Szukając praktycznej kosiarki, większość z nas w pierwszej kolejności spogląda w stronę modeli elektrycznych i akumulatorowych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ urządzenia na prąd cechują się cichą, ekologiczną pracą i łatwą obsługą. Jednak w niektórych okolicznościach niezbędne mogą się okazać modele spalinowe: kosiarki listwowe i żyłkowe. Wszystkie je znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego Krysiak. Jak działają i jakie zalety mają poszczególne modele? Jaka kosiarka najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Przeczytaj poniższy opis, a następnie wybierz u nas kosiarkę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, wymaganiom i oczekiwaniom!

Kosiarka listwowa lub żyłkowa – dlaczego może być lepsza niż elektryczna?

Dysponujesz przydomowym ogrodem, na którym masz położone eleganckie, równe trawniki? W takim razie prawdopodobnie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie będzie standardowa kosiarka elektryczna lub akumulatorowa. Modele tego typu są tanie, stosunkowo lekkie i proste w obsłudze, a jednocześnie na tyle wydajne, że bez problemów radzą sobie z regularną pielęgnacją trawnika. Jednak w szczególnych okolicznościach niezbędna może okazać się mocna kosiarka listwowa lub żyłkowa.

O jakich okolicznościach mowa? Urządzenia, które możesz znaleźć w tej kategorii, dobrze sprawdzą się na powierzchniach dużych, pół-dzikich, gęsto porośniętych nie tylko trawą, ale również uporczywymi chwastami takimi jak oset czy ostrożeń. Wiele z nich lepiej od zwykłych kosiarek radzi sobie również na terenach nierównych, a także zaniedbanych i rzadko pielęgnowanych.

Kosiarka listwowa spalinowa – jak działa i jakie ma zalety?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na kosiarki listwowe, które wykorzystują listwowy mechanizm tnący, stojący w opozycji do modeli rotacyjnych i bijakowych. Kosiarka listwowa bazuje na listwie tnącej posiadającej większą liczbę niewielkich nożyków tnących, które nazywane są żyletkami. Podczas pracy używany jest ruch posuwisto-zwrotny noża, co wpływa na specyfikę cięcia.

Systemy listwowe i cięcie posuwisto-zwrotne od wielu lat stosowane są w maszynach rolniczych – wykorzystywane są na polach, łąkach czy na pastwiskach. Oczywiście, poza maszynami żniwnymi obecnie w ofertach wielu najlepszych producentów dostępna jest też kosiarka spalinowa listwowa do użytku prywatnego. Solidne modele listwowe bez najmniejszych problemów radzą sobie z wysoką trawą porastającą rozległe, niejednolite powierzchnie.

Czy kosiarka listwowa spalinowa będzie odpowiednia do Twojego ogrodu? To zależy. Jeżeli dysponujesz niewielkim ogródkiem, a powierzchnia znajdujących się na nim trawników jest idealnie równa, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wystarczy Ci standardowy model. Kosiarka listwowa jest idealna do koszenia wysokich traw na dużych powierzchniach – możesz zatem postawić na nią, jeśli dysponujesz rozległą, pół-dziką działką.

Kosiarka żyłkowa spalinowa – dlaczego warto na nią postawić?

Innym urządzeniem, które może się przydać w bardziej specyficznych warunkach, jest kosiarka żyłkowa. Działanie takich modeli opiera się na mechanizmie obrotowym – z tym, że zamiast noża koszącego zamontowana jest żyłka (lub dwie). Co prawda system żyłkowy bardziej kojarzony jest z podkaszarkami przeznaczonymi do cięcia trawy w trudno dostępnych miejscach, niemniej w ostatnich latach producenci sprzętu ogrodniczego coraz częściej wykorzystują go również w kosiarkach.

Kosiarka żyłkowa spalinowa to zresztą urządzenie bardzo uniwersalne. Główna zaleta wynikająca z jego zakupu polega na tym, że zamiast kupowania dwóch maszyn (standardowa kosiarka i podkaszarka), wystarczy kupić jeden sprzęt, który idealnie nada się do koszenia zarówno powierzchni trawników, jak i miejsc trudno dostępnych – przy krawężnikach czy pod krzewami i wokół drzewek.

Kosiarka na żyłkę ma jeszcze jeden atut. Żyłki, w przeciwieństwie do noży, można wymienić w prosty i szybkie sposób, a co więcej sama w sobie jest ona produktem stosunkowo tanim. To właśnie z tego powodu kosiarki żyłkowe spalinowe często stosuje się również na powierzchniach nierównych i kamienistych, na których wykorzystywanie urządzenia nożowego byłoby ryzykowne (ponieważ ten łatwo mógłby ulec wygięciu).

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarki listwowe lub żyłkowe?

Kosiarki żyłkowe i spalinowe to urządzenia bardzo wydajne i praktyczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w porównaniu do standardowych modeli elektrycznych i akumulatorowych nie należą one do urządzeń tanich. Dlatego warto dobrze przeanalizować naszą ofertę, by wybrać model, który faktycznie będzie dla Ciebie najlepszy. Szczególnie zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • moc silnika kosiarki – w dużej mierze to właśnie od mocy silnika zależy wydajność urządzenia i jej możliwości. Mówiąc ogólnie, możemy powiedzieć, że im większa jest moc silnika, tym lepiej kosiarka spalinowa żyłkowa lub listwowa będzie radziła sobie z długimi, wyrośniętymi źdźbłami i twardymi chwastami;
  • regulacja wysokości koszenia – obecnie na ogół wszystkie kosiarki spalinowe, żyłkowe i listwowe mają funkcję regulacji wysokości koszenia. Możliwości w tym zakresie mogą być jednak różne w zależności od modelu. Warto postawić na kosiarkę, która gwarantuje regulację wysokości koszenia na poziomie 45-95 mm. Wówczas łatwo będzie można dostosować urządzenie do swoich potrzeb;
  • szerokość robocza – ten parametr może wpływać na komfort, szybkość i efektywność pracy. Na większych powierzchniach lepiej sprawdzą się szerokie kosiarki. Pamiętaj jednak, że szeroka kosiarka listwowa lub żyłkowa może być wymagająca w manewrowaniu po ogrodowych zakamarkach;
  • waga – nie powinna być czynnikiem decydującym, niemniej warto zwrócić na nią uwagę. Urządzenia z tej kategorii mogą ważyć nawet ponad 60 kg, co dla osób słabszych fizycznie może być dużym utrudnieniem.

Najlepsze kosiarki żyłkowe i listwowe w sklepie internetowym Krysiak

Interesuje Cię profesjonalna kosiarka żyłkowa na kółkach? A może chcesz kupić model listwowy? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! Nasz sklep internetowy Krysiak działa już od ponad trzydziestu lat, współpracujemy z najlepszymi producentami sprzętu ogrodniczego, rolnego i leśnego, a co więcej, sami uczestniczymy w kreowaniu najnowszych trendów w tej branży! W tej kategorii znajdziesz urządzenia marek należących do naszej firmy: Faworyt, Lider czy Handy. Proponujemy jednak także modele od uznanych europejskich producentów, takie jak kosiarka żyłkowa z napędem Texas.

Nie wiesz, jaka kosiarka żyłkowa lub listwowa będzie najlepsza? Pomożemy!

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie odpowiedniego urządzenia ogrodniczego nie zawsze jest zadaniem prostym. Dlatego jeżeli nie wiesz, jaka kosiarka spalinowa lub kosiarka żyłkowa z napędem będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy, co wybrać, byś dokonał najlepszego zakupu!

Obsługa klienta
Nasza firma
Szybkie linki
Krysiak Sp. z o.o.

ul. Rolna 6, 62-081 Baranowo

NIP: 781-190-36-79;REGON: 360175663; KRS: 0000533051
© 2024 Krysiak. All rights reserved