieczeństwami. Intensywnie pachnące rośliny to skuteczne i bardzo przyjemne rozwiązanie na pozbycie się owadów z naszych mieszkań, domów i ogrodów. Sekret tego odstraszającego działania tkwi w zawartych w roślinach olejkach eterycznych, których tak bardzo unikają wszelkiego rodzaju muchy i muszki.

muchaGeranium, czyli pelargonia pachnąca, to bardzo popularna roślina często spotykana na balkonach i tarasach. Oprócz niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych, charakteryzuje się ona również swoim działaniem odstraszającym owady. Podobne właściwości posiada lawenda, której liście wydzielają nieprzyjemny dla much i muszek zapach. Niezwykle ozdobną i bardzo dobrze nadającą się do ogrodu rośliną odstraszającą insekty jest kocimiętka. Jej zasadzenie muszą natomiast przemyśleć właściciele kotów, ponieważ jest ona dla nich przysmakiem. Roślinami odstraszającymi muchy i muszki są również zioła, np. bazylia i rozmaryn, które można z powodzeniem hodować zarówno w ogrodzie, jak i na kuchennym parapecie.

lawendaSadzenie roślin odstraszających owady ma wiele zalet. Pierwszą z nich, a zarazem najbardziej oczywistą jest pozbycie się z domu czy ogrodu uciążliwych much i muszek w ekologiczny i bezpieczny dla środowiska sposób. Ponadto, walka ta wiąże się obecnością pięknych i okazałych kwiatów w ogrodzie czy na balkonie. Nie można zapomnieć również o walorze smakowym ziół, których możemy używać jako przyprawy do posiłków, a także przygotować z nich aromatyczną i leczniczą kąpiel.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP