Kiedy mówimy o pielęgnacji ogrodu, zazwyczaj mamy na myśli przede wszystkim koszenie i podlewanie trawnika czy grabienie liści. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w ogrodzie należy zadbać nie tylko o to, co znajduje się pod naszymi stopami, ale także o to, co znajduje się ponad naszymi głowami, czyli drzewa i krzewy. To właśnie dlatego pod ręką zawsze warto mieć pilarkę do drewna, która idealnie sprawdzi się przy formowaniu żywopłotu czy podcinaniu gałęzi. Obecnie na rynku dostępne są modele i elektryczne, ale także pilarki akumulatorowe. Dlaczego właśnie te ostatnie mogą być dobrym wyborem? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety modeli na akumulator – przeczytaj opis, a następnie zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz model najlepszy dla siebie!

Łańcuchowa piła akumulatorowa – co to jest?

Pilarka akumulatorowa należy do pił łańcuchowych – przenośnych urządzeń przeznaczonych do cięcia i obróbki drewna. Tak samo jak modele elektryczne i spalinowe, akumulatorowa piła łańcuchowa składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • pierwszym z nich jest jednostka napędowa, którą w prezentowanych tu modelach jest silnik elektryczny. Jednak w przeciwieństwie do modeli elektrycznych, silniki w urządzeniach akumulatorowych nie są zasilane przy pomocy przewodu podłączanego do gniazdka, a – jak łatwo można się domyślić – akumulatora;
  • drugim elementem jest zębaty łańcuch tnący umieszczony na prowadnicy i poruszający się wzdłuż niej. Prowadnica w modelach akumulatorowych ma zazwyczaj długość około 20-35 cm. Parametry te w dużej mierze wpływają na komfort pracy oraz możliwości piły łańcuchowej na akumulator.

Produkowane współcześnie piły łańcuchowe na akumulator mogą być wyposażone w silnik szczotkowy lub bezszczotkowy. W tych pierwszych modelach montowane są szczotki (węglowe) i komutator, czyli innymi słowy, element przełączający. Oddziaływanie na siebie tych dwóch części rozpoczyna proces wytwarzania energii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szczotki w takich silnikach zużywają się, dlatego silniki szczotkowe wymagają dokładnej konserwacji oraz regularnej wymiany.

Silniki bezszczotkowe opierają się na cewkach, które są nawijane na nieruchomy rdzeń – z kolei magnesy są umieszczone na wirniku. Jeżeli chodzi o samo użytkowanie, piły akumulatorowe łańcuchowe z silnikiem bezszczotkowym sprawdzają się lepiej: są wydajniejsze i bardziej wytrzymałe, co jest dużą zaletą przede wszystkim przy intensywnej eksploatacji. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że generalnie są to modele droższe niż piły na akumulator z silnikiem szczotkowym.

Piły na akumulator – jakie mają zalety?

Nasz sklep ogrodniczy Krysiak działa już od ponad trzydziestu lat, dostarczając klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom najwyższej jakości elektronarzędzia i sprzęty do prac w ogrodzie. Na własne oczy widzimy, jak dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się piły łańcuchowe akumulatorowe. Ten trend zupełnie nas nie dziwi, ponieważ urządzenia na akumulator mają wiele zalet. Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania takich modeli prezentujemy poniżej.

Piła akumulatorowa do gałęzi – całkowita mobilność

Piły akumulatorowe – obok modeli elektrycznych – są uważane za standardowy wybór, jeśli chodzi o urządzenia przeznaczone do użytku prywatnego, czyli przede wszystkim do przycinania gałęzi w ogrodzie oraz formowania żywopłotów. Z tego względu należy je porównywać przede wszystkim z nimi.

Właśnie robiąc to porównanie, można zauważyć podstawową zaletę urządzeń, które zgromadziliśmy w tej kategorii: ich całkowitą mobilność. Modele elektryczne są zasilane przy pomocy przewodu – nie tylko każdorazowo wymagają podpięcia do sieci elektrycznej, ale też mają ograniczenie w postaci kabla (przedłużacza ogrodowego). Z tego powodu zakres pracy zawsze będzie w pewien sposób ograniczony. O ile problem ten nie jest odczuwalny w niewielkich ogródkach, o tyle wykonywanie prac ogrodowych na drugim końcu dużego ogrodu może być praktycznie niemożliwe.

Ten problem całkowicie znika, jeśli wybierzesz piły akumulatorowe do gałęzi! Modele te nie są w żaden sposób ograniczone przewodem i nie potrzebują dostępu do sieci elektrycznej. Oznacza to, że swobodnie można z nich korzystać nie tylko w przydomowym (nawet dużym!) ogrodzie, ale również na pozbawionej dostępu do prądu działce wypoczynkowej czy w letniskowym domku nad jeziorem.

Piły akumulatorowe mniej kosztują

Oczywiście, nie można jednoznacznie powiedzieć, że każda piła łańcuchowa akumulatorowa jest tańsza od elektrycznej czy spalinowej, niemniej w wielu przypadkach rzeczywiście jest to prawda. O ile jeszcze ceny „akumulatorówek” i „elektryków” bywają podobne, o tyle modele spalinowe faktycznie są znacznie droższe niż pilarki łańcuchowe akumulatorowe.

Różnice są widoczne przede wszystkim, gdy porównamy modele spalinowe z pilarkami akumulatorowymi z silnikiem szczotkowym. Mała piła akumulatorowa do gałęzi kosztuje około 250-300 złotych, z kolei urządzenia spalinowe ze średniej, a nawet niższej półki cenowej to koszt przynajmniej 400-500 złotych. Do tego dochodzi koszt samej eksploatacji – urządzenia spalinowe wymagają regularnego uzupełniania benzyny i oleju, które przy częstym użytkowaniu sprzętu mogą okazać się sporym wydatkiem.

Podsumowując, na ogół piła akumulatorowa będzie tańsza niż spalinowa, co z pewnością ma znaczenie w przypadku osób, które potrzebują prostego w obsłudze sprzętu przeznaczonego do podstawowych prac ogrodniczych.

Piła akumulatorowa łańcuchowa – niewielka waga

Kontynuując porównanie „spalinówek” z piłami akumulatorowymi, należy zaznaczyć, że modele przedstawiane w tej kategorii zasadniczo cechują się niższą wagę. Oczywiście, tutaj znów nieco uogólniamy, niemniej rzeczywiście pilarka akumulatorowa do gałęzi jest lżejsza niż piła spalinowa. W ramach potwierdzenia tej tezy warto odnieść się do konkretnych przykładów. Piła spalinowa Lider RG 4616-A4 waży 5,5 kg, Handy HP5245 – 6,4 kg, a Faworyt Pro SP27 X – aż 6,8 kg. Z kolei mini pilarka akumulatorowa 4garden AP2521 waży 2,6 kg, a pełnowymiarowy model Texas TCZ 5800 – niespełna 3 kg (co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu wygodnego pasa biodrowego do przechowywania baterii.

Nie ma wątpliwości co do tego, że są to parametry istotne – zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o pracach ogrodowych wykonywane przez hobbystów, którzy amatorsko zajmują się przycinaniem gałęzi w przydomowym ogrodzie i formowaniem żywopłotów. Dzięki temu piła na akumulator nie staje się sprzętem zarezerwowanym wyłącznie przez doświadczonych profesjonalistów. Z prezentowanych tu urządzeń z powodzeniem mogą też korzystać osoby mniej doświadczone i słabsze fizycznie, choć zaznaczamy, że niska waga pilarki nie zwalnia z ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Pilarka na akumulator to komfort pracy

Niewątpliwie już wszystkie aspekty, o których wspomnieliśmy powyżej – czyli brak ograniczenia w postaci przewodu oraz niewielka waga – w znaczący sposób podnoszą komfort pracy z pilarką akumulatorową. Jednak warto wspomnieć także o innych czynnikach, które przyczyniają się do tego, że akumulatorowa piła do gałęzi jest po prostu rozwiązaniem bardziej komfortowym w codziennym użytkowaniu.

Pewną niedogodnością w kontekście pilarek spalinowych jest fakt, że podczas pracy emitują one szkodliwe spaliny do środowiska. Może to być uciążliwe przede wszystkim w środowisku miejskim, gdzie nieprzyjemne mieszaniny gazów spalinowych mogą dawać się we znaki nie tylko innym domownikom, ale też sąsiadom. Wybierając pilarkę akumulatorową, unikasz tego problemu. Warto też zwrócić uwagę na to, że urządzenia spalinowe bywają hałaśliwe. Z kolei akumulatorowe piły łańcuchowe – zwłaszcza te wyposażone w silnik bezszczotkowy – to urządzenia bardzo ciche, które nie wpływają dźwiękiem na otoczenie.

O czym trzeba pamiętać, kupując piły akumulatorowe do drewna?

Jak widzisz, akumulatorowa pilarka łańcuchowa ma wiele zalet. Dokonując zakupu, trzeba jednak mieć świadomość tego, że na rynku, biorąc pod uwagę pilarki elektryczne, spalinowe i akumulatorowe, nie istnieje urządzenie, które pod każdym względem biłoby na głowę pozostałe. Obiektywnie należy stwierdzić, że wybierają sprzęt akumulatorowy kosztem elektrycznego czy spalinowego, trzeba pójść na pewne kompromisy. Przede wszystkim zwracamy uwagę na:

  • konieczność ładowania akumulatora – pilarkę elektryczną wystarczy podłączyć do prądu i można pracować. W przeciwieństwie do niej pilarka do gałęzi akumulatorowa raczej nie jest stworzona do spontanicznej pracy (np. wtedy, gdy trafia się chwila wolnego lub gdy chce się wykorzystać chwilową poprawę pogody). Akumulator przed uruchomieniem najlepiej jest naładować, co może trwać nawet kilka godzin – w innym przypadku sprzęt może „odmówić posłuszeństwa” podczas pracy. Wybierając pilarkę akumulatorową, polecamy zabezpieczyć się i kupić zapasowy akumulator;
  • moc – zasadniczo moc urządzeń akumulatorowych – przede wszystkim z silnikiem bezszczotkowym, które mają nawet o 20-30% większą wydajność niż prostsze urządzenia – jest na tyle wysoka, że doskonale odpowiada potrzebom hobbystów i ogrodników-amatorów. Do bardziej skomplikowanych prac, cięcia grubych gałęzi czy kawałków drewna lepiej sprawdzają się jednak modele spalinowe, które przeznaczone są do profesjonalnego użytku.

Piła na akumulator do gałęzi – najważniejsze aspekty

Powiedzmy sobie jednak wprost: dla większości osób piła akumulatorowa do gałęzi będzie bardzo dobrym wyborem. Kluczem jest po prostu odpowiednie dopasowanie kupowanego modelu do swoich potrzeb, oczekiwań i wymagań. Kluczowe aspekty, które mogą wpłynąć na poziom satysfakcji z użytkowania piły, to:

  • moc silnika – mała piła akumulatorowa do gałęzi będzie odpowiednia do przycinania niewielkich gałązek. Im większa jest moc silnika i im więcej obrotów na minutę wykonuje łańcuch, tym trudniejsze prace można przeprowadzać;
  • długość prowadnicy – podstawowa mała pilarka akumulatorowa ma prowadnicę o długości 10 cm, ale standardem są prowadnice o długości 35 cm. Od tego parametru zależy dopuszczalna głębokość cięcia;
  • maksymalny czas pracy baterii – piła akumulatorowa łańcuchowa zazwyczaj na jednym ładowaniu może działać kilkadziesiąt minut. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu, które może dłużej pracować na jednym akumulatorze, postaw na model z silnikiem bezszczotkowym. Jak wspomnieliśmy wcześniej, polecamy też zaopatrzyć się w zapasowy akumulator.

Piły akumulatorowe łańcuchowe w sklepie Krysiak

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię prosta piła łańcuchowa na akumulator, czy też potrzebujesz zaawansowanego modelu, jesteś w odpowiednim miejscu! Nasz sklep ogrodniczy Krysiak od ponad trzydziestu lat dostarcza klientom prywatnym i specjalistom z firm ogrodniczych najlepszy sprzęt do pielęgnacji drzew, krzewów i żywopłotów. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz między innymi pilarki akumulatorowe marek należących do firmy Krysiak: Handy, Faworyt czy Lider. Interesuje Cię piła akumulatorowa do drewna od uznanego, europejskiego producenta? Polecamy najwyższej jakości modele Texas czy Grizzly!

Poza standardowymi pilarkami wyposażonymi w prowadnicę o długości 30-45 cm, nasza oferta obejmuje także inne modele. Do małych prac (np. przycinania niewielkich gałązek) idealnie nadaje się mini pilarka z akumulatorem, natomiast do przeczesywania koron drzew najlepsza jest piła akumulatorowa do gałęzi na wysięgniku. Propozycja naszej firmy jest tak różnorodna, że z pewnością znajdziesz tu model idealny dla siebie!

Nie wiesz, jaka piła elektryczna akumulatorowa będzie najlepsza? Pomożemy!

Wybierając pilarkę do gałęzi, trzeba zwrócić uwagę na różne aspekty: moc i typ silnika, długość prowadnicy, wagę sprzętu oraz jego cenę… Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mniej doświadczone osoby oraz ogrodnicy-hobbyści mogą mieć pewne problemy z określeniem, jaka pilarka akumulatorowa będzie dla nich najlepsza. Dlatego oferujemy profesjonalną pomoc na każdym etapie dokonywania zakupu!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konkretnych modeli lub masz wątpliwości odnośnie tego, jaki model powinieneś wybrać, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie na adres e-mail lub numer telefonu, które są podane na podstronie kontaktowej. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, udzielą pomocy i dostarczą niezbędnych informacji. Zależy nam bowiem na tym, by zakupy w naszym sklepie internetowym Krysiak były dla Ciebie jak najbardziej komfortowe.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą i sprawdzenia, jakie piły akumulatorowe do drewna można kupić w sklepie online Krysiak. Czekamy na Ciebie również w naszym sklepie stacjonarnym i salonie ekspozycyjnym, które mieszczą się w Baranowie w województwie wielkopolskim!

Obsługa klienta
Nasza firma
Szybkie linki
Krysiak Sp. z o.o.

ul. Rolna 6, 62-081 Baranowo

NIP: 781-190-36-79;REGON: 360175663; KRS: 0000533051
© 2024 Krysiak. All rights reserved