Jesienne prace w ogrodzie – kalendarz prac na październik

Dmuchawa do liści

Jesień w pełni – dla wielu pasjonatów ogrodów to najpiękniejsza pora roku. Choć dni stają się coraz krótsze i bardziej deszczowe, to zakwitają ostatnie, zjawiskowe kwiaty, a z drzew spadają kolorowe liście, nadające temu okresowi, szczególnie w słoneczne dni, tak zachwycający czar „złotej polskiej jesieni”. Październik to najlepszy czas na ostatnie porządki przed nastaniem mrozów. Co można zrobić w tym czasie dla ogrodu?

Październik to doskonały okres na sadzenie wielu  krzewów liściastych i drzew – zarazem ozdobnych, jak i owocowych – zwłaszcza tych kupionych z odkrytymi korzeniami. W miejscu wybranym na posadzenie rośliny, należy wykopać dołek, do którego warto wsypać trochę ziemi ogrodniczej lub kompostu. Należy również pamiętać, aby po posadzeniu dokładnie podlać rośliny.

Wokół drzew i krzewów, które już ozdabiają ogród, zaleca się po raz ostatni usunąć chwasty. Ten zabieg opóźni ich pojawienie się wiosną. Zmniejszy także bytowanie gryzoni, które w miejscach obrośniętych przez chwasty mogą zakładać zimowe kryjówki.

W październiku warto zająć się sadzeniem róż, ponieważ zdążą się ukorzenić do zimy i wiosną rozpoczną wegetację. Najlepsze będzie dla nich miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, o wilgotnym, piaszczysto-gliniastym podłożu. Przed posadzeniem trzeba wybraną powierzchnię właściwie przygotować: przekopać głęboko ziemię (na około 50 cm) i połączyć ją z nawozem – dobrze rozłożonym kompostem lub przeznaczonym specjalnie dla róż środkiem.

Glebogryzarka Grizzly EGT 1345Po pierwszych przymrozkach powinno się ściąć pędy i wykopać karpy roślin, które muszą zimować w chłodnym pomieszczeniu. Osuszone, należy je ułożyć w skrzynkach, przesypując torfem. Miejsca, w których rosły rośliny jednoroczne, warto oczyścić i przygotować na przyszły rok. Po wykopaniu karp powinno się usunąć wszystkie chwasty i spulchnić glebę.

Wiele roślin, szczególnie tych jednorocznych, zakwitnie w przyszłym roku znacznie wcześniej, jeśli zostaną posiane jesienią. W październiku można posiać czarnuszki, nagietki, chabry, kosmosy, maki czy gipsówki wytworne. Siewki, które pojawią się jeszcze przed zimą, należy szczelnie okryć igliwiem.

Jeżeli decydujemy się jesienią na nawożenie, warto użyć tylko nawozów potasowych i fosforowych. Nie powinno się stosować w tym czasie nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji krzewów i drzew – pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć, a przez to przemarzną w czasie mrozów.

Dmuchawa do liściRośliny wywodzące się z ciepłych regionów świata, które nie są odporne na mróz, warto zabezpieczyć na zimę, na przykład przez kopczykowanie, czyli obsypanie nasady pędów korą lub ziemią do 20–40 cm wysokości. Nawet jeżeli zimą pędy zmarzną, to wiosną roślina odbije z okrytych kopczykiem części. Tak warto zabezpieczać między innymi róże, młode klony palmowe czy powojniki.

Jeśli jesień jest dość sucha, trzeba podlewać wszystkie krzewy iglaste, aby rośliny mogły właściwie nawodnić wszystkie tkanki. W przeciwnym razie będą znacznie bardziej podatne na tzw. suszę fizjologiczną.

W październiku jeszcze co najmniej dwa razy warto skosić trawnik, a jeśli jest sucho, to nawet go podlać. Należy także regularnie odkurzać trawnik zasypywany przez opadające z drzew liście. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się dmuchawy i odkurzacze do liści.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP