Pilarki należą do najczęściej kupowanych urządzeń ogrodniczych. Nie ma w tym nic dziwnego – idealnie nadają się one do przycinania krzewów i gałęzi drzewek ozdobnych oraz formowania żywopłotów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że poza standardowymi piłami łańcuchowymi przydatne bywają również specjalne pilarki na wysięgniku. Do czego one służą, jakie rodzaje są dostępne na rynku i dlaczego piła na wysięgniku jest przydatna w ogrodzie? Przeczytaj poniższy opis, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Krysiak i zamów model, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom!

Piła na wysięgniku – czym jest i do czego się ją wykorzystuje?

Zasadniczo piła łańcuchowa na wysięgniku to urządzenie podobne do tradycyjnej pilarki – jej budowa bazuje na tych samych podstawowych elementach:

  • podstawą jest jednostka napędowa, którą może być silnik spalinowy lub elektryczny. Silnik spalinowy zasilany jest paliwem, czyli mieszanką benzyny i oleju, natomiast elektryczny wymaga podłączenia do prądu (w przypadku modeli elektrycznych) lub zasilenia wyjmowanym akumulatorem (dotyczy to modeli akumulatorowych). Rodzaj jednostki napędowej ma duży wpływ na moc i wydajność urządzenia;
  • drugim elementem jest zębaty łańcuch tnący, który porusza się wzdłuż prowadnicy. Piły na wysięgniku dysponują generalnie krótszymi prowadnicami niż tradycyjne modele – zazwyczaj jest to od kilkunastu do 30 cm. Warto zwrócić uwagę na to, że długość prowadnicy ma wpływ na zastosowanie urządzenia oraz dopuszczalną głębokość cięcia.

Każda pilarka do gałęzi na wysięgniku ma ponadto – tak samo jak tradycyjny model – wyprofilowany uchwyt z rękojeścią zapewniającą pewny i wygodny chwyt oraz, rzecz jasna wysięgnik. Zazwyczaj jest on regulowany teleskopowo i ma długość około 1,5-2,5 m.

Pilarka na wysięgniku – jaką wybrać?

Pilarka na wysięgniku, tak jak kosiarki, podkaszarki i standardowe piły, jest dostępna w różnych wariantach, przy czym podstawowym kryterium podziału, jest sposób zasilania. Pod tym względem możemy wyróżnić następujące modele: piła elektryczna na wysięgniku, piła na wysięgniku spalinowa oraz pilarka akumulatorowa na wysięgniku. Jakie zalety mają poszczególne modele?

Piła elektryczna na wysięgniku

Pilarka elektryczna na wysięgniku powszechnie uznawana jest za najlepsze rozwiązanie dla osób niedoświadczonych, hobbystów ogrodowych i osób, które tylko amatorsko zajmują się pielęgnacją przydomowego ogrodu. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te są łatwe w obsłudze i cechują się niewielką wagą – dobra piła na wysięgniku do gałęzi na prąd waży zaledwie 3,5 kg. Co więcej, w porównaniu do modeli akumulatorowych i spalinowych, uwagę przykuwa atrakcyjna, stosunkowo niska cena.

Powyższe aspekty sprawiają, że elektryczna piła do gałęzi na wysięgniku jest najlepszym rozwiązaniem do użytku prywatnego w niewielkich ogrodach przy podstawowych pracach: przeczesywaniu koron drzew owocowych i drzewek ozdobnych oraz przycinania gałęzi.

Wybierając taki model, trzeba jednak liczyć się z koniecznością pójścia na pewne kompromisy. Przede wszystkim podkrzesywarka elektryczna ma ograniczenie w postaci przewodu. Do jej uruchomienia niezbędny jest dostęp do sieci elektrycznej, co oznacza, że można z niej korzystać tylko w miejscach, w których jest prąd, i tylko tak daleko, jak sięga przedłużacz. Może to być problemem na przykład w ogródkach działkowych i sadach pozbawionych dostępu do prądu. Dodatkowo, piła elektryczna do gałęzi na wysięgniku z reguły dysponuje też mniejszą mocą niż urządzenia akumulatorowe i spalinowe.

Pilarka spalinowa na wysięgniku

Jeżeli chodzi o moc, zdecydowanie najlepsze wyniki osiąga pilarka spalinowa na wysięgniku. Urządzenia wyposażone w silnik spalinowy dwusuwowy cechują się dużą wytrzymałością i wydajnością – z reguły z dużą łatwością radzą sobie nawet z grubszymi gałęziami. W porównaniu do „elektryka” dużym atutem jest również całkowita mobilność – podkrzesywarka spalinowa nie ma kabla i nie wymaga podpięcia do sieci elektrycznej. Oznacza to, że można z niej korzystać nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale również na pozbawionej dostępu do sieci elektrycznej działce czy prywatnych terenach leśnych. To właśnie powyższe aspekty sprawiają, że modele z silnikiem spalinowym chętnie wybierane są przez specjalistów wykonujących prace w lasach, parkach i ogrodach.

W użytku prywatnym modele z tej kategorii stosuje się rzadziej. Wpływ na to ma między innymi wysoka cena (w porównaniu do modeli elektrycznych), wysoka waga, bardziej skomplikowana obsługa oraz specyfika pracy: urządzenia tego typu emitują do środowiska spaliny, a dodatkowo pracują nieco głośniej, przez co bywają uciążliwe dla sąsiadów.

Piła akumulatorowa do gałęzi na wysięgniku

Warto zwrócić uwagę modele wyposażone w akumulator. Piła akumulatorowa do gałęzi na wysięgniku to swego rodzaju model pośredni między elektrykami oraz urządzeniami spalinowymi. Z jednej strony, tak jak „elektryki”, piła akumulatorowa na wysięgniku jest wyposażona w silnik elektryczny. Jednak dzięki wymiennemu akumulatorowi, nie ma konieczności stosowania przewodu elektrycznego. Takie urządzenie jest zatem w pełni mobilne, co bardziej przypomina specyfikę modeli spalinowych.

Porównując urządzenia z akumulatorem do spalinowych, warto zauważyć, że zapewniają one większy komfort pracy: są ciche i ekologiczne, a do tego lżejsze. Z drugiej strony, dysponują z reguły mniejszą mocą, więc sprawdzą się niemal wyłącznie w użytku domowym i podstawowych pracach profesjonalnych.

Trzeba też pamiętać o tym, że podkrzesywarka akumulatorowa wymaga regularnego ładowania baterii – co zazwyczaj trwa kilka godzin. Z tego powodu może nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które lubią spontanicznie rozpoczynać prace ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem może być dokupienie dodatkowego akumulatora.

Piła do obcinania gałęzi na wysięgniku – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jak widzisz, trudno jednoznacznie wskazać, która piła do gałęzi na wysięgniku będzie najlepszym wyborem. Wszystkie dostępne modele mają swoje zalety, ale wybór każdego z nich wiąże się również z pójściem na pewne kompromisy. To dlatego tak ważne jest, by podczas dokonywania zakupu dobrze przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania i wymagania dotyczące sprzętu. Polecamy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • napęd – to rodzaj napędu w dużej mierze decyduje o cenie urządzenia, jego mocy i wydajności oraz o tym, jak skomplikowana jest obsługa i konserwacja sprzętu. Zasadniczo uznaje się, że urządzenia elektryczne i akumulatorowe lepiej sprawdzają się w użytku prywatnym, a spalinowe – w pracach profesjonalnych;
  • długość wysięgnika – jak wspomnieliśmy wyżej, generalnie podkrzesywarki mają regulowane teleskopowo wysięgniki. W droższych modelach można je rozłożyć nawet na długość około 3 m. Przeanalizuj, na jakiej wysokości znajdują się korony krzewów i drzew, które chcesz przycinać, i na tej podstawie dobierz długość wysięgnika;
  • długość prowadnicy – to, jak długą prowadnicę ma podkrzesywarka, wpływa na głębokość cięcia i wydajność urządzenia. Bez wątpienia do przycinania grubszych gałęzi konieczne będzie zastosowanie pilarki z dłużą prowadnicą.

Oglądając poszczególne modele, zwróć też uwagę na to, czy piła do cięcia gałęzi na wysięgniku ma regulowany kąt pracy i jaki ma łańcuch. Warto upewnić się także, że w zestawie produktu znajduje się pas nośny.

Najlepsze piły na wysięgniku w sklepie internetowym Krysiak

Nasz sklep z urządzeniami ogrodniczymi Krysiak działa już od 1990 roku. Od ponad trzydziestu lat dostarczamy klientom indywidualnym i firmowym najwyższej jakości urządzenia pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. W tym czasie sprzedaliśmy już tysiące pilarek na wysięgniku, dzięki czemu obecnie bez problemu możemy doradzić naszym klientom, jaka piła do obcinania gałęzi na wysięgniku będzie dla nich najlepsza.

W naszym asortymencie znajdziesz najlepsze urządzenia marek polskich oraz zagranicznych. Proponujemy między innymi elektryczne piły do obcinania gałęzi marek należących do naszej firmy: Faworyt, Handy czy Lider.

Nie wiesz, czy lepsza dla Ciebie będzie piła na wysięgniku akumulatorowa, czy elektryczna? Zastanawiasz się, czy warto postawić na model spalinowy? Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszej oferty, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie – chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości, byś dokonał najlepszego wyboru. Nasz doświadczony zespół zapewnia profesjonalną pomoc na każdym etapie dokonywania zakupu.

Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego i salonu ekspozycyjnego, które są zlokalizowane w Baranowie w województwie wielkopolskim. Odwiedź nas, porozmawiaj z nami i na własne oczy zobacz, jakie urządzenia można u nas kupić!

Obsługa klienta
Nasza firma
Szybkie linki
Krysiak Sp. z o.o.

ul. Rolna 6, 62-081 Baranowo

NIP: 781-190-36-79;REGON: 360175663; KRS: 0000533051
© 2024 Krysiak. All rights reserved