Kret w ogrodzie – jak się go skutecznie pozbyć?

kret-w-ogrodzie

Krety to niezwykle urocze zwierzęta, które żyją pod ziemią. Pojawiają się w ogrodach od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dzięki czemu zostały jednym z naturalnych zwiastunów nadchodzącego ocieplenia. Jednak, gdy tworzą swoje tunele, uszkadzają korzenie roślin w ogrodzie, przez co mogą marnieć, a nawet usychać. Jeżeli masz dosyć wykopów szpecących Twój trawnik, sprawdź jakie są bezpieczne sposoby pozbycie się kreta.

Kret w ogrodzie – jak go skutecznie wyprosić?

Kret jest zwierzęciem pod ochroną, więc zabijanie go jest całkowicie zakazane. Na szczęście nie trzeba stosować takich rozwiązań, ponieważ istnieją całkowicie naturalne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu. Kiedy pojawią się wykopy w trawniku, bardzo dobrym sposobem na wyproszenie nieproszonego gościa jest włożenie w jego tunel zwiniętej garści włosów ludzkich lub psich. Mimo, że krety nie widzą to ich słuch oraz węch jest niezwykle wyczulony, dlatego jeśli wyczują człowieka w pobliżu bardzo szybko uciekną. W ten sam sposób działa wetknięty w ziemię spleśniały plaster cytryny lub resztki śledzia. Są to zapachy, które niezwykle drażnią te zwierzęta. Kolejnym kreatywnym i naturalnym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu jest wbicie metalowych prętów w ziemię oraz nałożenie na nie butelki bądź puszki. Pod wpływem wiatru, elementy te będą wprowadzać w jego tunele niezwykle drażniące drgania oraz dźwięki, co zmusi go do natychmiastowej przeprowadzki.

Specjalne preparaty do wyproszenia kreta

kret-w-ogrodzieNa rynku istnieją specjalnie stworzone preparaty, które bardzo sprawnie wypraszają krety z ogrodu, jednak są to środki, które powinno się zastosować jeżeli wszystkie naturalne sposoby nie zadziałają. W sklepach ogrodniczych znaleźć można specjalne detergenty, które wlewa się do tunelu kreta. Są one niezwykle drażliwe dla układu oddechowego człowieka, dlatego ważne jest, aby ich nie wdychać. Ogrodnicy polecają także granulaty, które są preparatami typu karbid. Są to specjalne granulki, które wrzuca się do tunelu oraz wylewa kilka kropel wody. Reakcja chemiczna tworzy gaz, który wypędza krety i nornice.

Pułapki na krety i zabezpieczenia

Wśród polecanych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu znaleźć można specjalne kretopułapki. Niestety, są one niezwykle niebezpieczne dla tych zwierząt, dlatego warto zdecydować się na nie w ostateczności. Są to specjalnie skonstruowane pułapki, które umieszcza się w tunelu wykopanym przez kreta. Posiadają one specjalnie drzwiczki z dwóch stron, które pozwalają zwierzęciu na wejście do środka, jednak nie umożliwiają mu wyjścia. Taką pułapkę trzeba kontrolować bardzo często, ponieważ krety są w stanie przeżyć bez jedzenia jedynie 10 godzin. Trzeba szybko przenieść złapane zwierzę w bezpieczne miejsce i wypuścić je na wolność. Istotną informacją jest fakt, że kret w takiej sytuacji przeżywa niezwykle duży stres, dlatego cała akcja powinna odbywać się w zwiększonym tempie. Nie jest to jednak jedyne urządzenie, które zostało stworzone do pozbycia się kretów z ogrodu. Na rynku istnieją także odstraszacze elektroakustyczne, które po wbiciu w okolicę tunelu wysyłają odstraszające dźwięki o zmiennej częstotliwości, tak aby kret nie był w stanie się do nich przyzwyczaić. Dźwięki są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych.

Zabezpieczenie przed potencjalną inwazją kretów

Przy zakupie nowej ziemi bądź tworzeniu ogrodu od zera warto zastanowić się nad wybudowaniem specjalnej siatki pod ogrodzeniem, która sięga aż 60 m wgłąb ziemi oraz zasypanie jej kamieniami. Krety nienawidzą kamienistej ziemi, a siatka sprawi, że nie będą w stanie dostać się do ogrodu poprzez tunele. Także założenie specjalnej siatki przed wyłożeniem trawnika pozwoli na spokojną pielęgnację oraz sadzenie pięknych roślin bez obaw o nieproszonych gości, którzy zniszczą estetycznie wyglądający trawnik.

Walka z kretami w ogrodzie może wydawać się nierówna, ponieważ kret zniechęcony zapachem bądź dźwiękiem może przenieść się niewiele dalej, jednak naturalne rozwiązania do pozbycia się kreta z ogrodu są zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze, aniżeli zastosowanie pułapki. Przy zakładaniu ogrodu warto zdecydować się na specjalne siatki, aby cieszyć się terenem bezpiecznym od nieproszonych gości.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP