Kolorowy ogród od wiosny do jesieni, czyli jakie posadzić rośliny?

kolorowy-ogrod

Marzec to doskonały miesiąc do wprowadzenia gruntownych zmian na terenie ogrodu lub stworzenia go według zupełnie nowego projektu. Ważnymi elementami przygotowań do kolejnego sezonu jest pielęgnacja trawnika oraz barwnych rabat kwiatowych. Co zrobić, aby Twój ogród był kolorowy od wiosny do jesieni? Jakie rośliny posadzić?

Kwitnący ogród przez cały rok

Większość osób posiadających własne ogrody i działki rekreacyjne marzy o tym, by wyróżniały się one intensywnymi kolorami przez okrągły rok. Szczególnie po zakończeniu sezonu zimowego chce się ponownie cieszyć oko wielością naturalnych, przenikających się barw. Jakie rośliny warto wybrać i w konsekwencji uzyskać efekt niezwykle dekoracyjnego ogrodu? Świetnym rozwiązaniem będzie posadzenie na rabatach tak zwanych roślin długo kwitnących. Nazwa ta dotyczy przede wszystkim gatunków bylin ozdabiających ogrody od początku wiosny aż do końca jesieni. Co równie istotne, większość z nich to rośliny wieloletnie, dlatego wzrastają wtórnie, wytwarzają nasiona oraz odtwarzają kwiatostany przez więcej niż dwa lata. Poza tym, opłaca się zainwestować w sadzonki roślin cebulowych i krzewów.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie?

kolorowy-ogrodOdpowiedni dobór roślin pozwala uzyskać upragnione rezultaty w postaci ogrodu mieniącego się różnymi barwami niezależnie od pory roku. Na początku stycznia, kiedy przyroda znajduje się jeszcze w stanie uśpienia rozkwitły już posadzone wcześniej żółte oczary, a w lutym pojawiły się pierwsze kępki przebiśniegów. W wybranych miejscach ogrodu można umieścić kwitnące w marcu i kwietniu cebulki krokusów i wrzośce. Wiosną bez wątpienia zazieleni się rozgałęziony pięciornik krzewiasty oraz powojnik wielkokwiatowy. Z kolei w kwietniu i maju zażółcą się gałęzie forsycji, otworzą się płatki tulipanów, a dodatkowo kwieciem obsypią się lilaki. Latem natomiast warto postawić na sadzonki długowiecznej, pachnącej piwonii, różanecznika oraz zakwitających w sierpniu dalii i róż. Jesienią wyjątkową atmosferę w każdym ogrodzie zapewnią cynie, aksamitki, wrzosy i astry, a w listopadzie ozdobna kapusta.

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Wygląd ogrodu jest uzależniony w dużym stopniu od kreatywności ogrodnika oraz dobrej znajomości potrzeb określonych gatunków roślin. Zaznaczając miejsca przeznaczone do posadzenia bylin, krzewów i kwiatów cebulowych zawsze należy mieć na uwadze właściwy wybór stanowiska (z odpowiednią ilością światła lub cienia), a także warunki glebowe, umożliwiające roślinom prawidłowy rozwój. Nie bez znaczenia pozostaje również dostosowanie kształtów i barw kwiatów zgodne z upodobaniami i przyjętym stylem – pełnym harmonii i uporządkowanym czy zupełnie odmiennym – swobodnym i nieco chaotycznym – każdy z nich na pewno będzie piękny i niepowtarzalny.

Kolorowy ogród od wiosny do jesieni to marzenie właścicieli ogrodów, do którego spełnienia potrzebne jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni działki. Najważniejszy element przygotowań stanowi wyselekcjonowanie gatunków roślin. Istotne jest to, aby były one zróżnicowane, wyróżniały się ciekawymi odcieniami barw i zakwitały stopniowo, przez wszystkie pory roku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP