Jak przygotować ogród do zimy?

przygotowanie-ogrodu-do-zimy

Coraz większymi krokami zbliża się zima. Czy zastanawiasz się, jak przygotować swój na ten mroźny czas? Podpowiadamy, jakie prace w ogrodzie należy wykonać późną jesienią.

Zabezpieczenie roślin przed zimą

zabezpieczanie roślin przed mrozemJedną z najważniejszych rzeczy, którą musisz zająć się jesienią, jest zabezpieczenie roślin przed mrozem. Niektóre z nich, szczególnie te uprawiane w pojemnikach, wymagają zimowania w zamkniętych pomieszczeniach o temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni. Można je przenieść na przykład na werandę lub do garażu. Z kolei byliny wrażliwe na mróz trzeba pokryć stroiszem, czyli iglastymi gałązkami lub trocinami. Glebę wokół roślin zimnolubnych, takich jak wrzosy, mahonie, różaneczniki i pierisy wystarczy okryć warstwą kory drzewnej. Wrażliwe drzewa i krzewy dobrze jest osłonić za pomocą specjalnej folii lub tekturowych kartonów.

A może kompostownik?

Warto przypomnieć, że jesień to najlepszy czas na założenie kompostownika. Gdy wyrwiesz chwasty, skosisz trawę czy zbierzesz plony, możesz stworzyć swój własny kompostownik w ustronnym miejscu ogrodu. Posłuży on Ci za naturalny nawóz dla roślin. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zimowanie sprzętu ogrodniczego

zimowanie sprzętu ogrodniczegoAspektem, o którym niestety zapomina wiele osób jest przygotowanie sprzętu do zimowania. Musisz mieć na uwadze, że drewniane bądź metalowe meble ogrodowe, w zetknięciu z opadami deszczu i śniegu, zimnym wiatrem i niską temperaturą, mogą się po prostu zniszczyć. To samo dotyczy sprzętu, takiego jak kosiarki, glebogryzarki czy pilarki. Jeżeli nie chcesz, aby te urządzenia się popsuły, najlepiej schowaj je do piwnicy lub garażu tuż po zakończeniu ostatnich prac ogrodowych.

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Jeżeli ozdobę Twojego ogródka stanowi oczko wodne, powinieneś się o nie zatroszczyć i przygotować je do zimy. Przede wszystkim należy je oczyścić z opadłych liści, aby nie zaczęły gnić i wydzielać szkodliwych substancji. Jeżeli znajdujące się w Twoim akwenie lampy UV i pompy nie są mrozoodporne, powinieneś je zdemontować. Pływające rośliny najlepiej będzie odłowić i umieścić na zimę w akwarium, a te, które są przyzwyczajone do naszego klimatu, można zostawić w wodzie. Z płytkich zbiorników dobrze jest odłowić ryby i przezimować je w domu, a także wypuścić wodę, aby nie zamarzła.

Przed nadejściem zimy trzeba się zatroszczyć o swój ogród i zabezpieczyć każdy jego element przed mrozem. Dzięki takiemu działaniu w nowym sezonie będzie można cieszyć się pięknem przydomowej przyrody.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP