Publikacja: 9.02.2016
3 min.Wycinanie drzew w ogrodzie – kwestie prawne
Koniec lutego i początek marca to okres, podczas którego ogrodnicy porządkują swoje ogrody po zimie, przygotowując je na nadejście wiosny. Sezonowe porządki czasami wiążą się z koniecznością wycięcia drzewa. Powody…
Krysiak.pl

Koniec lutego i początek marca to okres, podczas którego ogrodnicy porządkują swoje ogrody po zimie, przygotowując je na nadejście wiosny. Sezonowe porządki czasami wiążą się z koniecznością wycięcia drzewa. Powody jego usunięcia z terenu działki mogą być różne. Może być stare lub chore i grozić złamaniem się. Czasem rośnie zbyt blisko budynku. Czasem także ścięcie drzewa wiąże się z chęcią zmiany aranżacji ogrodu. Należy jednak pamiętać, że aby usunąć dane drzewo należy uzyskać niezbędne pozwolenia na tego typu działanie.
Wycinkę drzew regulują przepisy prawne. W sierpniu 2015 roku została zatwierdzona nowa ustawa dotycząca tej kwestii, gdzie od stycznia br. obowiązuje całość jej przepisów. Wraz z nowymi regulacjami obniżyły się koszty uzyskania zgody na wycięcie drzewa oraz kary usunięcia bez zezwolenia. Zmianie uległy także wytyczne, według których można było ściąć drzewo bez zezwolenia. Dotychczas brano pod uwagę jego wiek. Aktualnie uzyskanie zezwolenia i wysokość opłat zależeć będzie od wielkości obwodu pnia. Bez zezwolenia będzie można wyciąć drzewo, którego obwód pnia, mierzony 5 cm nad ziemią nie będzie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i paltanu klonolistnego) oraz 25 cm (pozostałe gatunki).
Nowa ustawa zdecydowanie zmniejsza koszty wycinki drzewa, sięgające niejednokrotnie kilku tysięcy złotych. Wraz z nowymi przepisami wysokość opłat będzie zależeć od kosztów odtworzenia danego drzewa. Dodatkowo ustalono, że im drzewo starsze (powyżej 300 cm w obwodzie pnia), tym jego wartość mniejsza, ponieważ z roku na rok roślina coraz bardziej obumiera. A co można ściąć bez uzyskania pozwolenia? Wszystkie krzewy z przydomowych ogródków, które mają mniej niż 10 lat, a także drzewa i krzewy, które uległy złamaniu lub wyrwaniu poprzez różne czynniki naturalne, wypadki lub katastrofy. Bez uzyskania zgody można również usunąć drzewa owocowe, o ile nie znajdują się one na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody.
Specjalne zezwolenie na wycinkę drzew z prywatnej działki wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeżeli drzewo znajduje się na granicy parku narodowego czy rezerwatu przyrody wniosek na ścięcie drzewa należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków lub dyrektora parku narodowego. Taki dokument powinien zawierać dane osobowe, tytuł nieruchomości, nazwę gatunku drzewa i obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi, przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo, powód dla którego dane drzewo ma być usunięte oraz termin wycięcia drzewa.
Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wycięciu drzewa lepiej zapoznać się z najnowszymi przepisami regulującymi te kwestie. Nie każde drzewo można wyciąć bez pozwolenia, a jego ścięcie bez uzyskania zgody niesie za sobą karę pieniężną sięgającą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Udostępnij: