35 produktów

Mówiąc o urządzeniach ogrodniczych przeznaczonych do pielęgnacji przydomowego trawnika, najczęściej myślimy niemal wyłącznie o wydajnej, funkcjonalnej kosiarce. Warto jednak mieć świadomość tego, że ważne jest nie tylko regularne koszenie trawy, ale także zapewnienie jej odpowiednich warunków do wzrostu. To właśnie dlatego tak dużo w ostatnich latach mówi się o stosowaniu w ogrodzie wertykulatorów, które znajdziesz w naszej ofercie. Dlaczego warto kupić wertykulator, jakie typy tych urządzeń są dostępne i czym różni się od niego aerator? Przeczytaj poniższy opis, a następnie zamów model odpowiedni dla siebie!

Wertykulator – aerator: czym są te urządzenia i na czym polegają różnice?

Zasadniczo zarówno wertykulator do trawy, jak i aerator służą do pielęgnacji trawników. Pewnie to właśnie dlatego nazwy obu urządzeń często są używane zamiennie, a wiele osób obie maszyny postrzega jako te same. Warto zatem mieć świadomość tego, że wertykulatory i aeratory to urządzenia nieco odmienne.

Wertykulator to urządzenie wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy, które jest przeznaczone do wertykulacji trawnika. Maszyna taka jest wyposażona w specjalne noże, które nacinają glebę, co w praktyce oznacza przeprowadzenie kilku czynności pielęgnacyjnych:

  • usunięty zostaje filc, czyli warstwa mchu, chwastów i suchej trawy. Jest to o tyle istotne, że warstwa filcu blokuje trawie dostęp do światła słonecznego i pobiera wodę oraz składniki odżywcze, przyczyniając się tym samym do wysychania i żółknięcia źdźbeł,
  • nacięte przez noże podłoże staje się luźniejsze, dzięki czemu do gleby łatwiej trafia woda, nawozy i środki odżywczo-pielęgnacyjne,
  • rozluźnienie gleby w wyniku nacięć daje większe możliwości trawie do rozrostu systemu korzeniowego. Efektem tego jest mocniejszy, gęstszy i bardziej zielony trawnik.

Tym, co przede wszystkim odróżnia aerator do trawnika od wertykulatora, jest fakt, że zamiast noży jest on wyposażony w cienkie kolce. Co za tym idzie, aerator nie tnie gleby i korzeni, a jedynie nakłuwa glebę, w mniej inwazyjny sposób przygotowując ją do lepszego wchłaniania wody i składników odżywczych. W przeciwieństwie do wertykulatorów, aerator do trawy jest stosowany zapobiegawczo.

W praktyce wymienny wałek aeratora składa się ze sprężynujących drutów, które wyczesują i napowietrzają murawę.

Wertykulator do trawnika – jaki wybrać?

Obecnie coraz częściej producenci sprzętu ogrodniczego „łączą” oba urządzenia i wypuszczają na rynek maszyny, które znane są jako wertykulator-aerator. Sprzęty takie są na ogół produkowane jako urządzenia wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy. Który z nich będzie dla Ciebie lepszym wyborem?

Elektryczny wertykulator do trawy

Wertykulator elektryczny to urządzenie wyposażone w silnik elektryczny. Jak zatem można się domyślić, jest ono zasilane przy pomocy przewodu i wymaga stałego dostępu do gniazda elektrycznego – bezpośrednio lub z wykorzystaniem przedłużacza ogrodowego. Elektryczny wertykulator lub rekultywator do trawy zazwyczaj wykorzystuje napięcie 230V/50Hz, dlatego można podłączyć go do standardowego gniazda.

Zasilanie elektryczne jest jednocześnie największą zaletą i wadą tego modelu. Z jednej strony, aerator-wertykulator elektryczny jest prosty w obsłudze i wystarczy go jedynie podłączyć do sieci, a z drugiej – można z niego korzystać tylko tam, gdzie jest dostęp do sieci elektrycznej (czyli przede wszystkim w przydomowych ogrodach).

Mówiąc o zaletach modeli elektrycznych, musimy też wspomnieć o cichej, ekologicznej pracy, wygodzie użytkowania (są to modele lżejsze niż spalinowe) oraz dużej różnorodności, jeśli chodzi o dostępność modeli (w ofercie sklepu Krysiak znajdziesz zarówno proste modele o mocy 1400 W, jak i bardziej zaawansowane, wyposażone w silnik o mocy 1800 W).

Wertykulator spalinowy

Wertykulator spalinowy to urządzenie wyposażone w silnik spalinowy i zasilane paliwem płynnym -  benzyną. Porównując taki aerator-wertykulator z modelami elektrycznymi, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pełną mobilność. Urządzenia z tej kategorii nie wymagają stałego dostępu do sieci elektrycznej, co oznacza, że z powodzeniem można z nich korzystać zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce wypoczynkowej czy łące odciętej od sieci elektrycznej.

Kolejną zaletą jest duża moc. Chociaż elektryczny wertykulator i aerator do trawy zapewniają spore możliwości, pod tym względem modele spalinowe wypadają jeszcze lepiej. Wbudowane w nich silniki mogą osiągać moc nawet do 3000 W. Z tego względu to właśnie one najczęściej stosowane są w bardzo wymagających warunkach i pracach profesjonalnych.

Czy wertykulator, aerator lub rekultywator spalinowy ma jakieś wady? Trzeba zwrócić uwagę na wysoką wagę (z tego powodu modele spalinowe mogą być kłopotliwe dla osób słabszych fizycznie), oraz głośną pracę, która może być uciążliwa dla osób postronnych.

Na co zwrócić uwagę kupując wertykulator i aerator do trawy?

W ofercie naszego sklepu internetowego Krysiak można znaleźć różne wertykulatory i aeratory do trawy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przy tak wielu dostępnych modelach, wybranie tego idealnego może być problematyczne. Dokonując zakupu, zwróć szczególną uwagę na następujące aspekty:

  • rodzaj napędu – rodzaj napędu daje Ci podstawową informację na temat mocy urządzenia oraz jego ceny. Modele elektryczne są tańsze i rekomendowane w pracach ogrodowych, natomiast spalinowe są droższe, ale zapewniają większą i wydajność oraz pełną mobilność;
  • moc silnika – do podstawowych prac ogrodowych wystarczy wertykulator do trawnika z silnikiem o mocy 1500-2000 W. W cięższych warunkach lepiej skorzystać z modeli spalinowych o mocy do 3000 W;
  • szerokość robocza – generalnie można kierować się zasadą, że im większy jest trawnik, tym większa powinna być szerokość robocza w urządzeniu;
  • głębokość robocza – warto zwrócić uwagę na to, jaką głębokość roboczą obsługuje dany model (zazwyczaj jest to kilkanaście mm). Sprawdź też, jaką regulację głębokości roboczej zapewnia wertykulator: płynną czy stopniową;
  • inne funkcje – obecnie popularnością cieszą się urządzenia bardziej zaawansowane, takie jak wertykulator i aerator 2w1. Taki model może być dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz też urządzenia do przeprowadzania profilaktycznych działań pielęgnacyjnych.

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na to, ile kosztuje wertykulator. Cena zależy od wielu czynników. Można przyjąć, że najtańsze modele elektryczne kosztują nieco ponad 400 zł, natomiast najdroższe modele spalinowe – ponad 4000 zł.

Zamów profesjonalny aerator-wertykulator w sklepie internetowym Krysiak

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić elektryczny wertykulator do trawy, czy też potrzebujesz modelu spalinowego, jesteś w odpowiednim miejscu! Nasz sklep internetowy Krysiak działa już od 1990 roku. Od ponad trzydziestu lat dostarczamy profesjonalne urządzenia ogrodnicze zarówno specjalistom pracującym w profesjonalnych firmach ogrodniczych i tartakach, jak również ogrodnikom-hobbystom. W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju aeratory i wertykulatory pochodzące od najbardziej uznanych producentów w branży, takich jak Faworyt, Handy, Lider czy Texas. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!

Masz wątpliwości dotyczące tego, jaki wertykulator lub aerator powinieneś wybrać? Chcesz zapytać o konkretny model? W takim razie skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie – chętnie odpowiemy na Twoje pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i doradzimy, co wybrać! Zapraszamy też do naszego punktu stacjonarnego, który jest zlokalizowany w Baranowie w województwie wielkopolskim.

Obsługa klienta
Nasza firma
Szybkie linki
Krysiak Sp. z o.o.

ul. Rolna 6, 62-081 Baranowo

NIP: 781-190-36-79;REGON: 360175663; KRS: 0000533051
© 2024 Krysiak. All rights reserved