Listopad w ogrodzie

Listopad to miesiąc, którego nazwa pochodzi od opadających liści. Śnieg może spaść lada chwila, dlatego też to ostatni dzwonek na wykonanie jesiennych prac w ogrodzie. Co musimy zrobić w tym miesiącu?

Nic dziwnego, że ten okres kojarzy się nam z uciążliwą walką z opadającym liśćmi. Liście zalegające na trawniku zabierają słońce trawie, która ciągle potrzebuje światła do rozwoju. Ponadto zaczynają gnić co stwarza idealne warunki rozwoju chorób grzybowych. Warto skorzystać z narzędzia jakim jest odkurzacz do liści. Jest to urządzenie bardzo praktyczne i wygodne – w szczególności przydatne gdy posiadamy duży ogród czy działkę z drzewami liściastymi. Warte zauważenia jest to, że to urządzenie przyda nam się nie tylko w tej porze roku ale również wiosną czy latem. Ustawiając funkcję dmuchawy można wyczyścić chodniki i podjazdy z zalegającego pyłu, ziemi i piachu. Niewątpliwie warto skorzystać z tego jesiennego pomocnika.

Właśnie teraz warto przygotować rośliny do przetrwania zimy. Pielęgnacja ogrodu niewątpliwie jest pracochłonna i czasochłonna. Warto poświęcić się temu zadaniu, którego nagrodą będzie piękny ogród wiosną.

Po pierwszych przymrozkach należy okryć rośliny wieloletnie, wrażliwe na niską temperaturę oraz te, które posadziliśmy jesienią. Przykrywamy posadzone jesienią rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, hiacynty) rozkładając warstwę kompostu, suchych liści, kory, torfu lub słomy. Robimy to dopiero wtedy, gdy ziemia będzie lekko zmrożona, ponieważ jeśli rozłożymy okrycie zbyt wcześnie, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule roślin ozdobnych. Taka osłona chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz wysuszającym działaniem mroźnego wiatru.

Gołą ziemię przekopujemy i pozostawiamy, aby poprawić strukturę gleby. Dodatkowo do ważnych obowiązków w tym okresie jest rozrzucenie oborniku bądź kompostu na rabatach, które następnie lekko przekopujemy. Do przekopywania większych powierzchni można użyć glebogryzarki.

Nie wolno zapomnieć o spuszczeniu wody z systemu nawadniającego i punktu poboru wody (kurka zewnętrznego). To przeoczenie może doprowadzić do pęknięcia przewodów lub instalacji a co za tym idzie – zbędnych kosztów naprawy.

Listopad to najlepszy czas na konserwację drewnianych elementów architektury ogrodowej (pergole, trejaże,kratki). Zabezpieczmy również maszyny, które ułatwiają nam prace w ogrodzie. O konserwacji kosiarki spalinowej pisaliśmy w tym artykule

 Pełna oferta narzędzi ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP