Jak nawadniać rośliny doniczkowe podczas urlopu?

Lato to z jednej strony czas wymarzonych urlopów i wakacji, a z drugiej trudny okres dla domowych roślin i kwiatów, które pozostawione bez wody, często w dusznych, niewietrzonych pomieszczeniach szybko usychają. Jak zaplanować wyjazd by po powrocie nadal cieszyć się pięknem naszych domowych roślin?

Przede wszystkim należy ustawić rośliny w odpowiednim miejscu – w ciemnych pomieszczeniach z dala od okien i źródeł ciepła, które przyspieszają wyparowywanie wody z gleby.

Wszystkie kwiaty powinny być obok siebie, gdyż dzięki temu woda parująca z liści stworzy wilgotny mikroklimat, przez co woda w doniczkach będzie wolniej wysychała. Warto również zostawić pootwieranie drzwi w pokojach, w których stoją rośliny, i postawić je w pobliżu otworów wentylacyjnych.

Jeśli nasze rośliny doniczkowe nie wymagają częstego nawadniania wystarczy podlać je przed wyjazdem i postawić w zacienionym miejscu. Warto pamiętać, że nie powinno się podlewać rośliny „na zapas”, tak, by woda przelała się do podstawki, ponieważ pozostawienie w niej wody może spowodować gnicie korzeni.

Warto również zmieszać glebę z odżywką magazynującą wodę. Dzięki temu ziemia w doniczce pozostanie wilgotna przez długi czas, gdyż odżywka stopniowo będzie oddawała jej wilgoć. Dobrym sposobem jest posypanie powierzchni gleby w doniczce drobnym żwirkiem lub korą, co również spowolni odparowywanie wody.

Przy dłuższych wyjazdach domowe sposoby nawadniania roślin mogą być zawodne. W takich wypadkach warto zainstalować automatyczny zestaw do podlewania Aquagenius. Jest to innowacyjny system przeznaczony dla roślin doniczkowych zarówno w mieszkaniu jak i na tarasie. Zestaw wyposażony jest w zbiornik, dozownik oraz programator, który w regularnych i precyzyjnych przedziałach czasowych rozprowadza wodę nawet do szesnastu doniczek. System do podlewania roślin jest całkowicie autonomiczny, nie wymaga podłączenia do prądu, czy sieci wodociągowej. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie odpowiedniego nawodnienia roślin doniczkowych w domach.

Zestaw do podlewania AquageniusPrzed wyjazdem należy również sprawdzić, czy na kwiatach nie pojawiły się szkodniki bądź choroby. Warto zwalczyć je już teraz, zanim się rozmnożą. Najlepiej zastosować preparaty o długotrwałym działaniu, jak pałeczki przeciwko szkodnikom i chorobom lub preparaty do opryskiwania, które wnikają do wnętrza komórek roślinnych. Warto pamiętać, że podczas naszej nieobecności ostry wiatr (przeciągi) może połamać łodygi kwiatów. Dlatego przed wyjazdem powinno się przyciąć nieco pędy, by rośliny stały się bardziej zwarte. W czasie urlopu gwałtowna ulewa może spowodować, że w pojemnikach zgromadzi się za dużo wody, a korzenie zostaną zalane. Dlatego donice znajdujące się na podłodze balkonu najlepiej ustawić na niewielkim podwyższeniu w taki sposób, aby z otworów w dnie mogła swobodnie wypływać woda. Zestaw do podlewania Aquagenius sprawdzi się również na tarasach, balkonach czy ogrodowym patio.

To istotne, by zadbać o rośliny doniczkowe przed wyjazdem – by móc cieszyć się upragnionym wypoczynkiem bez obaw o stan domowej roślinności.

 

W naszym sklepie internetowym kupisz zestaw do podlewania Aquagenius.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP