Prace ogrodowe, choć niewątpliwie dają dużo satysfakcji, bywają niezwykle wymagające. Przesadzanie roślin czy przygotowywanie ziemi pod siew mogą dać w kość zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z twardą, suchą glebą. W takich okolicznościach tradycyjna łopata lub szpadel mogą nie wystarczyć – konieczne jest wówczas sięgnięcie po specjalny, profesjonalny sprzęt do rozkopywania ziemi. Rozwiązaniem tego problemu jest świder do ziemi, znany też jako wiertnica. Wysokiej jakości urządzenia, które ułatwią Ci wiele prac ogrodowych, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Krysiak. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!

Wiertnica (świder do ziemi) – co to jest i do czego służy?

Czym w ogóle jest wiertnica? Najogólniej mówiąc, jest to narzędzie ręczne lub urządzenie przeznaczone do wiercenia otworów w zbitej ziemi, która z uwagi na swoją twardość uniemożliwia komfortową pracę z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzie: łopat czy szpadli. Wiertnica glebowa (znana także jako świder do ziemi) to w zasadzie długi trzon o cylindrycznym kształcie, na którym osadza się różne wiertła i inne końcówki, łączniki oraz przedłużki.

Najprostsze wiertnice to urządzenia ręczne, jednak w ostatnich latach zarówno w pracach profesjonalnych, jak i amatorskich coraz częściej stosuje się modele zmechanizowane: elektryczne oraz spalinowe.

Chociaż prosta wiertnica do gruntu na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie urządzenia niepozornego, w rzeczywistości jest to sprzęt praktyczny i bardzo uniwersalny, który przydaje się podczas wielu prac przeprowadzanych w ogrodzie. Podstawowy świder do gleby można wykorzystać w celu wytworzenia otworu pod słupek, płot lub inny element architektury ogrodowej. Z kolei modele zautomatyzowane o większej mocy i wydajności doskonale nadają się do przygotowania twardej, zbitej lub silnie zakorzenionej gleby pod sadzenie kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych. Wiele modeli ma parametry umożliwiające komfortowe przygotowanie nawet dużych powierzchni.

Wiertnice do ziemi – rodzaje

Jak wspomnieliśmy wyżej, obecnie producenci sprzętu ogrodowego w swoich ofertach często mają nie tylko ręczne wiertnice do ziemi, ale również modele elektryczne i spalinowe. Wiele takich modeli znajdziesz również w ofercie naszego sklepu internetowego Krysiak, dlatego poniżej krótko omawiamy zalety i wady poszczególnych urządzeń.

Ręczna wiertnica do gleby – zalety i wady

Ręczna wiertnica do ziemi to urządzenie najprostsze, które wprawia się w ruch pracą własnych mięśni. Podstawową zaletą tego modelu jest cena – świder ręczny często można kupić już za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie narzędzie ma ograniczone możliwości. Fakt, że jego funkcjonalność jest ściśle powiązana z siłą fizyczną i wytrzymałością operatora powoduje, że z reguły świder ręczny wykorzystuje się wyłącznie do tworzenia pojedynczych otworów, przeznaczonych pod słupki lub pojedyncze drzewka.

Ręczna wiertnica ogrodowa to narzędzie, które dobrze sprawdzi się w podstawowych pracach ogrodowych w ziemi o umiarkowanym stopniu twardości. W bardziej wymagających pracach może być nieefektywna.

Elektryczny świder ziemny

Ogrodnicy-amatorzy i hobbyści przeprowadzający prace w przydomowych ogrodach chętnie korzystają ze świdrów na prąd. Wiertnica elektryczna do ziemi do urządzenie, które jest zasilane prądem i do uruchomienia potrzebuje dostępu do sieci elektrycznej. To właśnie konieczność uzyskania dostępu do gniazda jest uznawana za największy mankament takich modeli – wiertnica do gleby może być użyta tylko tam, gdzie jest dostęp do sieci elektrycznej i tylko tak daleko, jak sięga przedłużacz ogrodowy.

W większości ogrodów ograniczenia te mają jednak marginalne znaczenie i nie wpływają na komfort pracy. Z kolei dużym ułatwieniem jest duża moc (najlepsze modele mają moc znamionową na poziomie nawet 1200 W) oraz głębokość wiercenia wynosząca nawet 80 cm. W takich okolicznościach robienie otworów w ziemi jest bardzo proste i wygodne. Operator nie męczy się tak szybko, jak przy pracy z modelem ręcznym.

Wiertnica glebowa spalinowa

Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujesz wykopać dziurę w twardej ziemi w miejscu, które jest pozbawione dostępu do sieci elektrycznej? Alternatywą dla sprzętu elektrycznego może być spalinowy świder ziemny. Jest to profesjonalne urządzenie wyposażone w silnik spalinowy i zasilane mieszanką benzyny z olejem. Taki sprzęt dysponuje często bardzo dużą mocą. Przykładowo, znajdujący się w naszej ofercie model Handy Prime TMW52 ma moc na poziomie 2,58 koni mechanicznych, co w przeliczeniu na waty daje wynik niemalże 2000 W. Warto w tym miejscu nadmienić, że – w przeciwieństwie do np. kosiarek czy wykaszarek – wiertnica spalinowa do ziemi o dużej mocy często jest tańsza niż model elektryczny.

Spalinowe świdry glebowe idealnie nadają się zarówno do sporadycznego wiercenia pojedynczych otworów, jak również wykonywania prac na całej powierzchni przygotowywanej pod zasadzenie trawnika lub innych roślin.

Wiertnice w sklepie internetowym Krysiak

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię prosty świder glebowy na prąd, czy też szukasz modelu spalinowego, jesteś w dobrym miejscu! W tej kategorii zgromadziliśmy wysokiej jakości, profesjonalne urządzenia takich marek jak Faworyt, Handy, Lider czy Texas. Znajdziesz tutaj także różnego rodzaju części, które sprawią, że Twój świder do ziemi będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Oferujemy między innymi wiertła i przedłużki do wiertnicy. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą propozycją!

Obsługa klienta
Nasza firma
Szybkie linki
Krysiak Sp. z o.o.

ul. Rolna 6, 62-081 Baranowo

NIP: 781-190-36-79;REGON: 360175663; KRS: 0000533051
© 2024 Krysiak. All rights reserved