Ogród miejscem przyjaznym dla pszczół

Piękny ogród to azyl dla wielu ogrodników i sympatyków zieleni. Czerpiąc korzyści z ogrodowej przestrzeni, należy pamiętać także o gościach ze świata przyrody, a szczególnie o pszczołach. Odgrywają one bardzo ważną rolę w świecie natury, niestety jest ich coraz mniej.

Pszczoły można bardzo łatwo odróżnić od innych owadów. Posiadają bardzo charakterystyczne ciemne ubarwienie – od czarnego do ciemnopomarańczowego. Żyją w rojach, które liczą nawet do 80 tysięcy osobników. Najbardziej znanym gatunkiem jest pszczoła miodna, którą można najczęściej spotkać w naszej strefie klimatycznej. Wiele osób boi się pszczół, jednak użądlenie przez pszczołę może być groźne tylko dla kogoś, kto jest uczulony na jej jad. Dla zdrowego, dorosłego człowieka ukąszenie pszczoły może być groźne dopiero podczas 100 ukąszeń.

Pszczoła nigdy nie żądli bez powodu – tego czynu dopuszcza się dopiero, gdy poczuje zagrożenie. Wtedy staje w obronie swojej, a także w obronie innych pszczół, jednak po upływie godziny od tego aktu umiera. Z tego właśnie powodu warto zastanowić się, czy spotykając pszczołę, należy wpadać od razu w panikę i machać rękoma w celu jej odgonienia. Zachowując spokój pszczoła nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka, dlatego warto pozwolić jej na wykonywanie pracy w ogrodzie.

pszczółkaCzy pszczoły odgrywają ważną rolę w życiu człowieka? Tak, ponieważ zapylają one ponad 90% roślin występujących w klimacie Polski. Te z kolei potrzebują zapylenia, aby mogły wydawać owoce. Już od bardzo dawna mówi się, że wyginięcie pszczół będzie początkiem łańcucha ciągnącym za sobą wiele katastrof. Rośliny, w wyniku braku ich zapylania mogą zanikać, czego skutkiem może być także wyginięcie niektórych gatunków zwierząt. Mówi się również, że zapylenie przynosi więcej korzyści niż sama produkcja miodu. Dzięki zapylaniu, rośliny lepiej rosną oraz mają dłuższą żywotność, która przechodzi na kolejne ich pokolenia. Pszczoły dużą rolę odgrywają również w lasach, gdzie dzięki ich działalności ptaki i zwierzęta leśne mają pokarm, a leśne owoce co roku mogą lądować na niejednym stole.

Jednymi z przyczyn, które powodują spadek ilości pszczół w środowisku naturalnym są używanie sztucznych nawozów, pestycydów oraz zanieczyszczenie środowiska. Taka sytuacja przynosi również straty ekonomiczne, związane z malejącą produkcją owoców i roślin. Innymi zagrożeniami są telefony komórkowe, które zakłócają system nawigacyjny owadów, przez co mają problemy z powrotem do swoich uli.

pszczeli miódMimo wielu zagrożeń dla życia pszczół, cały czas jest szansa na ocalenie tych małych przyjaciół. Aby przyczynić się do ich ocalenia, wystarczy stworzyć idealne dla nich warunki w ogrodzie. W tym celu warto posadzić różne odmiany kwiatów, roślin czy drzew kwitnących, które je zwabią. Z roślin, które warto posadzić wymienia się głównie wrzośce, fiołki czy lawendę. Przyjazne okażą się również wrzos i nasturcje. Jeżeli ma się w planach utworzenie warzywniaka warto posadzić w nim zioła, jak również groszek oraz pomidory. Oczywiście nie należy zapominać o drzewach owocowych.

Chcąc zaprosić pszczoły do ogrodu na dłużej, warto pomyśleć o stworzeniu małych poidełek, w których będzie gromadzić się woda, ponieważ w sezonie zapylania rój pszczół potrafi wypić nawet do 30 litrów wody. Można pokusić się także o zbudowanie uli. Decydując się na posiadanie ula w ogrodzie, należy liczyć się z wysiłkiem i czasem, jaki trzeba poświęcić na jego utrzymanie.

Liczebność pszczół maleje z roku na rok. Jako, że odgrywają one bardzo dużą rolę w życiu człowieka, warto pomyśleć o stworzeniu środowiska, w którym będą mogły się rozwijać. Posadzenie dodatkowych kwiatów w ogrodzie czy w doniczce na balkonie nie kosztuje wiele, a jednak może przynieść bardzo wiele dobrego zarówno dla tych owadów oraz dla człowieka, ponieważ obie strony będą czerpać z tego korzyści.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP