Ogród na balkonie w wersji mini

Nie każdy jest właścicielem domu oraz wielkiego ogrodu, w którym znajdują się kwiatów, rośliny, fontanna czy oczko wodne. Jednak marzenia o własnej, zielonej oazie spokoju mogą zrealizować Ci, który są właścicielami balkonu. Warto wykorzystać go i stworzyć na nim swoją własną namiastkę ogrodu.

W miastach nadal można zobaczyć balkony, które służą głównie jako suszarnia dla prania lub schowek na rowery. Niektórzy na balkonie urządzają sobie także palarnię. Jednak coraz częściej balkon zastępuje w mieście ogród. Dla mieszkańców bloków i kamienic balkon to prawdziwe pole do popisu i prześciganie się, kto ma najpiękniejsze i najbardziej zadbane kwiaty.

Rośliny na balkonieBalkon lub taras jest znakomitą alternatywą posiadania ogrodu. Ze względu na umiejscowienie balkonu można rozróżnić je na balkony słoneczne i balkony w półcieniu. Te pierwsze w znacznej części dnia są oświetlone promieniami słonecznymi. W związku z tym powinny znaleźć się na nim rośliny, które uwielbiają słońce i wysokie temperatury. Takimi gatunkami roślin są przykładowo pelargonie, eszewerie, petunie, surfinie czy aksamitki. Również zioła takie jak mięta, bazylia, oregano, lawenda czy szałwia świetnie będą się czuły na balkonie. Aby rośliny miały zapewnioną odpowiednią wilgoć ziemi warto zagwarantować im odpowiednie nawodnienie. Przydatny w tym celu okaże się zestaw do podlewania roślin, który pozwoli na równomierne rozprowadzenie wody do roślin.

Natomiast balkony w półcieniu są nieco chłodniejsze od słonecznych, ponieważ promienie słoneczne docierają do tego miejsca sporadycznie, przez co nie wszystkie rośliny będą czuły się na nim dobrze. Zatem, w takim miejscu najpewniej sprawdzą się rośliny ozdobne, takie jak fuksje, bluszcze, begonie bulwiaste.

Kwiecisty balkonNiewątpliwie ważną rolę w komponowaniu ogrodu na balkonie lub tarasie odgrywają kolory. Balkon nie musi być wcale duży. Uwagę najczęściej przykuwają różnorodne, okazałe kwiaty i ich ciekawe rozmieszczenie. W trakcie urządzenia swojej oazy wszystkie chwyty są dozwolone. Najpopularniejsze kolory to cały czas różowy, czerwony, biały oraz, rzecz jasna, zielony. Do najpopularniejszych roślin zalicza się niewątpliwie pelargonie, bratki i róże, ale zobaczyć można kaktusy, przeróżne zioła i bluszcz, który niekiedy oplata całe ściany. Każda z roślin wymaga innej pielęgnacji, więc utrzymanie tak okazałego balkonu nie jest prostą sprawą. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności oraz naświetlenia wymaga dużej ilości pracy oraz cierpliwości.

Uprawa roślin na balkonie niewiele różni się od uprawy roślin w ogrodzie. Jednak zwolennicy aranżacji ogrodowych uważają, że uprawa roślin na balkonie jest trudniejsza, ponieważ nie jest to ich naturalne środowisko i trudno utrzymać je w perfekcyjnym stanie. Dodatkowym zagrożeniem dla roślin w mieście są zanieczyszczenia, których nie brakuje szczególnie na balkonach umiejscowionych przy ruchliwych ulicach.

Trend balkonowych aranżacji utrzymują przez cały czas plastikowe pojemniki i barwne donice, które można dopasować do potrzeb i charakteru danej rośliny. Mając na uwadze to, że ogród na balkonie ma być miejscem odpoczynku musi być urządzany ze smakiem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP